Túžba po priamej demokracii: Po toľkých zlyhaniach politických elít sa tejto túžbe nemožno diviť. Otázne je, ako by dopadla v praxi.

Organizátorov predvolebných protestov ovládla skepsa, vyšetriť sa vraj zrejme nepodarí nič

Stačilo pol roka, aby nadšenie a bojovnosť ulice v kauze Gorila prakticky úplne vyprchali. Po februárových protestoch, na ktorých desaťtisíce ľudí žiadali poriadne vyšetrenie celého prípadu, sa v septembri na proteste ich počet scvrkol na niekoľko desiatok. Nadšenie sa vytratilo aj z pôvodných organizátorov - venujú sa svojej práci a z výsledkov doterajšieho vyšetrovania na nich sála skepsa.

Nikam to nevedie

Kontroverzný Peter Pčolinský mal v rámci organizácie protestov na starosti propagáciu a komunikáciu s verejnosťou. V médiách sa viackrát prepierali jeho rodinné väzby v spojitosti s KDH a neskôr s KDS, niektorí spoluorganizátori však tvrdili, že ich Pčolinský na to upozornil. Dnes sa tento východniar živí ako obchodný zástupca. V protigorilom hnutí už vraj jeho protagononisti komunikujú pomenej. „Spolupracujeme viacerí aktivisti z rôznych hnutí, zapájame sa do všelijakých protestov a kooperujeme činnosti tak, aby smerovali k zmene k lepšiemu,“ opísal nám zoširoka Pčolinský. „Smola našich protestov bola v tom, že prišli pred voľbami - priživilo sa na nich veľa voličov, ktorí si chceli udrieť do zlej pravicovej vlády. Keby boli v inom období, mohlo to celé dopadnúť inak.“ Kauzu dnes hodnotí ako účelovo vytiahnutú a z ľudí cíti apatiu, pretože vyšetrovanie sa nikam nepohlo. „Som presvedčený, že za tohto vedenia sa to nikam ani neposunie,“ dodal Pčolinský. Navyše si myslí, že pre situáciu v Európe súčasná vláda predčasne padne, čo však podľa neho neznamená žiadne špeciálne nádeje. „Z terajších politických strán by nemohla vzniknúť žiadna vhodná vláda. Nie je strana, ktorá by nemala svoju kauzu, všetky sú v niečom namočené,“ tvrdí aktivista. Študent práva Miroslav Hrivík mal ako Kysučan na starosti oblasť Žiliny a zastrešoval Petíciu za lepšie Slovensko, pod ktorou sa ocitlo takmer 19-tisíc podpisov. Aj s odstupom niekoľkých mesiacov vníma tieto aktivity pozitívne, no dnes by už zrejme postupoval inak. „Bolo to spontánne a nepremyslené. Naštartovali sa aj iní ľudia, ktorí začali pôsobiť v občianskom živote,“ spomína Hrivík. Aktivisti vraj čakajú na ďalšiu iskru, ktorá určite príde. Počas čakania na konkrétne výsledky vyšetrovania kauzy Gorila je však študent skeptický. „Nechali sme Robertovi trošku času a vidíme, že to nikam nevedie. Ideálne by bolo vyšetrenie kauzy a vyvodenie zodpovednosti, no v prvom rade by sme mali nastaviť systém a dostať nesprávnych ľudí von zo súdov a z prokuratúry.“

Chýba plán a cieľ

Zaujímavou postavou medzi organizátormi bola Ľubica Lehotská, známa aj pod menom Somezeda, veštkyňa, prekladateľka i holistická medička. Starala sa o bezpečnosť na protestoch aj o ich program. S odstupom času ju mrzí, že hnutie nie je také aktívne ako predtým. „Nevideli sme sa štyri, päť mesiacov, občas si niečo napíšeme. Chceli sme vydávať niečo ako časopis, ale na to neboli peniaze. Chýba mi plán, program, chýba mi cieľ.“ Od ľudí pociťuje nedôveru vo vyšetrenie kauzy a sama nevie, kde začať. „Cítim bezmocnosť, že súčasný stav nemôžem zmeniť, A s odstupom času sa jej už stráca aj význam predvolebných protestov. „Slovensko sa síce postavilo na nohy, ale bezcieľne. Nedosiahli sme nič, výsledok je nula. Neočakávam už žiaden záver, riešenie.“ Dnešný stav je podľa Lehotskej teátrom, v ktorom si vláda môže nájsť obetného baránka, ten si v rámci pykania za chyby iných chvíľu „posedí“ a svet pôjde ďalej. Jednou z mediálne najznámejších tvárí protestov proti Gorile bola Lucia Gallová. Do povedomia verejnosti ju doviedli aj jej nezvyčajné názory - svet by vraj mohol fungovať na princípe bartrového obchodu alebo ústava by mohla byť napísaná cez internet. Dnes cíti sklamanie. „Išli sme do toho s úprimným zámerom niečo zmeniť. No stále sa nám všetkým dostávajú od politikov len prázdne reči a podkopávanie nôh. Nie je v ich záujme, aby sa to niekam posunulo,“ myslí si mladá aktivistka. Človek sa však podľa nej nesmie nechať zmanipulovať, čo sa mu podarí len vtedy, keď bude mať jasnú predstavu o svojej budúcnosti. „Aj keď to bola účelovo vytiahnutá kauza, napriek tomu nikto nemohol tušiť, ako sa to celé skončí. Mali sme to v rukách my občania a v niektorých veciach sme to nezvládli. Už nie je čas vodcov a autorít, ktoré nám niečo diktujú zvonku.“

Do úzadia

Martin Perduk sa počas protestov venoval ich technickému zabezpečeniu. Ani on neverí, že by sa s prípadom výrazne pohlo. „Mne je z toho skôr do plaču, všetko sa to hrá do úzadia. Mnohým z nás protesty otvorili oči a nemôžeme sa zmieriť s tým, že všetko majú pod palcom ľudia, ktorí sú v niečom namočení. Sám seba nikto neobviní.“ Sabinovčan Štefan Miščík zabezpečoval internetový portál hnutia a organizoval protesty v Prešove. Dnes zhromažďuje podpisy pod Petíciu za lepšie Slovensko. „Denne mi chodia domov listy s podpismi, priebežne aktualizujem počet podpisov aj na stránke. V našej činnosti nastal útlm, nemáme financie na pokrytie ďalších akcií,“ hovorí Miščík. Ako azda jediný z pôvodného tímu verí, že aktéri spisu Gorila budú potrestaní. „Je jednoducho nemysliteľné, aby ostali bez trestu.“ Kiežby.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní