Čo myslíte, ako zhodnotil Moniku Gibabovú (vľavo) a Ivetu Liškovú (vpravo) štylista Marián Kočišík?

Parádnica, mimozemšťanka aj matrioška: Módny štylista hodnotil outfity poslankýň

Časy, keď poslankyne tápali, čo si obliecť do parlamentu, sú za nami.

Jedna z prvých, ktorá sa ozvala a začala kritizovať kolegyne v Národnej rade, bola bývalá diplomatka Magdaléna Vášáryová. Šatník niektorých poslankýň ju natoľko znepokojil, že sa rozhodla o móde v politike napísať blog. Nečakala, že bude mať taký úspech a že dámy sa z neho poučia.

„Keď pred niekoľkými rokmi nastúpili nové kolegyne, ktoré mali celkom zvláštne životopisy, nosili sukničky pod zadok a zlaté flitre o desiatej doobeda, rozhodla som sa o tom napísať. V živote som si nemyslela, že tieto osoby by čítali moje riadky. Myslím si, že dnes až na pár výstrelkov sa všetky ženy prispôsobujú mne a Lucii Žitňanskej,“ prezradila Vášáryová.

Otvorene neskrýva nadšenie, že vniesla do parlamentu vkus a eleganciu. Zároveň okomentovala aj nedostatky, ktoré chce zmeniť: „Ešte sme nepohli oblečením zamestnancov. V inom európskom parlamente nevidíte ísť niekoho po chodbe v papučiach alebo asistentku v trinásťcentimetrových podpätkoch. To sa vám inde nestane, len tu.“

Bez saka

Magdaléna Vášáryová pre módu pritom vôbec nežije. „Nakupovať chodím dvakrát do roka. Dokúpim, čo mi chýba, a to, čo nenosím, vyradím. Niektoré veci však nosím aj šestnásť rokov,“ netajila bývalá herečka, ktorú sme zastihli v parlamente v deň, keď nemala prejav.

„V diplomacii som sa naučila, ako sa treba obliekať. Mala by som mať sako, ale v parlamente som od toho trochu upustila. Budem vystupovať až zajtra, takže keď tu deriem lavice a píšem pri počítači, môžem si dovoliť byť vo svetri.“

Či mala pani Vášáryová ráno šťastnú ruku pri výbere kúskov zo šatníka, sme nechali zhodnotiť známeho módneho štylistu Mariána Kočišíka. Manželke známeho humoristu však vytkol drobné nedostatky.

„Fialová saténová blúzka s mašľou tvorí dobrý základ inak nie veľmi vydareného outfitu. Svetrík na mňa pôsobí, žiaľ, dojmom‚ brr, zima je vonku, čo by som si dala prvé teplé, čo na mňa vypadne zo skrine a nebude to patriť Milanovi‘."

"Skladaná sukňa v sivých tónoch hrá pri fialovej určite prím, pripnúť však brošňu k logu výrobcu je, ako nominovať mňa do národnej reprezentácie v zápasníckom džude. Neefektívne a smiešne. Absencia šperkov či bižutérie nemusí byť vždy na škodu, mne v tomto prípade určite nechýbajú.“

Zároveň Marián odporučil političke lodičky s okrúhlou špičkou, tie by sa jej podľa neho hodili viac. „Kabelka už má tiež najlepšie roky za sebou,“ dodal na záver pri pohľade na fotku pani Vášáryovej. Ľavou nohou však v ten istý deň vstala podľa módneho experta aj tmavovlasá Iveta Lišková od sociálnych demokratov.

„Toto je ako zle poskladaná matrioška,“ zhrozil sa. „Ako keby vrchný a spodný diel patrili dvom odlišným figúrkam z dreva. Spodná časť pôsobí veľmi sviežo, takmer dievčensky, farebné pančuchy sa dnes dosť podceňujú, hoci môžu do života priviať dostatok zábavy a inšpirácie."

"Neurazí ani sukňa áčkového strihu, ale prešívanú bundu krémovej farby so zlatým zipsom a modrý šál sme si zrejme požičali od dievčatka, ktoré malo v pláne zatúlať sa do Narnie. Sú určené skôr na nosenie k denimu. Odporúčam radšej zakúpiť trojštvrťový kabát s dvojradovým zapínaním v tónoch modrej, celkový dojem bude určite lepší.“

Na odchode

Hneď ako sa v parlamente skončilo zasadanie a odbila obedná hodina, všetky dámy sa rozpŕchli. Oblečené v kabátoch utekali po schodoch alebo čakali na výťah. Takto pozapínanú až po krk sme zastihli aj bývalú ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny Vieru Tomanovú. Tá však podľa Kočišíka omladla.

„Pani Tomanovej prospela mladistvá platina vo vlasoch, ubrala jej niekoľko rokov života,“ myslí si. „Čiernou sa dá v tomto prípade pokaziť málo, páči sa mi jemný akcent zlatých šperkov pretavený do náušníc a brošne, ktoré spolu ladia. S fanfárami a úsmevom na perách by som privítal možno ešte dva decentné prstene. Ruky sa mi zdajú v tomto prípade ako keby nahé. Kabát s dvojradovým zapínaním, nápadnými gombíkmi a so širokým golierom spĺňa svoje štandardy a do istej miery aj aktuálne trendy,“ zhodnotil poslankyňu módny guru.

Menovkyňa z aktuálne najsilnejšej politickej strany Viera Mazúrová si od štylistu Mariána Kočišíka vyslúžila vysoké bodové hodnotenie. „Ďalšia Vierka zvládla skúšku z módnej kombinatoriky bez väčších problémov. Šaty zvýrazňujú prirodzené ženské krivky, rafinovane všité čierne časti látky po bokoch opticky zoštíhlia postavu a oklamú jej prípadné nedostatky. Neexistuje zrejme ženskejší šperk, než sú perlové náušnice a náhrdelník."

"K dokonalosti v tomto smere by už prispel azda iba perlový náramok. Vhodnou voľbou sú aj topánky a kabelka. Pančuchy do lodičiek s otvorenou špičkou si dnes oblečú iba dva typy žien: Lady Gaga na odovzdanie hudobných cien, aby provokovala, a poslankyňa slovenského parlamentu, aby ukázala, že rady odborníkov v tomto smere má asi tam, kde posledné tri pozmeňujúce návrhy poslanca Hlinu.“

Nudia

Pod taktovkou Igora Matoviča zasadla do parlamentu aj Erika Jurinová. Nenápadná tmavovláska zjavne nechce vytŕčať oblečením, preto zvolila neutrálne farby.

Marián Kočišík hodnotí jej módny počin priemerne. „Je vždy milé vedieť, že u Obyčajných ľudí to nevrie až tak, aby ich poslankyne nemali čas chodiť na nákupy do módnych butikov. Čipkovaný top v jemnej maslovej farbe a nohavicový kostým pôsobia však trochu nevýrazne, pani podpredsedníčka by si zaslúžila rafinovanejšiu módu a kostým by si žiadal oživenie o pestrejšiu farbu topu či doplnkov."

"Taška je skôr nákupná, volil by som decentnejšiu kabelku. Skrátka a dobre, neurazí - nenadchne. Asi ako celý slovenský parlament. Pri voľbe najlepšieho outfitu by som sa zrejme zdržal hlasovania alebo žiadal o tajné.“

Ako z inej planéty vraj prišla do práce zástupkyňa Kresťanskodemokratického hnutia Monika Gibalová a všimol si to aj odborník na módu. „Moje meno je Nirbua. Som zástupkyňou veliteľa veľkej vesmírnej flotily desiatich miliónov lodí na vesmírnej stanici Šáre. Milujem všetkých pozemšťanov a teším sa na spoluprácu našich civilizácií,“ zhodnotil ju sarkasticky Kočišík.

No ani poslankyňa za Smer Viera Šedivcová podľa neho neodhadla svoje možnosti. „Rýchlo do parlamentného bufetu po tú dobošku, aj Janke by som mala zobrať. Dobre, že som si nedala žiadne vysoké podpätky, v tomto sa mi tak pohodlne uteká. Peňaženku som si zabudla! Ááá, nezabudla, tu ju mám, v ľavej ruke. No len rýchlo, lebo ak mi zase Matovič uchmatne tú šamrolu, tak ho za tie jeho špicaté uši vyťahám,“ zmohol sa na ironický komentár módny guru.

Parádnica

Asi najnápadnejší zjav na hradnom kopci je podľa Kočišíka blondínka Renáta Zmajkovičová, ktorá módu miluje a dáva to aj najavo. Do práce si rada oblečie výrazné farby a vysoké opätky, ktoré jej dodávajú sebavedomie. „Renáta Zmajkovičová na svojej postave pracuje tempom, za aké by sa nemusela hanbiť ani ruská fitneska Jekaterina Žurinová, to je na prvý pohľad jasné."

"Otázne však je, či je táto krvavočervená farba vhodným pracovným oblečením našej pani podpredsedníčky. Ja ju považujem za čiastočne agresívnu a čiastočne veľmi zmyselnú, zvodnú farbu. Ak tým chcela šokovať poslanca Figeľa a prinútiť ho na spoveď, prosím, nemám námietky. Poradím iba, že k červenej farbe sa viac hodia doplnky zlatej farby, čiže strieborné náušnice, náramok a prsteň mali v tomto prípade zostať v poslaneckej ubytovni.“

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].