Juraja Krúpu s tromi kamarátmi policajti zadržali a obvinili z výtržníctva. Starostovmu synovi nechýbal úsmev na tvári.

Partia výrastkov okolo starostovho synčeka desila ľudí atrapou zbrane!

Syn starostu Záhorskej Bystrice s kamarátmi ohrozovali streľbou z airsoftovej zbrane ľudí na ulici.

Bol to vraj iba „sociálny experiment“, keď policajtom na tiesňovú linku volali vystrašení Bratislavčania, že na autobusovej zastávke strieľa partia mladíkov. Telefonáty o streľbe prišli na operačné stredisko z viacerých miest slovenskej metropoly. Desiatky policajtov mali v priebehu niekoľkých sekúnd najvyššiu pohotovosť.

Keď prijali v auguste 2010 podobné oznámenie o streľbe na ulici, Ľubomír Harman zabil v Devínskej Novej Vsi sedem ľudí a nakoniec i seba. Tentoraz polícia zadržala štvoricu mladíkov, ktorí zrejme nevedeli, čo od roztopaše - z tmavého terénneho automobilu strieľali na ulici vernou kópiou skutočnej zbrane. Alebo žeby šlo o revolučnú metódu v oblasti sociológie?

Dokonalé kópie

Airsoftové zbrane sú na nerozoznanie od reálnych. Bežný človek si nevšimne, že nejde o skutočný vražedný nástroj ani vtedy, keď drží zbraň v ruke. Sú rovnako veľké i ťažké ako skutočné zbrane a v posledných rokoch zaplavili izby nadšencov streľby.

Airsoftová plynová zbraň vyzerajúca ako skutočná už v minulosti poslúžila zlodejom pri lúpežných prepadnutiach v bankách alebo stávkových kanceláriách. Dokonalú repliku použil v roku 2012 aj útočník na vtedajšieho českého prezidenta Václava Klausa a spôsobil mu krvné podliatiny.

Cena airsoftových zbraní sa pohybuje od tridsať do šesťsto eur. Ak by ste ich vytiahli napríklad na policajta, pokojne vás môže zastreliť. Aj preto nosenie a používanie strieľajúcej atrapy upravuje zákon o zbraniach a strelive.

Podľa legislatívy ide o zbraň kategórie D, ktorou sa strieľajú plastové guľôčky s priemerom šesť alebo osem milimetrov. Vystreľované sú na princípe stlačeného vzduchu a môžu spôsobiť vážne zranenie oka s trvalými následkami či modriny.

Na lepšiu predstavu - sila výstrelu je taká intenzívna, že prerazí niekoľko novinových stránok alebo fikusový list. Držiteľ airsoftovej zbrane musí mať viac ako osemnásť rokov a pri manipulácii s ňou je povinný mať pri sebe doklad totožnosti.

Nesmie ju viditeľne nosiť alebo prepravovať, nesmie ňou nikoho ohrozovať, vyhrážať sa. V prípade, že má zbraň pri sebe a zastavia ho policajti, musí ich o nej informovať.

Čítajte viac:

Výrastok z Banskej Bystrice sa vozí na audine s nohami von a mláti na ulici ľudí!

Vulgárny člen tímu

Kvarteto mladíkov, ktoré sa koncom minulého týždňa prevážalo terénnym autom po bratislavských uliciach a ohrozovalo airsoftovou zbraňou okoloidúcich, skončilo podobne ako neslávne známy český strelec na Václava Klausa. Policajti ich obvinili z výtržníctva a hrozí im až trojročný pobyt za mrežami.

Zaujímavé je, že jeden z kvarteta je už mediálne známy Juraj Krúpa, o čom ako prvý informoval portál topky.sk. Dvadsaťdvaročný mladík sa zviditeľnil ešte vlani, krátko po skončení komunálnych volieb, ako člen volebného tímu Iva Nesrovnala, dnes primátora Bratislavy. Televízia Markíza zaznamenala, ako sa spoza dverí Nesrovnalovho volebného štábu ozývali výbuchy radosti i vulgarizmy.

„SDKÚ, KDH, Smer, Fico, J&T, Penta, do p..i, všetkých sme odrovnali!“ zaznelo spoza dverí. Vzápätí vyšiel z miestnosti dovtedy neznámy mladík z Nesrovnalovho volebného tímu, so slovníkom hodným pohoniča prešiel okolo novinárskych štábov a takto si uľavil: „Všetkých sme rozje...i. Nech idú do p..e!“

Za Krúpov hrubozrnný slovník sa novozvolený primátor neskôr ospravedlnil. „Chcem sa veľmi úprimne ospravedlniť za vulgárne prejavy mladého člena nášho tímu, ktorého zachytili niektoré televízie. Bola to mimoriadne náročná kampaň a jeden mladý muž si zvolil túto neprimeranú formu uvoľnenia,“ povedal Nesrovnal.

Podarený synáčik

Ťažko odhadnúť, akú náročnú situáciu prekonal Juraj Krúpa, keď sa minulý týždeň vybral s kamarátmi na spanilú jazdu Bratislavou s airsoftovou zbraňou a streľbou z dokonalej repliky vystrašil nič netušiacich Bratislavčanov. Zrejme to bolo niečo náročné, keď podľa policajných zistení posádka terénneho auta strieľala hneď na troch autobusových zastávkach.

„Na zastávke MHD Zochova, na Staromestskej ulici aj na zastávke Lamač jeden člen osádky bol strelec, druhý držal terč a tretia osoba si všetko natáčala na mobilné zariadenie. K zraneniu osôb podľa súčasných zistení nedošlo,“ informovala bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.

Juraj Krúpa podľa nej robil vodiča čierneho terénneho auta. Zaujímavé je, že blondiak, ktorý sa nevie zmestiť do kože, je syn starostu Záhorskej Bystrice Jozefa Krúpu a synovec šéfa investičnej skupiny Arca Capital, milionára Pavla Krúpu. Jeho matkou je bývalá šéfredaktorka spravodajstva Slovenskej televízie Viera Krúpová.

Primátor Ivo Nesrovnal po extempore mladého Krúpu na bratislavských zastávkach odťahuje od neho ruky preč. „Vo volebnom tíme pomáhal, rovnako ako niekoľko ďalších študentov s roznášaním letákov a podobne. Za jeho výroky počas volebnej noci som sa ospravedlnil. Od volieb som sa s ním nestretol,“ dôvodil Nesrovnal.

Krúpov otec, starosta Záhorskej Bystrice, odmietol synovo počínanie komentovať. Jeho mama však pre médiá syna bránila, že šlo o sociálny experiment, pri ktorom chlapci natáčali virtuálne video.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].