Nebyť pokradnutých okenných rámov, chata by zvonku nevyzerala až tak zle. Vnútri je to však ako po výbuchu atómovej bomby.

Obraz nových čias: Z výberového zariadenia, ktoré vzniklo až po revolúcii, sú trosky

Zariadenie v Belušských Slatinách je rovnako staré ako nežná revolúcia. Pripomína pioniersky tábor pre živly.

Rozcvičovňa, hlása ceduľa na zemi ležiaca medzi dvoma umývadlami, kopou papierov, starých tenisiek a škatuľou z odšťavovača s nápisom Save space and effort. Chráň prostredie a námahu. Výsmech rovnako ako upozornenie Prezúvať sa vľavo! Pri dverách, ktoré už ktosi odtrhol.

Zmysluplnejšie vyznieva červený oznam V nebezpečenstve stisni tlačidlo, ale najskôr by sa k nemu človek musel prehrabať cez tony odpadu. Komicky pôsobí tiež nápis na dverách - Na tejto škole neučíme čítať a písať, na tejto škole učíme myslieť!!!

Je to zrejme posledný odkaz lektorského zboru Školského výberového zariadenia v Belušských Slatinách, ktoré vlani v decembri zatvorili.

Po roku

Výdaj jedla v kuchyni. Rozmlátené okienko, črepy, ktoré nikomu neprinesú šťastie, namiesto tanierov a príborov - kryt z neónového osvetlenia. V umývadle telefón s faxom. Riaditeľňa. Po zemi sa váľajú záznamy o študentoch, žiacka knižka druháka Michala R., ktorý sa neučil veľmi dobre. Samé štvorky a päťky. Ešte aj zo zemepisu dostal štvorku, zrejme o strednej Európe nevedel nič.

Vychádzajúc z toho, ako to v riaditeľni vyzerá, asi ani nikdy v strednej Európe nežil. A ak áno, potom na sklonku druhej svetovej vojny, keď sa tadiaľto prehnal front. Tak to tu pôsobí, ibaže budovu postavili až v roku 1990. Podpora občanov so zdravotným postihnutím, reklama na susedných dverách riaditeľne, za ktorými sa ukrýva diván dorezaný nožom.

Na čo slúžili ďalšie dvere označené ako izolačná miestnosť, sa asi už nedozvieme, ale keby ste chceli maturitné zadania, nech sa páči. Povaľujú sa medzi inými papiermi, kde je aj kniha „došlej a odoslanej pošty“ s posledným záznamom datovaným 17. septembra 2012, a ten má aj čudný dodatok: „Neviem, na aké včely...“

Prvé poschodie: Izby žiakov. Foto: Norbert Grosz

Prvé poschodie

Kedysi zrejme izby, kde bývali študenti. Na papieri pri posteli je otázka - Na čo sa používa kalorimeter? Kto vie, ten vie, ale na čo sa použila plastová fľaša z piva pohodená pri ňom, je jasné. Ďalšia izba - na stene ako obesenec visí vianočná ozdoba, anjelik.

A ďalšia - ktosi presunul posteľ od steny priamo do okna. Trčí do polovice von ako samovrah, ktorý sa ešte celkom nerozhodol, či skočí. Musela by však zdolať aj terasu, kde sa už dávno ako zdochnuté kravy nafúkli knihy. Andrej Plávka Obrátenie Pavla, Šolochov v ríne a napokon román Margaret Mitchellovej Odviate vetrom.

A ešte pohľad do inej izby - niečo pre milovníkov filmového umenia. Dévedéčka a obaly z filmov, vrcholom cynizmu je dielo Vrať se do hrobu! Počas vyučovania nevstupovať do učebne! Znie príkaz na jedných dverách, za tými vedľa sú didaktické pomôcky. Napríklad použitý prezervatív. Váľa sa vedľa značkového čierneho kabáta veľkosti XL a je zo stopercentnej bavlny!

Spúšť. Zničené, rozkradnuté, rozbité. Ani jedno okno na tejto budove už nemá rám, všetky zmizli. A celému obrazu skazy dominuje socha svätca pred ňou. Kedysi mu vraj do hlavy vrazila futbalová lopta, museli mu ju prilepiť. To však prežíval svoje lepšie časy.

Výlet do Čečenska?

„Keď niečo vlastním, mal by som sa o to aj starať,“ hovorí Ján Prekop, starosta Beluše. „Ale to, čo sa odohralo s objektom Občianskeho združenia Maják, nemá obdobu. Vzdelávali sa v ňom problémové deti a sotva zariadenie vlani zatvorili, zmocnili sa ho živly,“ dodáva.

Vysvetľuje, že objekt nie je nijako zabezpečený, že sa bojí, aby sa v ňom nezranilo niektoré dieťa z obce, keď sa ta vyberie „na exkurziu“, že rabovanie takéhoto rozsahu je nevídané.

„Obec nemôže s týmto majetkom nakladať, pretože patrí inej osobe, Majáku. Samozrejme, že s jeho zástupcami sa pokúšame komunikovať, je to zložité, ale o tom, ako dnes vyzerá budova, vedia. Obrátili sme sa na políciu, zariadenie monitoruje a konať bude aj stavebný úrad. Viac urobiť nemôžeme.“

Zákaz vstupu, objekt chránený kamerovým systémom. Nápis pred objektom na kovovej bráne, ktorého sa však nikto nezľakne. Brána je totiž to jediné, čo z niekdajšieho oplotenia od prístupovej cesty zostalo. Kto by vykopával nejakú bránu, keď ju stačí obísť, však? „Nedávno ma známi vzali na staršiu chalúpku do Belušských Slatín,“ napísal nám čitateľ, ktorý nás na toto zariadenie upozornil.

„Klasický výlet, poobzerali sme si domček, grilovali sme, poprechádzali sa lesom, pozbierali huby a popri tom sme prechádzali okolo chát, ktoré som poznal z počutia alebo dávnejšie už i videl - chaty družstiev, firiem ako Makyta a KOVO Beluša. Zrazu som mal pocit, že som sa ocitol vo vojnovej zóne. Čečensko alebo Sýria? Schátrané, zdevastované, rozkradnuté. To, čo kedysi ľudia vybudovali v akciách zet...“

Jedni vybudovali, iní zničili. Na Maják však zatiaľ ani jedna zo spomínaných chát nemá. Stavebné povolenie na tento objekt - Pioniersky tábor ROH - vydali štátnemu podniku KOVO Beluša 28. júna 1989 a o rok neskôr ho skolaudovali. Má teda presne toľko rokov, koľko prešlo od nežnej revolúcie.

Potom objekt prešiel viacerými súkromnými rukami, kým v roku 2007 prešiel na základe darovacej zmluvy do rúk Občianskeho združenia Maják.

Desaťtisíc eur za odstránenie daru

„Dostali sme ho od Spolku svätého Vincenta,“ hovorí Martina Justová, riaditeľka a štatutárna zástupkyňa Majáka. „Už vtedy sme museli doň investovať dosť peňazí. Darovali nám ho, aby sme v budove mohli zriadiť Školské výberové zariadenie pre deti s poruchami správania,“ dodáva.

Spomína, že v obci už vtedy bolo počuť, že „s tými deťmi budú problémy“, ale napokon sa zlé vízie nenaplnili. Horšie bolo, že toto pobytové zariadenie nemalo štatút štátneho zariadenia, takže od štátu nedostávali žiadne peniaze.

„Veď sa to aj tak skončilo. Zadlžila som sa, občianske združenie zamerané na sociálnu činnosť, ktoré som ako osemnásťročná zakladala, skrachovalo a školu som musela vlani v decembri zatvoriť. Peniaze na to, aby som platila človeka, ktorý by budovu strážil, som nemala, vyriešili sme to kamerovým systémom. Bývalá riaditeľka zariadenia mohla objekt sledovať z domu a občas tam zašiel tiež jeden z bývalých zamestnancov školy, miestny občan. Zlodejov raz prichytil priamo v akcii, zavolal policajtov, ale tých stihla predbehnúť druhá skupina zlodejov...“ rozpráva.

Martina Justová zdôrazňuje, že jej veľmi záleží, aby boli veci v poriadku, a práve preto sa rozhodla, že objekt odkúpi do svojho vlastníctva. „Kupcov na takýto objekt nebolo veľa a jediná ponuka, ktorú som dostala, bola smiešne nízka. Úver na skrachované občianske združenie som už získať nemohla, vzala som si ho teda ako fyzická osoba a teraz čakám na zápis do katastra. Budem ho splácať ešte celých šestnásť rokov,“ vysvetľuje.

A čo sa stane s bývalou školou potom? „Dám budovu zbúrať. Bude ma to stáť ďalších asi desaťtisíc eur. Práve preto som sa domnievala, že je jedno, v akom je stave, aj tak ju zbúrajú,“ dodá.

Budúcnosť?

Maják teda ľahne. Aj so sochou svätca, ktorý podnes víta nevítaných hostí s výzorom plným údivu na tvári. Čo však bude nasledovať po tomto bývalom odborárskom zariadení? Rekreačný objekt Makyta alebo ubytovňa v jeho blízkosti? Ranný mráz mu vtlačil strnulosť, ktorá sa s prvými slnečnými lúčmi uvoľňuje.

Z ríny počuť kvapkanie vody. Padá dole okolo práchnivého kresla prekrytého dekou, čo stojí pod jedným z okien. Pod kreslom je pohodená panvica, kedysi možno aj teflónová.

Zatiaľ zamknuté dvere nesú stopy po vlámaní, dole sú utesnené dekou. SEM, hlása nápis umiestnený v ich strede a človek má pocit, akoby chcel upozorniť živly, že sú vítané, že prišiel čas...

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].