Veľká šou: Začiatkom roka Robert Fico prezentoval vznik elitnej jednotky za asistencie ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Ozaj dobre utajení: Kam sa podela jednotka elitných policajtov, ktorou sa vo februári chválil Fico?

Tajomne mlčiace postavy v bundách a kuklách, logo Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a vysokopostavení politickí pohlavári rečniaci o vysokých spoločenských hodnotách.

Takto vo februári tohto roku vo veľkom štýle premiér Robert Fico za asistencie šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka uviedol do života protiteroristickú a protiextrémistickú jednotku. Práve extrémizmus je aj „vďaka“ rozmachu ĽSNS Mariana Kotlebu ostro sledovaný problém. Paradoxné je, že od veľkolepého predstavenia elitnej skupiny policajtov o nich takmer nebolo počuť. K akým výsledkom sa vyšetrovatelia zatiaľ dopracovali?

Nešťastný úvod

„Ľudia šíriaci extrémizmus aj fašizmus musia pocítiť, že Slovensko je demokratický, právny štát, ktorý tieto názory odmieta. Proti týmto prejavom sa nedá bojovať dobrým slovom, musí to byť aj vec represie,“ udrel do extrémistov začiatkom roka 2017 premiér Fico počas predstavovania elitných policajtov. Samotná prezentácia jednotky sa stala tŕňom v päte viacerých odborníkov. Podľa experta na extrémizmus Radovana Bránika išlo o prepolitizovanú akciu. „Spôsob tohto uvedenia nebol najšťastnejší a bolo tam príliš veľa politiky. Ani prezentácia nebola najšťastnejšia a celé to bolo skôr na efekt,“podčiarkol. Redakcia zaslala otázky premiérovi a ministrovi vnútra, pod ktorého jednotka spadá, no do uzávierky sa nevyjadrili.

Prvé úspechy

Ako sa darí elitnej jednotke približne deväť mesiacov od jej uvedenia „na trh“? Vyšetrovateľov vedie Martin Smiško, ktorý predtým šéfoval Národnej protizločineckej jednotke. Pre PLUS 7 DNÍ prezradil, že skupina prijala od spustenia skupiny 230 prípadov, z ktorých takmer pri 150 sa vedie trestné konanie a úspešne sa vyšetrilo 46. Samotný Smiško nevyhľadáva pozornosť novinárov a k výsledkom jednotky sa vyjadruje veľmi nerád. „Môžem spomenúť prípad, keď jeden skinhed vyvesil v Nitre na svojej oslave nacistické vlajky a za to dostal v prvom stupni peňažný trest. Jeden mladistvý hajloval na štadióne v Trenčíne, prokurátor mu podmienečne zastavil trestné stíhanie, na rok mu uložil zákaz účasti na futbalových zápasoch jeho klubu a povinnosť, aby sa v čase ich konania vždy dostavil na obvodné oddelenie Policajného zboru,“ priblížil úspechy Smiško, ktorý sa okrem iného teší čerstvému prírastku do rodiny. Jednotka v súčasnosti vyšetruje aj poslancov za ĽSNS Mariana Kotlebu, Milana Mazureka a Stanislava Mizíka.

Rozbeh

Jednotka vznikla zlúčením dvoch zrušených odborov v rámci Prezídia Policajného zboru. Podľa doteraz medializovaných informácií Smiškova skupina má od 70 do 100 členov. Jej šéf priznal, že vo výnimočných prípadoch majú k dispozícii oveľa viac mužov zákona. „Okrem pracovníkov našej jednotky je do výjazdov zapojená Národná protizločinecká jednotka a v prípade výnimočnej potreby máme k dispozícii aj policajtov celej NAKA, a to sa bavíme o niekoľkých stovkách policajtov,“ prepočítal Smiško. Na pôsobenie jednotky si posvietil aj exkriminalista Matej Snopko, ktorý medzi prvými v strednej Európe dával dôraz na vytváranie profilov kriminálnikov. „Ak ide o nové pracovisko, za rok toho až tak veľa nestihnú. Musia sa dať dokopy, zohnať ľudí, vyškoliť ich a určiť si plán práce,“zdôraznil.

Práca medzi extrémistami

Martin Smiško z taktických dôvodov nepotvrdil, či sa členovia jednotky infiltrujú aj do radov týchto živlov, no témy sa dotkol bývalý policajt Snopko. „Musia si vytvoriť sieť spolupracovníkov a vniknúť do prostredia. Keď prídu za Hitlerovým vnukom, tak nepovie, že to je fantastické. Potrebujú si premyslieť metodiku zberu informácií. Nevidel som ich organizačnú štruktúru, ale predpokladám, že sa infiltrujú medzi takýchto ľudí,“upozornil.


VIDEO Plus 7 Dní