Poslanec a žilinský župan Juraj Blanár navrhol, aby sa zrušili poplatky za objednanie na presný čas. Ako poslanec však má lekára priamo v parlamente, kde sa takmer nikdy nečaká.

Odtrhnutí od reality: Vysedávajú aj poslanci v čakárňach u lekára?

Poslanci zrušili prednostné objednanie u lekárov. Nepoznajú, ako to v čakárňach chodí. Priamo v budove parlamentu majú lekára, ktorý tam je iba pre nich.

Objednávali ste sa k lekárovi za poplatok na presný čas? Tak od apríla si môžete kvôli vyšetreniam brať dovolenku. „Vďaka“ poslancom za Smer, z ktorých mnohí isto nemusia u lekára čakať s bežnými pacientmi celé hodiny.

Navrhovateľ a súčasne šéf Žilinského kraja Juraj Blanár pritom zmenu odôvodnil tým, že pacientom, ktorí išli na ošetrenie, sa čakanie mnohokrát predlžovalo, keďže ich predbehli platiaci pacienti.

Smeru trochu zmaril plány prezident Andrej Kiska, ktorý zákon odmietol podpísať s tým, že zrušenie poplatkov je proti zdravému rozumu, na druhej strane by privítal, keby sa dalo ku každému lekárovi objednať aj bez poplatku, ako to je v iných krajinách.

Pre Smer to je však len malá nepríjemnosť, lebo v parlamente prezidentovo veto môžu hladko prehlasovať. Stačí im, 76 poslancov a pritom ich majú 83. Že viac ako sedem poslancov Smeru bude na hlasovaní chýbať pre chorobu je veľmi málo pravdepodobné.

Zdraví ako rybičky?

Väčšina poslancov za Smer, ktorých sme oslovili, nám tvrdila, že k lekárom nechodia. Odkiaľ teda vzali presvedčenie, že prednostné poplatky sú zlé, je záhada.

„Nespomínam si, že by som bol v poslednom čase u lekára. Kedysi som, samozrejme, strávil čakaním aj sedem- osem hodín. Chodím k úplne bežným lekárom. Prednostné som využil asi raz, kým bol ministrom ešte Zajac,“ vraví poslanec Ľubomír Petrák.

„Naposledy som bol u lekára, keď ma prepustili z nemocnice. A to bolo pred štrnástimi rokmi. Nechodím k lekárom. Je to individuálna vec a každý si musí nájsť spôsob fungovania,“ dáva dobré rady chorým štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček.

Niekoľko rokov vraj nebol u lekára ani minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Šéf rezortu zdravotníctva Viliam Čislák zase chodí podľa vlastných slov iba na preventívne prehliadky.

Ďalší lekárov neriešia ani počas choroby, ako napríklad poslanec Mojmír Mamojka, ktorý priznal, že má chrípku. „Ale k lekárovi nechodím. Nepamätám si, kedy som bol naposledy u lekára. Podľa mňa je to celkom dobrý krok. Lekári zarábajú hodne. Myslím si, že keď je organizácia práce dobrá, nemajú poplatky zmysel,“ vysvetľuje.

Vraj čakajú

Ďalší poslanec za Smer Pavol Goga nám zas tvrdil, že v auguste bol na operácii a u lekárov poslušne čakal. „Chodil som, keď bolo menej ľudí, okolo obeda. Čakal som tak pol hodiny až hodinu. Nešpekuloval som, že si to vybavím. Nechodím na súkromnú kliniku,“ tvrdil nám. Dodáva však, že on sám prednostný poplatok nikdy nevyužil, ako ani to, že je poslanec.

To lekárom nehovorí ani Edita Pfundtner z Mostu-Híd, ktorá donedávna radšej za presné objednanie u lekára platila. Zmena ju nenadchla. „Lekári argumentujú, že prídu o časť príjmu. Aj doteraz mali zákonom obmedzené množstvo času na objednaných pacientov. Väčšinou sme najdlhšie čakali na pohotovosti, napríklad so synom, keď si zlomil ruku,“ hovorí.

Čítajte viac:

Prezident vrátil zákon o zrušení poplatkov za časenky. Čo mu vadí?

Majú vlastného lekára

Poslanci majú pritom priamo v budove parlamentu lekára, ktorý tam je iba pre nich. Hoci k nemu chodia aj pacienti zvonka, musia však byť štátni zamestnanci, pôvodne vznikla ambulancia pre poslancov. Pri vchode sedí ochrankár, ktorý pacientov kontroluje a dáva pozor, aby, nebodaj, neprenikli k poslancom.

„Normálne sa tu čaká, ale ešte som sa nestretol s poslancom, takže neviem, či sa predbiehajú,“ hovorí jeden z troch pacientov, ktorí sedeli pred ambulanciou v čase, keď sme ju navštívili. Bol to štátny zamestnanec.

Parlamentný lekár totiž patrí pod Nemocnicu svätého Michala, ktorá pôvodne vznikla z nemocníc ministerstiev vnútra a obrany. Primárne má slúžiť pre vojakov, policajtov, hasičov a príslušníkov SIS. A, samozrejme, ústavných činiteľov.

Práve teraz vyrastá v centre Bratislavy na Cintorínskej ulici nová budova za plánovaných 50 miliónov eur. Podľa svojej internetovej stránky slúži nemocnica aj pre verejnosť. Inú skúsenosť však prednedávnom opísala známa blogerka Veronika Remišová. Jej mame napriek akútnym bolestiam odmietli dať injekciu, pretože nebola zamestnankyňa štátu.

Poslanci prednostne

Parlamentný lekár nám tvrdí, že mu nerobí problém vziať medzi svojich pacientov aj človeka, ktorý nepracuje pre štát. Momentálne však má vraj plnú kapacitu. „Táto ambulancia je tu kvôli poslancom, mnohí sú z opačného konca krajiny, chodia sem, keď majú nejaký problém, počas rokovania parlamentu,“ vraví doktor František Šikula.

Karty však vraj u neho majú len traja či štyria poslanci. Zaujímalo nás, či naši zákonodarcovia musia čakať medzi ostatnými na ošetrenie. Nemusia. „Keď ich vidím, vyjdem von, pozdravím ich a vezmem dnu,“ reaguje doktor.

„Málo chodím k lekárovi, ale bol som naposledy včera v parlamente a čakal som asi päť minút,“ potvrdzuje to aj poslanec Ľubomír Želiezka zo Smeru. Ten tvrdí, že prednostné poplatky sa mu nepáčili.

„Keď je plná čakáreň a predbiehate ľudí, ťažko sa vysvetľuje, že za poplatok. Mám skúsenosť, že som bol objednaný a bez poplatku. Keď som vyšiel von, tak ma ľudia skoro ukrižovali,“ posťažoval sa.

Dobré úmysly?

Okrem objednávania za poplatok na konkrétny čas zákon mení aj niektoré ďalšie poplatky, ktoré už lekári nebudú môcť vyberať. Dopadlo to však inak a mnohí odborníci varujú, že zrušenie prednostného poplatku, azda jediného, ktorý pacienti radi platili, spôsobí poriadne problémy. Pracujúcim ľuďom predĺži pobyt v čakárňach a ak majú dlhšie trvajúce zdravotné problémy, tak im riadne skomplikuje pracovnú dochádzku.

Zlé rozhodnutie

Podľa Tomáša Szalaya zo Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku novela zákona nič nerieši. „Poplatky sa budú vyberať naďalej. Budú len menej transparentné, nebudú uvedené v cenníkoch v čakárni. Naďalej budú predstavovať bariéru dostupnosti pre časť pacientov, ktorí na poplatok nemajú peniaze,“ tvrdí Szalay.

So zrušením objednávania nesúhlasí ani dermatovenerológ Ivan Rakšány. „Je to veľký zásah do našej činnosti. Je to nekompetentné rozhodnutie, a to si ani komunisti nedovolili. Poškodzuje pacienta a začína sa starať do odbornej činnosti,“ myslí si doktor Rakšány.

„Ja som dermatovenerológ. Jednou z mojich činností sú pohlavné choroby. Som zvedavý, ako to bude, keď ku mne príde človek ráno nevycikaný a hladný a bude musieť čakať možno aj päť hodín. Nechápem tiež, prečo majú byť ponižovaní a znevýhodňovaní ekonomicky aktívni ľudia. Odvádzajú dane a prispievajú na štát. A majú vysedávať u lekára?“ pýta sa.

Chcú bojovať

Podľa doktora Rakšányho zasahuje novela do práce lekára, ktorý jediný má právo určovať, kto a v akom poradí pôjde do ambulancie. „Každý pacient je iný a potrebuje rôznu starostlivosť. Do našej organizácie práce nám nemá kto a čo hovoriť. Je napríklad skupina pacientov, ktorí môžu byť objednaní mimo poradia a zákrok vykonáva sestra,“ vysvetľuje.

Ako dodáva, v prípade, že zákon naozaj začne platiť, je rozhodnutý zorganizovať proti nemu akciu. Poslancov pokladá za úplne odtrhnutých od reality a novelu za súčasť predvolebnej kampane.

Nahrá súkromníkom

Niektorí odporcovia zákazu dokonca tvrdia, že to privedie nových klientov na súkromné kliniky, kde pacientov objednávajú na presný čas.

„Zrušenie možnosti objednať sa na určitý čas, ani by som nepovedal prednostné vyšetrenie, nahráva práve súkromným zariadeniam, ktoré si doteraz možno ľudia nemohli dovoliť. Ale keď si spočítajú, koľko stratia čakaním u bežného lekára, tak zrejme toto opatrenie naženie klientov súkromným zariadeniam,“ myslí si Jozef Mihál z SaS.

Ten bez okolkov priznáva, že on sám si môže dovoliť luxus súkromnej kliniky. Oslovili sme aj Juraja Blanára, či chodí na súkromnú kliniku a kedy bol naposledy u lekára, ale na naše otázky neodpovedal. Po asistentke odkázal, že je na dovolenke.

Schytá to stredná trieda?

„Neviem, ako to rieši pán poslanec a župan Blanár, ale predpokladám, že keď potrebuje niečo vybaviť, tak pošle asistentku, a keď on sám je chorý, vybaví si termín mimo oficiálnych hodín bez toho, aby musel nosiť nejaký prezent. A nie je vylúčené, že je v súkromnom zariadení, lebo keby ako bežný občan chodil k lekárovi, bola by jeho rétorika úplne iná,“ dopĺňa Mihál s tým, že ľutuje tých pracujúcich, ktorí nemajú peniaze na súkromné kliniky, lebo tých nové nariadenie zasiahne najviac.

Aj podľa Martina Chrena sa zrušenie poplatkov obráti proti strednej triede. „Najbohatší pôjdu do súkromných zariadení, kde si to zaplatia. Ale ľudia, čo pracujú a nemôžu si dovoliť veľa vynechať, na to doplatia najviac,“ myslí si a dodáva, že on sám prednostné poplatky využíval u odborných lekárov.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].