Exminister Uhliarik: Za jeho ministrovania sa otvorili dvere biznisu s liekmi.

Pacienti v ohrození: Na Slovensku chýbajú dôležité lieky, v zahraničí ich firma predá drahšie!

Kšefty s vývozom liekov do zahraničia prekročili únosnú mieru. Chýbajú životne dôležité lieky.

Slovenskí pacienti majú problém. Už niekoľko mesiacov na pultoch lekární zúfalo chýbajú lieky na schizofréniu, neurologické poruchy, ale aj na cystickú fibrózu. Podľa zákona je lekáreň povinná zabezpečiť liek na lekársky predpis do 24 hodín.

Ak ho nemá, musí ho objednať v distribučnej firme. Ak ho nemá v sklade ani ona, dovozca sa obráti priamo na farmaceutickú firmu, ktorá liek vyrába. Lenže to by asi nebolo Slovensko, keby to fungovalo.

Teória a prax

„Obraciame sa na farmaceutické firmy a tie tvrdia, že liek na Slovensko dovážajú dvakrát týždenne. Tieto lieky sa však k pacientom nedostanú. Už dlhší čas sa stretávam s obmedzenou dostupnosťou liekov na schizofréniu Zypadhera a Xeplion,“ tvrdí bratislavská psychiatrička Barbora Vašečková.

Podľa nej sa situácia vyhrotila posledný mesiac, keď lekárne neboli schopné zohnať životne dôležité lieky vôbec. „Oslovili sme farmaceutické firmy a tie tvrdia, že daný liek dovážajú pravidelne a v dostatočnom množstve. Kde teda tie lieky sú, ak ich neviem zohnať ani ja ako lekárka?“ pýta sa Vašečková.

V prípade jej pacientov ide naozaj o špecifickú situáciu. Schizofrénia je závažné ochorenie, keď má pacient halucinácie, počuje hlasy, má pocit, že s jeho myšlienkami niekto manipuluje, môže mať nutkanie niekomu ublížiť. Pacient bez liekov môže byť nebezpečný nielen pre seba, ale aj pre okolie. Prerušenie liečby znamená riziko prepuknutia ochorenia a nutnosť hospitalizácie, čo ešte zvýši náklady na ich liečbu.

„Znižuje sa tým aj dôvera pacienta v lekára a liečbu. Schizofrenici nie sú schopní cestovať po polovici Slovenska a zháňať svoj liek,“ vysvetľuje psychiatrička s tým, že ňou predpisovaná moderná liečba novej generácie umožňuje žiť aktívny život a neprejavujú sa vedľajšie účinky ako pri klasických tabletkách.

Riziko: Schizofrenici bez správnej liečby sú nebezpeční nielen pre seba, ale aj okolie, tvrdí Barbora Vašečková. Foto: Juraj Roščák

Antipsychotiká novej generácie nie sú lacné. Jedna dávka stojí zhruba tristo eur a niektorí pacienti potrebujú aj dve balenia mesačne. Lenže ak v zahraničí stojí daný liek viac, potom sa ho oplatí vyviezť a predať tam. A slovenský pacient ostáva bez lieku. Podobnú skúsenosť, ako má psychiatrička Barbora Vašečková, majú aj ďalší lekári a pacienti.

Na Slovensku pracuje zhruba tristo psychiatrov, ak má každý z nich len desiatich pacientov so schizofréniou, ide o tisíce eur mesačne. A nedostupné sú aj ďalšie druhy liekov. Príčina? Pre vyššiu cenu sa ich oplatí vyviezť do zahraničia a na Slovensku nezostane ani nevyhnutná zásoba.

„Chýba neurologický liek Lyrica, niektoré antireumatiká, nedostatkové sú onkologické lieky. Rozdiely v cenách u nás a v zahraničí sú často rádovo v desiatkach percent,“ vysvetľuje dôvod obchodovania viceprezident Asociácie lekárnikov Slovenska Igor Minarovič.

Problém dostať sa k lieku Seretide majú aj pacienti s cystickou fibrózou a ďalšími dýchacími ťažkosťami. Bez liekov im hrozí, že sa udusia. „Každý deň musím užiť malú dávku lieku, dva týždne predtým, ako sa mi minie, už od stresu nespím a iba dúfam, že sa mi podarí zohnať ho včas,“ hovorí jeden z pacientov. Zaujíma to niekoho z kompetentných?

Chorý systém

Zákonom z čias ministra Ivana Uhliarika sú stanovené druhé najnižšie ceny liekov v Európe. Na jednej strane nízka cena znižuje tlak na verejné peniaze z poisťovní, na druhej strane pribudol zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach od toho istého ministra, ktorý umožnil legálny vývoz liekov tam, kde je ich cena vyššia.

„Ceny liekov klesajú, počty lekární rastú. Dnes sa odhaduje, že zhruba tretina lekární má ekonomické problémy. A ak majú legálny nástroj, ako si zvýšiť príjmy, tak ho využijú. Lieky nedajú pacientovi, ale ich so ziskom predajú inde."

"Princíp biznisu je v tom, aby firma zarábala. Nie je však choré, ak sa export uprednostní pred záujmami pacienta? Nemalo by predsa len byť zdravie nadradené voľnému pohybu tovaru po Európskej únii?“ kladie si otázky Igor Minarovič, ktorý sa ako lekárnik tiež stretáva s pacientmi, bezvýsledne zháňajúcim svoj liek.

Politická zodpovednosť

Uhliarikov zákon o liekoch z roku 2011 umožnil aj to, čo bolo dovtedy na hrane legálnosti. S liekmi môžu obchodovať aj lekárne. A niektoré to aj robia.

Pri predaji liekov pacientom lekáreň uvidí peniaze od poisťovní v ideálnom prípade do mesiaca, ale v slovenskej praxi až o niekoľko mesiacov neskôr. Pri reexporte do zahraničia dostane peniaze hneď a ešte aj oveľa viac. Možno sa potom čudovať, že sa to deje a na Slovensku chýbajú lieky?

„Každá krajina má svoju liekovú politiku, rozdiely v cenách budú stále a nedá sa tomu vyhnúť. Vo veľkých krajinách západnej Európy s prílivom lacných liekov od nás aj rátajú, u nich to totiž znižuje ceny na trhu. Lieky sú však špecifický tovar,“ upozorňuje lekárnik Minarovič.

Čo robiť

Riešenie, ako zabezpečiť dostatok liekov, zatiaľ neexistuje. Slovenská lekárnická komora navrhla zákaz predaja lieku z lekární naspäť distribútorom.

„Kanálov na reexport je veľa, čiže jeden zákaz lekárňam nič nevyrieši. Niektoré lekárne sú zároveň aj distribučnými spoločnosťami, čiže obchod pofrčí ďalej. Pribudla aj zákonná povinnosť pre Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý môže distribučnej firme zakázať vývoz lieku, ak je jeho nedostatok.

„Obávam sa, že riešením je len zodpovednosť lekárnika. Ekonomické výhody sú nepochybne lákavé, ale prioritu by mala mať služba pacientovi,“ hovorí viceprezident lekárnickej asociácie Igor Minarovič. S otázkou, čo majú robiť pacienti, aby sa dostali k liekom, ktoré nevyhnutne potrebujú, sme sa obrátili aj na bývalého ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika, aj na súčasné vedenie ministerstva.

„Reexport robia distribučné firmy a som hlboko proti tomu, lebo to nie je etické. Za to, že lieky nie sú, však ministerstvo nemôže. Riešením je informovať sa priamo u distribútorov a pýtať sa ich, koľko liekov majú v sklade,“ navrhol Ivan Uhliarik, ktorý, mimochodom, v minulosti tiež vlastnil distribučnú firmu, Euro Medius.

Keď sme ho upozornili na malý detail - že distribútori sú súkromné firmy a občania platia štátu dane a odvody za to, aby im opatreniami zabezpečil napríklad aj dostatok liekov, zmenil exminister rétoriku. „Zákon o liekoch sa novelizoval za tejto vlády už dvakrát a mohli ho sprísniť. Médiá nech robia poplach u distribútorov, oni predsa majú povinnosť hlásiť vývozy liekov na ŠÚKL,“ padol ďalší nápad exministra Uhliarika.

Systém funguje?

Podľa rezortu zdravotníctva zasa systém funguje.

„Slovensko ako jediná krajina EÚ umožňuje zakázať vývoz liekov, ak by mohlo dôjsť k ohrozeniu zdravia alebo života občanov. Je to kompetencia ŠÚKL. Ministerstvo zdravotníctva monitoruje dostupnosť liekov na dennej báze a úzko spolupracuje so ŠÚKL, veľkodistribútormi, výrobcami liekov, lekárňami a pacientmi. V reálnej praxi už došlo k zákazu vývozu niekoľkých liekov,“ napísala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Otázky sme adresovali aj na ŠÚKL. Zaujímalo nás, koľko liekov Zypadhera, Xeplion, Lyrica a Seretide sa v mesiacoch august a september vyviezlo zo Slovenska a ako vie ŠÚKL účinne kontrolovať, či je na Slovensku konkrétny liek dostupný. Údaje však nevyhodnocuje na dennej báze, ale štvrťročne. Takže čísla budú až v októbri.

„ŠÚKL pravidelne monitoruje oznámenia a analyzuje dáta o plánovanom vývoze. Do úvahy berie aj podnety pacientov a odbornej verejnosti. Ak sa potvrdí nedostupnosť lieku a ohrozenie zdravotnej starostlivosti, bude postupovať rovnako ako pri lieku Lyrica v máji a Clexane 2000, Azilect a Inspra 25 mg na prelome mája a júna, keď došlo k zákazu vývozu."

"V septembri plánujeme zastaviť vývoz ďalších liekov,“ konštatuje Valéria Perničová zo ŠÚKL. Na papieri je teda všetko v poriadku. Len pacienti svoje lieky nemajú. „Jedinou cestou je, aby si pacient našiel svojho lekárnika a vybudoval si s ním dlhodobý vzťah. Potom má istotu, že ‚jeho‘ lekárnik urobí aj nemožné, aby liek získal a dodal ho,“ uzavrel tému Igor Minarovič.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].