Smer tunel: Obyvateľov v domoch nad diaľnicou trápi nadmerný hluk.

Pekelný hluk: Ohrozuje neskolaudovaný tunel Sitina zdravie ľudí?

Takmer dva milióny áut za mesiac prejde cez neskolaudovaný tunel Sitina. Hluk, ktorý produkuje diaľničný tunel, nedovolí ľuďom v štvrti nad ním spať.

„Rúry tunela, ktoré ústia na strane bratislavskej ZOO, nie sú ukončené protihlukovými bariérami. A tak fungujú ako obrie zosilňovače, ktoré chŕlia hluk smerom hore, k nám,“prekrikuje hluk z prechádzajúcej dopravy v hĺbke pod nami obyvateľ jedného z dotknutých bytov na Martinengovej ulici v Bratislave Peter Psota.

V byte s oknami zo spálne a detskej izby otočenými na tunel, žije s manželkou a troma deťmi. Nepomáhajú ani superizolačné sklá kombinované s vonkajšími žalúziami. Tunel je počuť stále, v dennej špičke viac, v noci menej. Spať pri otvorenom okne je však utópia.

Právne kľučky

„Tunel dala Národná diaľničná spoločnosť (NDS) do užívania pred desiatimi rokmi, nikdy ale nebol riadne skolaudovaný. Počas výstavby sa pre nedostatok financií v plnom rozsahu nedoriešili protihlukové opatrenia, a tak tunel nesplnil predpísanú hlukovú normu. Preto ho na základe vtedy platnej legislatívy spustili do prevádzky v režime dočasného užívania na dobu desiatich rokov, počas ktorej sa mali dobudovať protihlukové zábrany. Avšak skutočnosť je taká, že za uplynulých desať rokov nespravili absolútne nič,“hovorí ďalší z obyvateľov štvrte nad tunelom Milan Hajdin a dodáva, že opakované merania namerali hluk prevyšujúci 70 decibelov.

Sitinu otvorili pred desiatimi rokmi v špeciálnom režime. Ten na desať rokov umožňoval režim mimoriadneho užívania. Po uplynutí desiatich rokov mala NDS tunel skolaudovať. Nestalo sa. Dočasné „dočasné“ povolenie užívania predĺžili kompetentní do konca roku 2019.

Tunel Sitina však nie je jediný úsek, ktorý motoristi využívajú aj bez toho, aby si stavebník- Národná diaľničná spoločnosť- splnil svoje povinnosti a stavbu riadne skolaudoval. Na Slovensku máme desiatky kilometrov neskolaudovaných diaľnic. Kde všade sú a čo na nich motoristom hrozí? Prečítajte si v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Aktuálne vydanie týždenníka Plus 7 dní.
Aktuálne vydanie týždenníka Plus 7 dní.
Foto: Plus 7 dní

VIDEO Plus 7 Dní