Plot: Púchov, relatívne malé mesto s 18-tisíc obyvateľmi, má okolo kúpaliska Foto: MARTIN DOMOK plot takmer za 36-tisíc eur.

Plot zo zlata? V Púchove postavili predražený plot tesne po voľbách

Asi stometrový plot v Púchove stál takmer 36-tisíc eur. Dva znalecké posudky, každý úplne iný. Zmluvu na jeho výstavbu podpísaia tesne po voľbách.

Mesto pneumatík a kedysi aj dámskej konfekcie - Púchov - je dnes mestom hádok a odkrývaných káuz po dlhoročnom primátorovi Mariánovi Michalcovi. Poslanci nedávno vyhodili šéfku Mestského športového klubu Katarínu Bradáčovú. Krátko po prehratých voľbách totiž objednala plot. Stometrová betónová skladačka stála takmer 36-tisíc eur, čo dáva slušných 360 eur za každý meter. Znalec, ktorého si objednali novozvolení poslanci, odhadol jeho hodnotu na 15-tisíc. Druhý, ktorý robil posudok pre Bradáčovú, mal opačný názor. Podľa neho obyčajný plot na kúpalisku má hodnotu vyše 38-tisíc. Nový primátor pripravuje trestné oznámenie.

Po voľbách

Mestský športový klub (MŠK) je stopercentná spoločnosť mesta. Zmluvu na plot podpísala konateľka Katarína Bradáčová s považskobystrickou firmou Mont vlani 24. novembra, teda deväť dní po voľbách, kde dovtedajší primátor Michalec prehral iba o 59 hlasov. „Vtedy už bolo jasné, že bude nový primátor. Keby sa zachovala seriózne, mala sa informovať u nového primátora,“ myslí si poslanec Lukáš Ranik, ktorý na problém s drahým plotom upozornil.

Zásadný problém vidí práve v cene. Podľa zmluvy stojí aj s DPH 35 996 eur. „Keď odpočítame DPH, je to vyše 29 997 eur, čiže keby to bolo o tri eurá drahšie, už by musela robiť verejné obstarávanie,“ krúti hlavou Ranik, ktorý sedí v zastupiteľstve za stranu SaS. Plot napriek pomerne vysokej cene vyzerá úplne obyčajne. Podľa znaleckého posudku má necelých sto metrov, a tak meter vychádza na 360 eur.

Dva posudky

Poslanci neskôr zriadili komisiu, ktorá dala vypracovať na plot znalecký posudok, či je ozaj hodný takých peňazí. „Znalec vyčíslil jeho hodnotu na 14 681 eur, čo je obrovský rozdiel. Potom si ešte poslanec Daniel Lako dal spraviť za vlastné peniaze ďalší posudok a ten vyšiel dokonca na 13 616 eur,“ vraví Ranik. Druhý posudok však nebol zverejnený a poslanec údajne priznal, že nepočítal so sumou na zlikvidovanie starého plota.

Nezaháľala ani konateľka mestskej firmy Bradáčová. Tá si dala na svoju obranu vypracovať tiež posudok a, čuduj sa svete, podľa neho má plot ešte vyššiu hodnotu, ako zaň zaplatili. Jej znalec odhadol cenu plota na 38,4 tisíca eur. Bradáčová neskôr podala na ministerstvo spravodlivosti podnet na prešetrenie tohto rozdielu a poslali jej informáciu o začatí správneho konania voči znalcovi, ktorý robil posudok pre poslancov.

V aktuálnom zozname súdnych znalcov však figuruje ako vyčiarknutý znalec Jozef Prekop, ktorý plot ohodnocoval pre Bradáčovú. Znalec Prekop nám povedal, že ho nevyčiarkli pre Púchov, ale pre nezaplatené poistné. Podľa nášho prieskumu veľmi podobné betónové ploty ponúkajú firmy aj s montážou už od 43 eur za meter. Aj keby teda vybrali dvojnásobne drahý plot, tak by stál 8 600 eur a nie 36-tisíc.

Odvolaná

Poslanci nakoniec konateľku odvolali. Podľa Ranika ju nahradil mestský právnik, ktorý odporučil podať pre plot trestné oznámenie. „Chceme, aby to bolo prešetrené, to nemôže tak zostať, že my ju odvoláme a nič sa nestane. Mala by niesť zodpovednosť. Nepripadá do úvahy, aby sme to nechali len tak,“ tvrdí Ranik. A dodáva, že v Beluši majú tiež betónový plot dlhý 200 metrov asi za 14-tisíc eur, čo je oveľa bližšie reálnym trhovým cenám. Primátor Rastislav Henek však uviedol, že trestné oznámenie zatiaľ za mesto nepodal. „Sumarizujú sa všetky podklady,“ dodal Henek. Vyšetrovanie bude asi zložité vzhľadom na to, že bývalý primátor, za ktorého sa plot objednával, je bývalý policajný vyšetrovateľ.

Verejné vypočutie?

Oslovili sme aj konateľku Bradáčovú, aby sa k plotu objednaného po voľbách za 36-tisíc eur vyjadrila. „Viem, čo vykonštruovali, ale pravda to nie je,“ povedala. Neskôr mailom reagovala, že na plot bolo riadne verejné obstarávanie a vybrali najvýhodnejšiu ponuku. Zároveň podľa jej slov žiadala vypočutie všetkých znalcov, no poslanci to podľa nej odmietli. Na kauzu plot reagoval aj bývalý primátor Marián Michalec.

„Pani Bradáčová prevzala vedenie MŠK po pánovi Mariánovi Mjartanovi, ktorý ho zakladal od nuly. Jej pôsobenie bolo vždy odborné a príkladné a ani dnes na tomto svojom hodnotení nemám čo meniť. Neverím, že pani Bradáčová pochybila pri výstavbe plota a držím jej palce, aby svoje dobré meno obhájila. O priebehu investície musia byť k dispozícii potrebné doklady, z ktorých sa dá zistiť cena, nemôže byť predmetom špekulácie,“ tvrdí Michalec s tým, že Bradáčová ho priebežne informovala o priebehu akcií, ktoré mala schválené zastupiteľstvom. „Zmluvné a ostatné procesné veci riešila samostatne,“ dodáva Michalec.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].