Posledná kvapka: Počas letných odstávok zvykneme byť asi týždeň bez teplej vody.

Opäť týždeň bez teplej vody. Prečo sa to od čias socializmu nezmenilo?

„Na jednej strane chceme zaviesť sci-fi technológie do dopravy a na strane druhej dodávame teplú vodu pre domácnosti ako v minulom storočí,“ rozhorčene reaguje na pravidelnú odstávku teplej vody obyvateľka Dlhých dielov.

Teplá voda v tejto mestskej časti Bratislavy z kohútikov nepotečie na konci augusta celý týždeň. Bratislavská mestská časť však nie je zďaleka jediná, kde sa deti i dospelí budú musieť umývať vodou z rýchlovarnej kanvice.

Obyčajná prevencia

„Každoročné odstávky teplej vody v letnom období v Bratislave je niečo neakceptovateľné v zahraničných metropolách v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku. Tieto odstávky sú hlúpym zvykom slovenských teplární,“ myslí si Karlovešťanka. „Treba sa zamyslieť, koľko ľudí potrebuje teplú vodu na hygienu práve v letnom období. Zvyk odstávok teplej vody je týraním týchto hendikepovaných ľudí,“ rozhorčuje sa. Zisťovali sme teda, prečo sa vlastne tieto odstávky dejú.

Hneď na úvod treba povedať, že nejde len o záležitosť hlavného mesta, letné odstávky teplej vody prebiehajú postupne prakticky na celom Slovensku a rovnako je to aj v Čechách.

„Kontroly je potrebné vykonávať predovšetkým z dôvodu overenia stavu, prevádzkyschopnosti a bezpečnosti tepelnotechnických zariadení ako aj z dôvodu predchádzania škodám,“ vysvetľuje nám dôvod pravidelných odstávok Galandáková z Bratislavskej teplárenskej, ktorá zabezpečuje teplo aj teplú vodu v značnej časti Bratislavy.

A prečo v lete, keď sa kvôli horúčavám potrebujeme sprchovať ešte častejšie? Nuž „prehliadky a následne prípadné opravy je možné vykonávať iba mimo vykurovacieho obdobia, t.j. od júna do septembra,“ vysvetľuje Galandáková.

Čo sa týka dĺžky odstávok, na to, že by ich teplárne obmedzili na deň, či nebodaj pár hodín, môžeme zabudnúť. „Dĺžka odstávky závisí od rozsahu prác. Štandardne ide o 2 až 5 dní,“ povedala nám hovorkyňa spoločnosti.

Radšej v lete ako v zime

V metropole východného Slovenska zásobuje teplom 78-tisíc košických domácností Tepláreň Košice (TEKO). Košičanov môže tešiť, že sa miestnej teplárni podarilo skrátiť odstávku na tri dni.

„Prvý deň je na zaisťovanie a chladnutie zariadení a systému, druhý deň sa pracuje do ukončenia prác aj do 23:00, do 24:00 hod. a tretí deň začína postupný nábeh zariadení a obnova dodávok teplej vody pre odberateľov. Na obdobie celosystémovej odstávky sú plánované aj práce, ktoré nie je možné realizovať počas plnej prevádzky systému,“ povedal pre Plus7dni.sk predseda predstavenstva a generálny riaditeľ TEKO Ladislav Koch.

Zároveň podotkol, že keby sa robili odstávky v zimných mesiacoch, odberatelia by nemali nielen teplú vodu, ale aj studené radiátory.

A predsa to ide

Klasické letné odstávky, ktoré niekedy trvali aj viac ako dva týždne sú, chvalabohu, minulosťou pre odberateľov tepla od spoločnosti Veolia Energia Slovensko, ktorá má pokrytie po celom Slovensku.

Ako nás informoval manažér CZT Veolie Ladislav Bíro, vďaka dlhodobému plánovaniu a monitoringu technického stavu zariadení, od plošných odstávok v lete upustili. Napriek tomu sa však môže stať, že obyvatelia môžu zostať v lete bez teplej vody, a to počas náročnejších opráv a rekonštrukcií.

„Plánovanie prerušenia dodávok je načasované práve na letné obdobie, kedy je dopad na odberateľov v rámci roka najmenší. Obyvatelia – spotrebitelia sú v tomto ročnom období v značnej miere mimo domova – na dovolenkách, chatách, výletoch a pod.,“ dodal Bíro.


  • Katarína Oravská

    Ako editorka/redaktorka portálu Plus7dni.sk zodpovedá za tvorbu obsahu pre webovú stránku týždenníka. Vyhľadáva a spracúva vlastné témy, pracuje s foto a video podkladmi, ako aj  s analytickými dátami. Spravuje sociálny profil Plus 7 dní.