Víťazstvo v prezidentských voľbách zabezpečilo Gašparovičovi okrem nadštandardného príjmu aj služobné auto, ochranku a elektrinu v súkromnom dome zdarma.

Pažravý? Prezidentovi sa skladáme na účty za energie

Ešte aj účty za energie v prezidentovom súkromnom dome platí štát. Najnovšie si ho občan nesmie odfotiť, hoci je na verejnom priestranstve.

Plány na rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach opäť otvorili otázku reprezentatívneho sídla hlavy štátu. Rezidencia na Slavíne je už roky opustená a chátra, prezident Ivan Gašparovič aj s prvou dámou dali prednosť bývaniu vo svojom vlastnom dome v Limbachu. Zo zverejnených faktúr vysvitlo, že na elektrinu, vodné a stočné sa im skladajú z daní občania.

Slavín? Nikdy!

Vila na Slavíne je s obrovským 43-árovým pozemkom vskutku lukratívna nehnuteľnosť. Exkluzívne umiestnenie s dokonalým výhľadom na Bratislavu však trochu znehodnocuje nie najšťastnejšie dispozičné riešenie. Objekt pred jedenástimi rokmi kúpila Kancelária prezidenta SR za 36,23 milióna korún, teda vyše 1,2 milióna eur. Dnes sa jeho hodnota odhaduje na trojnásobok. Nevýhodou sú veľké chodby, úzke izby, malá jedáleň, v ktorej by sa len ťažko hostili ofi ciálne návštevy. Do konca svojho funkčného obdobia v nej nevydržal ani Rudolf Schuster. Po tom, čo sa pokazil kotol, radšej odišiel bývať inam. Pred šiestimi rokmi okolo budovy vymurovali vysoký plot, do areálu sa tak dá nahliadnuť len cez dieru v bráne. Okrem pokosenej záhrady však nič nevidno. Údržba vily ročne zhltne okolo jedenásťtisíc eur. „Súčasná rezidencia hlavy štátu na Slavíne nie je vhodná z viacerých hľadísk. Odkedy sa prezident angažuje za záchranu kaštieľa v Rusovciach, navrhuje predaj súčasnej rezidencie na Slavíne a získané prostriedky by mali ísť na rekonštrukciu kaštieľa," pripomenul vedúci prezidentskej kancelárie Milan Čič.

Vo vlastnom za štátne

Prezident Slovenskej republiky má o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov počas výkonu svojej funkcie okrem telefónu a služobného auta právo „bezplatne užívať primerane vybavený byt“. Keďže sa však pre hlavu štátu nenašlo solídne bývanie a on sám odmietol presťahovať sa na Bratislavský hrad, ostal doma. Ivan Gašparovič poberá štvornásobok poslaneckého platu plus paušálnu náhradu v pevnej výške 1 327,76 eura. Podľa majetkového priznania za vlaňajšok zarobil 96 120 eur. Teda presne 8 010 eur mesačne v čistom. Oproti bežnému pracujúcemu ide o mimoriadne nadštandardnú čiastku. Veď priemerná mesačná mzda na Slovensku je za prvý štvrťrok 770 eur v hrubom, teda 598 eur v čistom.

Prezidentov hovorca Marek Trubač sa v minulosti viackrát vyjadril, že zo štátneho sa platia len výdavky spojené so zabezpečením domu v Limbachu a jeho okolia. Ako vrcholný predstaviteľ krajiny totiž prezident musí mať 24hodinovú ochranu. „Náklady na prevádzku a údržbu domácnosti si hradí sám,“ konštatoval Trubač pre náš týždenník ešte v roku 2009. Čo sa odvtedy zmenilo, nevedno, ale v súvislosti s povinným zverejňovaním faktúr vysvitlo, že v čase celoštátneho uťahovania opaskov a šetrenia verejných financií účty za elektrinu a vodné a stočné v ostro stráženej vile s bazénom hradí namiesto Ivana Gašparoviča Kancelária prezidenta SR. Prečo je to tak, kancelária nevysvetlila. Milan Čič nás iba odkázal na zákon, ktorý sme citovali. Mesačne tak z daní občanov platíme pánovi prezidentovi 178,6 eura za elektrinu a ďalšie desiatky eur za vodné a stočné. Prispievajú občania aj na teplú vodu v bazéne v prezidentovej záhrade? A je na to pán prezident s jeho platom naozaj odkázaný?

Ani cvak!

„Vlastnite rodinný dom v jednej z najlepších a najbezpečnejších rezidenčných lokalít na Slovensku!“ hlási na internete inzerát na predaj jedného z domov v Limbachu. „Rodinný dom je v bezprostrednom susedstve súkromnej vily prezidenta SR,“ píše sa v ňom ďalej. Autor textu dozaista naráža na prezidentovu ochranku. Pred rodinným domom Gašparovičovcov na verejnom priestranstve totiž stojí unimobunka a v nej nonstop hliadkujú dvaja príslušníci Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Pokojne by ste si týchto dôležitých príslušníkov mohli pomýliť s vrátnikmi vo fabrike. Sú totiž v civile. Na rozdiel od bežných vrátnikov však títo páni radi skúšajú nezvyčajné móresy.

Vyzerá to tak, že prezidentov dom v Limbachu sa dostal medzi najstráženejšie objekty na Slovensku. Možno ho polícia považuje za miesto hospodársky strategického významu či vojenskú základňu. Ako inak si vysvetliť najnovší prístup jeho ochranky, podľa ktoré si občan nemôže budovu ani len odfotiť z verejného priestranstva. „Toto je chránený objekt a ja vám to zakazujem!“ rozčúli sa ochrankár, keď sa pokúšame urobiť si snímku do pripravovaného článku. „Tu nič fotiť nebudete!“ rezolútne vyhlasuje. Keď sa slušne pýtame na dôvod s tým, že sme na verejnom priestranstve a podľa zákona odtiaľ možno fotiť čokoľvek, rozčúli sa ešte viac a posiela nás preč. Dom si môžeme podľa jeho veľkorysého povolenia odfotiť len z bočnej strany. Tam však vo výhľade zacláňajú vysoké tuje. Dva dni nato sa pokúšame budovu odfotiť znova. Aj tentoraz to, už síce slušnejšie, ale predsa, zakážu a aby toho nebolo málo, pridávajú aj niečo navyše. Oblečení v civile a bez toho, aby sa sami legitimovali, žiadajú doklady a odpisujú z nich osobné údaje. A to dokonca aj od ďalšieho fotografa, ktorý len stojí pri aute na bočnej ulici. Až sa človek začuduje, či je ešte v členskom štáte Európskej únie alebo niekde v Severnej Kórei, v ktorej nemožno snímať nič bez súhlasu pridelenca režimu. Viete si predstaviť, že by niekto zakazoval okoloidúcemu odfotiť si Biely dom? Je azda Buckinghamský palác, kde žije britská kráľovná, menej dôležitý ako dom Ivana Gašparoviča, keď si turisti bežne plnia svoje domáce albumy fotografiami s kráľovskou strážou?

Ľudské práva

Ministerstvo vnútra SR, pod ktoré Úrad na ochranu ústavných činiteľov priamo spadá, na naše otázky reagovalo prinajmenšom zvláštne. Podľa akého zákona a konkrétneho paragrafu zakazujú tento dom fotiť z verejného priestranstva? Kde je dom označený zákazom fotografovania, ako to pri skutočne chránených objektoch prikazuje zákon? Uvedomuje si Úrad na ochranu ústavných činiteľov, že porušuje ústavu? Vymýšľanie odôvodnenia, prečo policajti konali tak, ako konali, muselo dať kompetentným truhlíkom na ministerstve poriadne zabrať. A keďže nedokázali nájsť jediný paragraf v slovenských zákonoch, ktorý by im povoľoval takéto arogantné správanie, vymysleli niečo naozaj nevídané. Svojou odpoveďou naznačujú, že fotograf týždenníka PLUS 7 DNÍ sa zrejme pokúsil porušiť ľudské práva nášho prezidenta! „Pri výkone ochrany prezidenta Slovenskej republiky spravidla nezakazujú fotografovanie z verejného priestranstva z ulice, avšak v určitých prípadoch môžu požadovať rešpektovanie hlavy I. ustanovenia čl. 8 odsek 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (Každý má právo na rešpektovanie svojho súkromného a rodinného života, obydlia a korešpondencie) pri snahe fotografa vyhotoviť detailné fotografie, ktoré by boli v rozpore s uvedeným ustanovením,“ stojí doslova vo vyjadrení hovorkyne Ministerstva vnútra SR Lucie Garajovej. Len dodajme, že prezident v tom čase ani nebol doma a jeho ľudské práva a slobody mal fotograf porušiť snahou vyhotoviť obrázok čela rodinného domu a brány, jasne viditeľný z ulice. Kim Ir-sen má dôstojného nasledovníka.

Do kaštieľa

Vláda nedávno predstavila konkrétny zámer zrekonštruovať národnú kultúrnu pamiatku kaštieľ v Rusovciach. Podľa odhadov by sa účet za práce na objekte mal vyšplhať takmer k štyridsiatim miliónom eur. Peniaze mali pôvodne putovať zo štátneho rozpočtu, z predaja prezidentovej vily na Slavíne a z európskych grantov, no Robert Fico nedávno vyhlásil, že namiesto štátu by sa na obnove pamiatky mali podieľať podnikatelia. Pre tých by mala byť účasť na rekonštrukcii cťou. Plán financovania má predložiť minister financií do polovice októbra. Ak zámer prejde, Slovensko by malo o štyri roky reprezentačný priestor pre vysokých politických predstaviteľov. V súčasnosti je jeho stav dezolátny, zničená je aj priľahlá historická budova. Vrcholní predstavitelia vo využití kaštieľa ešte nemajú úplne jasno. Kým Gašparovič je presvedčený, že by mohol slúžiť aj ako služobný byt prezidenta, Úrad vlády tvrdí, že objekt nebude slúžiť ako rezidencia pre žiadneho ústavného činiteľa. V každom prípade snahu zrekonštruovať túto chátrajúcu pamiatku treba uvítať.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní