Ako profík: Bývalý minister vnútra Daniel Lipšic vlastní dve zbrane. Na obrázku s olympioničkou Danielou Bartekovou.

Pištolníci v parlamente: Poslanci nosia zbrane. Boja sa?

V parlamente je to ako na divokom západe, mnohí poslanci chodia ozbrojení. Čoho sa boja?

Viacerí naši politici sa zrejme obávajú o svoju bezpečnosť. Zaobstarali si zbrane, iní sa rozhodli aspoň získať zbrojný preukaz.

Obavy o život

Predseda Mostu- -Híd Béla Bugár si kúpil pištoľ ešte v začiatkoch politickej kariéry. Bez okolkov priznáva, že mu niekedy skutočne išlo o život. „Mám zbraň od roku 1992. Zaobstaral som si ju, keď som začal mať problémy s mafiou. Stávali sa také veci, že mi cestou domov zatarasili ulicu a podobne. V tom čase sme s jednou novinárkou zbierali informácie o mafii,“ hovorí Bugár.

Spomína si na situáciu, keď mu nebolo všetko jedno a zbraň musel aj vytiahnuť: „Bolo to na benzínovej pumpe, keď ma obkľúčili chlapi z dunajskostredskej mafie. Ale dobre to dopadlo.“ Dnes už pištoľ bežne so sebou nenosí. „Je to príliš veľká zodpovednosť,“ vysvetľuje Bugár.

Aj exminister vnútra Daniel Lipšic má doma, rovnako ako Bugár, „čezetu“. Okrem nej vlastní aj pištoľ Glock 19. „Zbrojný preukaz mám od roku 2001. Strieľam celkom rád, aj na vojne som mal dobrú mušku. Ale nepatrím medzi športových strelcov. Zbraň mám skôr na vlastnú ochranu,“ hovorí. Na strelnici sa objavuje sporadicky, no vraj je to jediné miesto, kde zbraň doteraz použil. „Dúfam, že k nijakej inej príležitosti ani nedôjde.“

Podpredseda Slobody a Solidarity Ľubomír Galko vlastnil revolver Taurus. Jeho zbrojný preukaz je už neplatný, no boli časy, keď pociťoval potrebu nosiť ho a bežne chodil ozbrojený.

„Zbraň som si zaobstaral v časoch, keď som podnikal. Vtedy sa to, čo sa dnes realizuje výlučne cez banku, platilo v hotovosti. Zbraň som teda mal kvôli ochrane osôb a majetku. Boli to deväťdesiate roky, keď našu spoločnosť ovládal Mečiar a výpalníci,“ spomína bývalý minister obrany. Neostalo len pri obavách: „Dvakrát som musel dať názorne najavo, že ju mám. Zabralo to, takže som stále tu.“

Berú to športovo

Galkov stranícky kolega Martin Chren považuje strieľanie za svoje hoby. „Je to pre mňa relax. Pri streľbe sa uvoľňuje napätie, ktoré je v človeku nahromadené. Raz za čas si treba vyvetrať hlavu a vypustiť zbytočnú agresivitu, ktorá sa najmä v parlamente ľahko nazbiera,“ tvrdí poslanec.

Na začiatku absolvoval výcvik so zameraním na presné strieľanie aj kurz sebaobrany. Teraz sa týmto spôsobom „vyvetráva“ na strelnici zhruba raz za mesiac. Zbrojný pas má Chren dva roky, čo znamená, že si ho spravil až po vstupe do politiky. „Nerád sa tým chválim, ani sa nechcem, mám klasickú pištoľ Glock 19. Je to asi najspoľahlivejšia zbraň,“ dodáva.

Streľbe z rovnakej pištole sa od roku 2007 venuje smerák Andrej Kolesík. „Viac času trávim na strelnici v mimozimnom období, mám radšej otvorené strelnice.“ Poslanec sa pokúšal strieľať z rôznych pušiek. Priznáva však, že mu to veľmi nešlo: „Pri jednom takom pokuse som si rozrazil čelo puškohľadom. Radšej ostanem pri streľbe z pištole.“ Na vlastnú obranu zbraň zatiaľ použiť nemusel. Na strelnici možno stretnúť aj Martina Fedora z SDKÚ. Vlastní brokovnicu aj guľovnicu.

„Streľba z dlhých zbraní ma vždy bavila. Mám aj poľovný preukaz, no loviť chodím výnimočne.“

Poľovníci

Medzi politikmi je však dostatok vášnivých poľovníkov. Spomeňme len prezidenta Ivana Gašparoviča. Patrí medzi našich najznámejších strelcov, no jeho hovorca Marek Trubač na otázky ohľadom prezidentovho zbrojného preukazu a zbraní bližšie neodpovedal. Uviedol len, že prezident zbraň vlastní a preukaz má tiež. Poľovníkmi sú aj minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, poslanec za Smer Peter Gaži i Marián Záhumenský. „Vlastním zbrojný preukaz skupiny B, C aj D, to znamená aj na zberateľské účely. Vlastním len poľovné zbrane a hoci doba je taká, aká je, zatiaľ nepociťujem potrebu mať krátku zbraň na osobnú ochranu,“ hovorí Záhumenský. Koľko zbraní má, povedať nechcel. Daniel Krajcer z SaS si vybavoval poľovné skúšky len vlani v novembri. Zbraň zatiaľ nevlastní, no jednu si už vyhliadol. Zbrojný preukaz má aj podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová zo Smeru. „Som držiteľkou od januára 2012. Skúšky som si urobila spolu so skúškami z poľovníctva,“ hovorí blondína, známa skôr svojou záľubou v móde. Zbraň podľa vlastných slov nemá. Na prekvapenie, medzi pištoľníčky možno radiť aj exposlankyňu za HZDS Katarínu Tóthovú, ktorá chodievala na strelnice. Či sa tejto zábave venuje ešte aj dnes, keď má na chrbte už niekoľko rokov sedem krížikov, sa nám zistiť nepoda- rilo.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].