Vražda známeho advokáta Ernesta Valka dodnes nie je vyriešená.

Plané reči: Valkovi vrahovia dodnes unikajú spravodlivosti

Napriek sľubom policajných šéfov i ministrov vnútra stojí vyšetrovanie vraždy Ernesta Valka na mŕtvom bode.

Dva roky a päť mesiacov uplynulo od vraždy prominentného slovenského právnika Ernesta Valka. Dodnes neznámy páchateľ ho zastrelil v jeho vile v Limbachu 8. novembra 2010. Smrť spôsobila jediná guľka z pištole, ktorá obeť zasiahla do hrude.

Stále bez motívu?

„Ak chcete vyšetriť skutok, najprv musíte mať motív. Lenže polícia v kauze Valko nemá žiadny presvedčivý motív,“ komentuje stav profesionál z prostredia bezpečnostných zložiek. Zároveň dodáva, že podľa jeho presvedčenia motívom nemohla byť obyčajná vykrádačka, pri ktorej právnik zlodejov prichytil a tí ho z obáv pred vyzradením zastrelili.

S teóriou lúpežnej vraždy prišli vyšetrovatelia pred viacerými mesiacmi. Zadržali vraj aj skupinu ľudí, ktorí sa mali podieľať na vykrádaní luxusných víl v okolí Bratislavy a mal medzi nimi byť aj muž, ktorý mal informácie o Valkovej vražde.

Teória o vlamačoch kríva na obe nohy. Z domu plného elektroniky a vybavenia totiž nič viditeľné a cenné nezmizlo. Navyše, zlodeji mohli prísť kedykoľvek počas dňa, keď by nehrozilo, že ich majiteľ domu prichytí. Navyše, po vražde zostala na stole otvorená aktovka. Teoreticky v nej mohli byť písomnosti, pretože tesne pred smrťou vraj právnik navštívil svoju bezpečnostnú schránku v bratislavskej banke.

„Ak by niekoho mali, už dávno by ho boli obvinili. Ani my nevieme vôbec nič,“ konštatovala právnikova dcéra Jana.

Posledný odpočinok: Napriek sľubom viacerých kompetentných orgánov vrahovia dodnes unikajú spravodlivosti. Foto: Matej Kalina

Odfláknuté

„Keby aj hneď chytili podozrivého vraha, bude veľmi ťažké dokázať mu, že vraždil. Obhliadka miesta činu bola odfláknutá. Namiesto špecialistov z Kriminalistického expertízneho ústavu ju robila obyčajná výjazdovka. Navyše, po prvej riadnej obhliadke sa robili ešte štyri dodatočné. Právnikovu osobnú zbraň dokonca ani nenašli policajti, ale náhodou ju pod vankúšom na gauči objavila jeho exmanželka.

Z miesta činu neodobrali odtlačky prstov, nevzali ani všetky vzorky DNA. Na stole ostala rozpitá fľaša s limonádou, ktorá policajtov pri piatich obhliadkach vôbec nezaujala. Pritom z nej mohol piť vrah. Vo všeobecnosti platí, že usvedčiť vraha pri chýbajúcich dôkazoch je takmer nemožné,“ komentuje náš zdroj stav, na ktorom majú svoj podiel všetci, ktorí boli v deň vraždy prítomní na mieste činu.

Otázku, kedy sa dá očakávať ukončenie vyšetrovania kauzy Valko, sme adresovali priamo Prezídiu Policajného zboru SR. To sa však k prípadu nevyjadruje a komunikáciu prenecháva Generálnej prokuratúre.

„Prípravné konanie nebolo ukončené, preto nebudeme v súčasnosti poskytovať podrobnejšie informácie. Orgány činné v trestnom konaní poskytnú verejnosti viac informácií, keď im to dovolí dôkazná situácia,“ informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Povedali o vyšetrovaní

November 2011 - Minister vnútra Daniel Lipšic: „Ja si myslím, že je veľká šanca, že sa to podarí objasniť a v tomto nie je pre mňa podstatné, či to bude mať výročie. Dôležité je, aby sa páchatelia postavili pred súd, a myslím si, že sa to podarí.“

Máj 2012 - Policajný prezident Jaroslav Sišiak: „Nebolo to vykonané tak, že vrah čakal s úmyslom ho zavraždiť.“

Máj 2012 - Minister vnútra Robert Kaliňák: „Nepoviem vám, v akom časovom horizonte to ukončíme, ale viem, že policajti sú už veľmi blízko a vyzerá to naozaj sľubne… Poviem vám, že som sa s tým prípadom oboznámil a teraz som presvedčený, že bude určite objasnený.“

Október 2012 - Minister vnútra Robert Kaliňák: „Modus operandi vykazuje znaky lúpeže… Rozhodne si myslím, že tím pracuje a má predstavu, ako chce pokračovať.“

December 2012 - Policajný prezident Tibor Gašpar: „Jedna z verzií je, že to môže súvisieť s výkonom jeho advokátskej činnosti, tých verzií je však niekoľko… Polícia má okruh podozrivých.“

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].