Štátne pohreby začali vyvolávať otázniky.

Odškodnenie rodín zavraždených horolezcov zo štátnych zdrojov vyvolalo rozpaky

Verejnosť sa právom pýta, prečo majú daňovníci platiť za smrť mužov, ktorí nezomreli pri plnení úloh štátu, ale v rámci svojho koníčka, ako účastníci medzinárodnej horolezeckej výpravy.

Smrť horolezcov Petra Šperku a Antona Dobeša, ktorí sa koncom júna stali obeťami teroristického útoku v Pakistane, otriasla celým Slovenskom. Sled udalostí po nešťastí však mnohí prijímajú s rozpakmi. Prevoz rakiev vládnym špeciálom sa dá pochopiť. Štátne pohreby, pričom jeden z nich sa uskutočnil v hoteli podnikateľa roky považovaného za blízkeho Smeru, začali vyvolávať otázniky.

Rozhodnutie vlády o vyplatení príspevku 33-tisíc eur každej rodine zavraždeného horolezca sa už nezaobišlo bez tvrdej kritiky verejnosti. Tá sa právom pýta, prečo majú daňoví poplatníci platiť za smrť mužov, ktorí nezomreli pri plnení úloh štátu, ale v rámci svojho koníčka, ako účastníci medzinárodnej horolezeckej výpravy.

Reklama

Telá zosnulých horolezcov malo na Slovensko priviezť pakistanské lietadlo. To sa na Ukrajine pokazilo, a tak naša krajina vyslala vládny špeciál, ktorého prílet sledovali napriek skorým ranným hodinám mnohí. A kompetentní akoby dostali chuť vyťažiť z tragickej udalosti maximum.

Prekvapili vyhlásením, že pre horolezcov vystroja štátne pohreby. Za miesto poslednej rozlúčky so Šperkom určili štvorhviezdičkový tatranský Grand Hotel Bellevue patriaci do portfólia známeho podnikateľa a údajného mecenáša strany Smer Juraja Širokého. Prečo práve tento hotel? „Z dôvodu možného nepriaznivého počasia a hlavne lokálnych búrok, ktoré sú v tomto ročnom období bežné, ako jediná budova v mieste pobytu tragicky zosnulého spĺňal požiadavky na usporiadanie dôstojnej rozlúčky pri akceptácii požiadaviek rodiny,“ dôvodí Peter Lazarov z tlačového odboru ministerstva vnútra. Dopĺňa, že miesto vybrala Horská záchranná služba po konzultácii s rodinou zosnulého.

V žiadnom prípade vraj netreba za výberom hľadať škandál. Vedenie hotela sa totiž rozhodlo uctiť si Šperkovu pamiatku aj tým, že priestory na poslednú rozlúčku poskytlo bezplatne. Dodajme, že rodina druhého zosnulého horolezca si za miesto poslednej rozlúčky vybrala Dom smútku v Uhrovci. Aj s ním sa prišla, podobne ako so Šperkom, rozlúčiť asi tisícka smútočných hostí.

Robert Fico: Na poslednej rozlúčke s Petrom Šperkom nechýbal. Foto: TASR

Dostanú 33-tisíc eur

Rezort vnútra nevedel začiatkom týždňa vyčísliť náklady za štátne pohreby. Rovnako nevedel celkom vysvetliť, aké podmienky boli splnené na to, aby štát zorganizoval horolezcom štátne pohreby.

„Ministerstvo vnútra neupravuje štátny pohreb,“ uviedol Lazarov. Z dostupných informácií vyplýva, že štátne pohreby sa spravidla usporadúvajú pre významných predstaviteľov štátu. Ide totiž o najvyššiu formu prejavu úcty zosnulým osobám, ktoré sa zaslúžili o budovanie spoločnosti.

Všetky spomenuté pocty však verejnosť v zásade prijala. Vyplatenie finančného príspevku sa už s takým pochopením nestretlo. Rezort vnútra argumentuje tým, že vláda podobne odškodnila aj pozostalých pri páde mosta v Kurimanoch či pri banských nešťastiach. „V tomto prípade však nejde o odškodnenie, pretože tragická udalosť sa nestala na Slovensku, ale cítime to ako morálny záväzok vzhľadom na to, že Slovensko bolo prvýkrát konfrontované s terorizmom,“ vysvetľuje Lazarov.

Postoj značnej časti verejnosti pomerne trefne zhrnul bloger Ján Macek: „Ja odmietam platiť každej rodine, ktorú postihne tragédia. Prečo ja daňovník mám zaplatiť štátny pohreb a odškodnenie rodinám pozostalých?! To tí horolezci v Pakistane plnili nejakú dôležitú úlohu zadanú štátom? Išli tam na vlastné riziko. Vedeli, že cestujú do oblasti, kde sa bojuje, že je tam sporné územie medzi Indiou a Pakistanom..."

"Každý mesiac sa stane nejaká tragédia a rodiny prichádzajú o svojich blízkych. Vraždí sa aj u nás na Slovensku, niekto zahynie pri autonehode, niekto v práci. Nepostrehol som, aby každý mesiac Fico a Kaliňák robili štátne pohreby alebo posielali po 33-tisíc eur. Vražda našich horolezcov však bola o niečom inom. Je prvá svojho druhu, nie je to obyčajná vražda, je mediálne príťažlivá, je výbornou príležitosťou pre politikov priživiť sa na tragédii a ošiali terorizmu.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].