Viac ako občan?: Ako si chcete v Michalovciach vybaviť občiansky zrýchlene, treba byť primátorom.

Papalášske maniere smeráckeho primátora: Na polícii s ním jednali po protekcii a v rukavičkách

Namiesto nekonečného vystávania v rade vybavenie dokladu pohodlne a bez dlhého čakania. Nie, nejde o novú službu policajného zboru občanom. To len niektorí väčší páni si môžu vybavovať oficiality ako kedysi za socializmu.

Mimo poradia ba dokonca ešte pred začiatkom pracovného času. Tak ako nedávno primátor Michaloviec Viliam Zahorčák, okolo ktorého kvôli občianskemu preukazu skákal rovno tamojší okresný policajný riaditeľ.

Nahnevaný občan

Nielen blížiace sa leto a s ním spojené vybavovačky týkajúce sa cestovných pasov, ale aj povinnosť podnikateľov disponovať občianskym preukazom s čipom aktuálne predlžujú čakacie lehoty pri vybavovaní dokladov na polícii. Mnohí ľudia si aj privstanú, len aby sa na patričné oddelenie dostali čo najskôr a zabezpečili si tak dobré miesto v rade.

Lenže na Slovensku je to tak. Sú tu ľudia, pre ktorých žiadne pravidlá ani zásady slušného správania neplatia. Na vlastnej koži sa o tom mohli nedávno presvedčiť občania Michaloviec. Na príslušnom

Primátor Michaloviec: Viliam Záhorčák veru v rade na občiansky čakať nemusí.
Primátor Michaloviec: Viliam Záhorčák veru v rade na občiansky čakať nemusí.
Foto: Rudolf Felšöci

oddelení vystávali už pred začiatkom pracovného času, keď tu zrazu tam zavítal aj tamojší pán primátor Viliam Zahorčák.

Nepridal sa však k čakajúcim, veď to by bolo hádam aj pod jeho úroveň, ale v sprievode okresného policajného riaditeľa Milana Vojníka a ďalšieho pracovníka v civile si to nasmeroval rovno k vybavovaciemu miestu. Aspoň to tvrdí nahnevaný občan, podľa ktorého spomínaní páni policajti mali zariadiť primátorovi vybavenie dokladov mimo poradia.

Pán štatutár

Primátor Michaloviec Viliam Zahorčák udalosť nepopiera. Na polícii však bol vraj služobne ako štatutár mesta. „Vybavoval si zaručený elektronický podpis, a to ešte pred začiatkom pracovnej doby. Zároveň by sa pán primátor aj touto cestou rád poďakoval polícii za ústretovosť a možnosť vybaviť tieto záležitosti pred pracovným časom, podotýkame pred pracovným časom polície aj mestského úradu,” reagovala hovorkyňa michalovského mestského úradu Iveta Palečková.

V tejto súvislosti zdôraznila, že pán primátor svojou prítomnosťou nikoho neobmedzoval ani nepredbiehal, nakoľko ešte ani nemal koho predbiehať, „keďže ako sme spomenuli bolo to pred začiatkom pracovnej doby a žiadny rad tam nebol.”

Iba výnimočne: Polícia priznáva, že zrýchlené vybavenie občianskeho preukazu s čipom nie je štandardnou službou,
Iba výnimočne: Polícia priznáva, že zrýchlené vybavenie občianskeho preukazu s čipom nie je štandardnou službou,
Foto: Michal Smrčok

Tehotný, či starší?

Lenže povedzme si úprimne, koľkí z nás by takéto jednanie mužov zákona uprednostnili pred dlhým čakaním. Nejeden občan by iste na políciu došiel aj o šiestej ráno, len aby sa vyhol nekonečnému vystávaniu v rade na doklady. No také jednoduché, ako v prípade pána primátora, by to rozhodne nebolo.

Sama polícia totiž priznáva, že prednostné vybavenie osobných dokladov nie je službou štandardnou, skôr výnimočnou. Môže o nej rozhodnúť kompetentní pracovníci, a to najmä v prípadoch osôb so zdravotným postihnutím, hendikepovaných, starých ľudí, žien vo vyššom štádiu tehotenstva či matiek s malými deťmi.

Rokovali

Do ktorej z týchto kategórii zaradilo vedenie policajného riaditeľstva v Michalovciach tamojšieho primátora nevedno. Policajný šéf Milan Vojník nám však ozrejmil, že „ide o vrcholného predstaviteľa územnej samosprávy, ktorý sa ako zástupca občanov aktívne zaujíma nielen o bezpečnostnú situáciu v meste, ale aj o ďalšie činnosti policajtov a policajných útvarov, ktoré sú vykonávané v prospech občanov mesta."

Toto roztomilé vysvetlenie doplnil vyjadrením, že v inkriminovaný deň bol primátor na okresnom riaditeľstve mimo pracovných hodín rokovať.

Vieme, kto sa sťažuje: Keď sme sa na michalovskú políciu obrátili so sťažnosťou istého Michalovčana na protekčné správanie, žiadosť odbili s tým, že ide o chronicky známeho sťažovateľa.
Vieme, kto sa sťažuje: Keď sme sa na michalovskú políciu obrátili so sťažnosťou istého Michalovčana na protekčné správanie, žiadosť odbili s tým, že ide o chronicky známeho sťažovateľa.
Foto: Rudolf Felšöci

A čože dôležité michalovské osobnosti v skorých ranných hodinách riešili? Problematiku budovania klientského centra v meste. Z uvedeného dôvodu sa vraj riaditeľ Vojník obrátil na primátora s prosbou, či by sa v rámci mesta nenašiel vhodný objekt, alebo budova použiteľná práve na vybudovanie klientského centra.

Za zásluhy

Nuž a keď už bol pán primátor na polícii, okresný riaditeľ mu ponúkol aj vyhotovenie nového občianskeho preukazu s elektronickým čipom. A urobil to „vzhľadom na významnú spoluprácu územnej samosprávy s útvarmi policajného zboru v meste Michalovce, ako aj aktívnu pomoc a záujem pána primátora o veci verejné," dozvedeli sme sa.

A aby sme vedeli, že oni vedia, tak nám dal pán riaditeľ vedieť, že veľmi dobre vedia, kto je tým drzáňom, ktorý sa sťažoval médiám na postup polície. „V danom čase a na danom mieste policajti zaznamenali v súvislosti s touto návštevou primátora jednu sťažnosť od občana, ktorý v tom čase čakal na vybavenie a po začatí úradných hodín sa následne hlasito a nemiestne pohoršoval nad uložením pokuty za poškodenie svojho dokladu totožnosti. Táto osoba nie je polícii neznáma a preto je riaditeľ okresného riaditeľstva presvedčený, že podnet na takúto medializáciu podal práve tento občan, " napísali nám z polície.


  • Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].