Využívajú cloudové služby: "Tie garantujú pravidelné zálohy, včasné aktualizácie a najmä garanciu dostupnosti služieb, či ste v úrade alebo na služobnej ceste“, hovorí Pavol Puskeiler.

Ojedinelý projekt v Mýtnej: Nezamestnaných na aktivačných prácach kontrolujú cez odtlačky prstov

Ako odkontrolovať zamestnancov, ktorí sa do práce príliš nehrnú, a pritom ušetriť?

Obec Mýtna v okrese Lučenec ako jediná začala používať systém, v ktorom pracovníci na aktivačných prácach evidujú svoju dochádzku prostredníctvom odtlačkov prstov. „Už sa nemôžu flákať, musia napríklad dodržiavať tridsaťminútovú prestávku na obed," hovorí starosta Mýtnej Pavel Greksa.

Iste, nie všetci, ktorých sa takáto kontrola týka, sú nadšení. Oveľa ľahšie sa vedeli z práce uliať, ak sa len zapisovali do zošita zamestnankyni obecného úradu. Lenže tieto inštitúcie často nemajú špeciálneho pracovníka, ktorý bude naháňať ľudí do aktivačných prác a zháňať ich podpisy. „Navyše, sú medzi nimi všelijakí. Niektorí si vypijú, iní majú slabšiu hygienu a tá pracovníčka to musela všetko znášať," priznáva Pavol Puskeiler zo spoločnosti Konica Minolta Slovakia, ktorá stojí za dochádzkovým systémom

Skontroluje ich cez mobil

Ako teda celý systém funguje? Obec Mýtna, tak ako iné, využívala tlačiareň, skener a kopírku. Firma, ktorá ju dodala, s praktickou novinkou - zamestnanci sa na multifunkčnom zariadenína môžu prihlasovať pomocou identifikačných kariet. Netreba k tomu žiadny iný špeciálny systém.

Okrem toho dala obec na chodbu úradu namontovať externú biometrickú čítačku. Tá eviduje každý príchod, odchod či práceneschopnosť pracovníka. Stačí, aby pracovník priložil prst na čítačku. Spracovanie dochádzky prebieha automaticky a všetky údaje má obecný úrad okamžite k dispozícii. „Starosta obce vo svojom smartfóne môže kedykoľvek a kdekoľvek vidieť štatistiky konkrétnych pracovníkov, ktorí sú v práci a koľkí sú práceneschopní,“ vysvetľuje Pavol Puskeiler. Výsledkom je dodržiavanie pracovného času, ako aj náprava zlých pracovných návykov. Súčasne všetky zozbierané osobné údaje sú bezpečne uchované a chránené.

Nevonia im

„Strata času! Hore-dole chodiť… Ešte ráno a poobede sa dá, ale cez obed? Predtým sme sa zapisovali, to bolo lepšie," krúti hlavo štyridsiatnik Paľo. Pritom práve on s dochádzkou problém nemá. Nájdu sa však aj takí, ktorí si dopriali úľavy. „Viete, ako sa chodilo na obed? O jedenástej sa odchádzalo a o pol druhej vracalo," pripomína starosta.

V Mýtnej je asi pätnásťpercentná nezamestnanosť. "Tu ani nie je ťažké zohnať robotu, ale je málo platená. Predavačka v markete zarobí tristo eur, ak jej päťdesiat eur nestrhnú za manko. Ak chcete mať lepšiu robotu, musíte ísť do iného mesta a tam zase miniete na cestu," popisuje situáciu starosta. „Nevieme nikoho s investíciami dotiahnuť nikoho do tohto regiónu," dodáva.

Prvá na Slovensku

Obec Mýtna má 45 ľudí na aktivačných prácach, z toho dvanásť pracuje osemhodinový pracovný čas, niektorí robia iba 32 hodín mesačne. Náplňou práce týchto osôb je údržba verejných priestranstiev a drobné stavebné práce.

Projekt integrovanej dochádzky na Obecnom úrade v Mýtnej je prvým riešením svojho druhu na Slovensku. Podarilo sa ním vyriešiť dlhodobý problém s evidenciou dochádzky a súčasne ide o efektívne a cenovo dostupné riešenie pre mestské a obecné úrady či školy. Aj keď sa to možno niektorým zamestnancom nepáči…


VIDEO Plus 7 Dní