Mestský úrad vo Veľkých Kapušanoch: Notárova dcéra Judita Nagyová pracuje v kancelárii prednostu.

Obžalovaný z kauzy Slanské lesy učí plávať medzi zákonmi svoju dcéru

Podľa zákona môže prácu notára vykonávať iba bezúhonný občan. Ak bol notár právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, výkon notárskeho úradu zaniká. Na záchranu notárskeho úradu, úročenie dlhoročných kontaktov a povesti Ferdinanda Ontka sa pripravuje jeho dcéra Judita Nagyová.

Až pri ukrajinských hraniciach v meste Veľké Kapušany sídli notárska kancelária so špecializáciou na grófov. Za notárom Ferdinandom Ontkom meral cestu do vzdialených končín podvodník Anton Oberhauser, lebo len on spĺňal jeho náročné kritériá na overenie dokumentov zabezpečujúcich prístup k lesom po grófskom rode Coburgovcov.

Aj starého grófa Károlyiho doviezli z Maďarska práve k notárovi Ontkovi, aby - netušiac, čo činí - podpísal darovanie Slanských lesov. Teraz známemu expertovi hrozí, že ho vyčiarknu zo zoznamu notárov. Aby klienti neostali v štichu, Ontko pripravuje na prácu v unikátnej notárskej kancelárii svoju dcéru Juditu.

Overil nezmysel

V prípade podvodu so šesťsto päťdesiatimi hektármi lesov v katastri obce Korunková figuroval notár Ferdinand Ontko iba ako svedok, odsúdený zaň bol jediný človek - MUDr. Anton Oberhauser, brat exministra za Slovenskú národnú stranu Viliama Oberhausera, ktorý si odpykáva sedemročný trest za mrežami.

Lekár tvrdil, že jeho starý otec býval horárom u Coburgovcov, spustošenú horu v roku 1919 kúpil a v päťdesiatych rokoch určil ako univerzálneho majiteľa lesného komplexu práve jeho, hoci vnukov mal viac. Dokumenty potvrdzujúce vlastníctvo vraj ukrývala celé desaťročia jeho teta v starej škatuli.

Až keď sa dostali do jeho rúk, radil sa s pracovníkom trebišovského katastra Pavlom Pačutom a ten ho odporučil na notára Ontka. Ontko dal Oberhauserovi podpísať vyhlásenie o nadobudnutí vlastníctva nehnuteľností, na základe ktorého ho v katastri zapísali ako majiteľa pozemkov v hodnote sedemdesiatpäť miliónov korún, čo je takmer dva a pol milióna eur.

Ontko na súde tvrdil, že Oberhauser klame, no do prípadu aktívne nezasahoval. Ako notár robil len to, čo mu jeho profesia káže. Overil podpis Oberhausera pod vyhlásením, ale pravdivosť samotného vyhlásenia neskúmal, lebo zákon mu nič také neukladal.

Ontko sa tak zo šlamastiky krásne dostal, hoci bez ním overených dokladov by podvod nebol možný. Coburgovci v Korunkovej horára nikdy nemali a spomínané staré dokumenty neexistujú.

Čítajte viac:

Bývalý kúrenár Ičo nechce vrátiť ukradnuté Slanské lesy

S grófom vypiekli

Asi to nebude náhoda, že Ontko s Pačutom figurujú aj v ďalšom prípade podvodu s pozemkami, okorenenom príbehom o modrej krvi. Tentoraz sa všetko točilo okolo daru grófa Ladislava Károlyiho pre jeho nemanželskú dcéru, pričom v datovaní sa výmyselníci nepríjemne sekli. K obdarovaniu vraj došlo v čase, keď údajná dcéra bola ešte len plodom v matkinom lone.

Jediný dokument potvrdzujúci podvodné vlastníctvo 6 500 hektárov Slanských lesov v hodnote štyridsaťjeden miliónov eur vznikol zase u notára Ontka.

Na súde potom skutočný grófov vnuk objasnil, že na Slovensko ho vylákali a u notára vo Veľkých Kapušanoch jemu, ktorý nevie po slovensky ani slovo, podstrčili na podpísanie dokument s iným obsahom, ako predpokladal.

Podľa prvostupňového súdu nesie vinu za kauzu Slanské lesy nielen hlavný obžalovaný Milan Ičo, ale aj notár Ferdinand Ontko. Vzhľadom na veľký časový odstup od spáchania podvodu im obom vymeral len symbolický dvojročný podmienečný trest. A ani ten nie je istý.

Vo veci bude rozhodovať ešte Najvyšší súd SR a podľa jeho hovorcu Borisa Urbančíka termín pojednávania nie je ešte vytýčený. „Spis má štyridsaťsedem zväzkov s počtom strán 9 358 a dvadsaťjeden zväzkov príloh, jeho štúdium si vyžaduje dlhší čas,“ vysvetľuje Urbančík a pripomína, že referujúci sudca je navyše zavalený množstvom nových káuz.

Stále sa odďaľujúci verdikt by teda aj v prípade potvrdenia viny mohol byť voči páchateľom ešte mäkší, hrozí dokonca, že vyviaznu bez trestu. Aj keď pri notárovi Ontkovi to celkom neplatí.

Čítajte viac:

Milan Ičo si privlastnil Slanské lesy, na súdne pojednávania nechodí

S dcérou s dierou

Podľa zákona môže prácu notára vykonávať iba bezúhonný občan. Ak bol notár právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, výkon notárskeho úradu zaniká. Čiže už samotné uznanie viny by Ontka automaticky pripravilo o džob.

Na záchranu notárskeho úradu, úročenie dlhoročných kontaktov a nepochybne aj Ontkovej povesti - v istých kruhoch mimoriadne cenenej - sa pripravuje jeho dcéra Judita Nagyová. Ako notárska koncipientka je od roku 2012 oficiálne zamestnaná na notárskom úrade Ferdinanda Ontka a už teraz možno povedať, že bude svojmu otcovi v kadečom podobná.

Hoci notárska komora vyslovene zakazuje koncipientom vykonávať inú zárobkovú činnosť, Nagyová pracuje aj ako administratívna pracovníčka kancelárie prednostu na Mestskom úrade vo Veľkých Kapušanoch. „Viem o všetkom, ale to je jej problém. Nech si to ona vyrieši,“ komentoval situáciu primátor Veľkých Kapušian Peter Petrikán.

Zato vedenie Notárskej komory SR neberie informácie o kamuflovaní koncipientskej praxe ako povinnej prípravy na notársku činnosť na ľahkú váhu. Piateho novembra si notára Ontka predvolalo na koberec.

S akou obranou Ferdinand Ontko vyrukoval, nám ochotne prezradil sám: „Povedal som im, že dcéra tri dni do týždňa pracuje u mňa a dva na mestskom úrade. Viem, že organizačný poriadok komory niečo také zakazuje, ale ja som sa radil s ústavnými právnikmi a tí povedali, že interný predpis nemôže obmedzovať výkon povolania.

To môže len zákon a zákon tieto veci vôbec nerieši. Máme tam dieru. Takto som to na komore vysvetlil. Verdikt mi známy nie je, pošlú mi ho písomne, ale komora nemôže spraviť vlastne nič. Teoreticky dcére hrozí vyčiarknutie zo zoznamu notárskych koncipientov, lenže v zákone sú jasne dané dôvody, kedy sa tak môže stať.

Porušenie organizačného poriadku ako dôvod na vyčiarknutie zo zoznamu koncipientov tam uvedené nie je,“ vysvetľuje notár Ontko, zjavne spokojný sám so sebou. Kľučkovanie medzi zákonmi naďalej ostáva jeho obľúbenou disciplínou a dcérenka sa krásne priúča.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].