Zdrvení: Rodičia nedokážu pochopiť, prečo teroristi zavraždili práve milovníkov hôr.

Peťo, nechoď, prosila Šperku pred expedíciou chorá matka

K láske k horám doviedli Petra Šperku rodičia.

Manželia Šperkovci sa len ťažko vyrovnávajú s nezmyselnou smrťou svojho syna Petra. Jeho životnej láske - horolezectvu - fandili, aj keď sa oňho vždy báli. Nikdy by im však nenapadlo, že zomrie takou krutou smrťou.

„Čo sú to za úbohí ľudia, ktorí vedeli niečo také urobiť? Veď keď ich zabíjali, ani nevedeli, kto sú. Práve ich, čo milujú hory?“ nevie sa zmieriť so skutočnosťou Petrov otec Jozef Šperka (85).

Mal tam kamarátov

Pred odchodom do Pakistanu bol ešte u rodičov. Ubezpečoval ich, že sa oňho nemusia báť. „Tak sa tam tešil!“ tisli sa slzy do očí Tamare Šperkovej (83). „Aj som mu hovorila - Peťo, nechoď! Som taká chorá, ledva už chodím, zostaň. Bála som sa, aby som nezomrela, keď bude preč.“

Rodičia mali obavy, najmä keď išiel zdolávať osemtisícovky. Tŕpli, aby nespadol, aby sa vrátil celý. „Prvýkrát, keď bol na Šiša Pangme, zahynul jeden jeho kolega, druhý raz, na Manaslu, dokonca dvaja. Vedela som, že sa to stáva, veď aj v Tatrách veľa horolezcov zahynulo. Potom som si povedala, nech sa stane vôľa Božia, že sa nesmiem báť, lebo mu to škodí,“ tíško dodáva mama. Peter sa na každý výstup zodpovedne pripravoval. „Mal všetko naštudované, ale toto určite nepredpokladal.“

Peter nebol v Pakistane prvý raz. „Z krajiny strach nemal. Mal tam veľa kamarátov. Už prvýkrát, keď tam išiel, dostal chorobu z výšky. Žblnkotala mu voda v pľúcach,“ spomína mama. Potom bol v Pakistane ešte dvakrát. Zo štvrtej návštevy sa už živý nevrátil.

Rodičia smútia. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Vedel, že je zle

Peter sa zo svojich túr rodičom pravidelne ozýval. Aj teraz spolu pár dní predtým volali, no potom sa odmlčal. Prvú informáciu, že sa niečo deje, zaregistroval otec z vysielania BBC.

„Hovorili, že pod Nanga Parbatom sa stala tragédia. Hneď som spozornel. Potom nám zavolala jeho priateľka Zoša. Jej kamarátka v Pakistane tvrdila, že Peter je, našťastie, v druhom tábore a živý. Žiaľ, nebola to pravda. On z toho tábora zostúpil a v noci ich prepadli,“ vraví otec a dodáva: „Do poslednej chvíle sme dúfali, že to nie je pravda. No keď volali z ministerstva zahraničných vecí, vedeli sme, že je zle.“

Hory mal rád

Petrovým rodičom sa vynárajú spomienky na to, ako ich syn vyrastal. Spoločne listujú v albume s fotkami a každá im pripomína obdobie, keď boli šťastní.

K láske k horám ho vlastne doviedli oni. Odmalička s ním chodili na túry. Aj oni boli vášniví turisti. „Už ako štvorročný chcel byť horský vodca. Boli sme vtedy vo Vysokých Tatrách, keď sme stretli vodcu so psom. To sa mu zapáčilo,“ spomína pani Tamara. Jej manžel pridáva: „Brávali sme ho do Tatier aj do iných hôr na Slovensku. On vlastne vyrastal v horách, prirástli mu k srdcu. Keď sme išli z Hrebienka na Sliezsky dom, nešiel po chodníku, ale mimo. Musel na každú skalu vyliezť.“

Peter bol podľa nich dobré dieťa. Miloval šport. Odišiel do Tatier a tam bol až doteraz. „Bol záchranár, horský vodca. Toľko ľudí už zachránil. Keď prišiel, rozprával nám o tých akciách. Na horskej službe aj býval, mal tam jednu izbu,“ hovorí pani Šperková. „Zo slovenských hôr nám nosil huby. Bol dobrý kuchár, varil aj s televíznym kuchárom Židekom.“

Hory mal rád odmalička. Reprofoto: RUDOLF FELŠÖCI

Skvelý človek

Keď sme sa stretli s jeho rodičmi, prišla do Prešova za nimi Petrova priateľka, Poľka Zosia. Hovoriť do médií však nechcela. „Peter bol skvelý človek, ktorý mal rád hory aj ľudí,“ vyznala sa neskôr.

Jedna z Petrových štyroch dcér, najmladšia Diana, je vyznávačka islamu. Jej manžel je Afganec, žijú spolu v rakúskom Wiener Neustadte. Za otcom smúti, ale náboženstvo za príčinu jeho smrti nepokladá. Jej staršia sestra Jana, žijúca v Poprade, sa zas najviac podala na otca. Venovala sa najmä skialpinizmu.

Pod vedením otca, ktorý bol i juniorským reprezentačným trénerom, získala medailu na majstrovstvách Európy. „Už dávnejšie sa zveril, že keby sa mu niečo stalo, chce, aby jeho popol rozsypali nad Gerlachom. Ten vrch miloval,“ povedala.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].