Štefan Szabó: Krátko po prepustení z väzby si na dvore rodinného domu užíval slobodu.

Plus 7 DNÍ našiel muža odsúdeného za dve úkladné vraždy. Prečo behá po slobode?

Štefan Szabó z Lesných Kračian pri Dunajskej Strede mal pre dve vraždy zostať za mrežami po zvyšok života. Už pár dní však veselo behá po slobode a hrozí novinárom.

V stredu 23. apríla 2014 otriasla Slovenskom šokujúca správa - muž odsúdený Špecializovaným trestným súdom na doživotie za dve úkladné vraždy ide na slobodu. Dôvod?

Senát Najvyššieho súdu, ktorému predsedal Peter Krajčovič, ho prepustil pre údajné procesné pochybenie iného senátu, ktorý vraj nerozhodol o Szabóovej žiadosti o prepustenie z väzby, čím došlo k porušeniu jeho ľudských práv.

Užíva si slobodu

Krátko po Szabóovom prepustení sa v médiách objavili informácie, že muž neprávoplatne odsúdený na doživotie za dve úkladné vraždy ušiel. Týždenník PLUS 7 DNÍ ho však ako jediný opakovane zastihol v Lesných Kračanoch pri Dunajskej Strede.

Prvýkrát sme ho zazreli za plotom rodinného domu v Lesných Kračanoch pár hodín po prepustení. Po záhrade sa prechádzal v teplákoch a tričku, okolo poskakoval pes, spoza ohrady vykúkala srnka. Jednoducho, Szabó si užíval idylku na slobode. Podobne to bolo aj v slnečnú nedeľu.

Na dvore rodinného domu parkovalo luxusné BMW, Škoda Octavia a dodávka. Manželka upratovala na dvore, hrala sa so psom a Szabó sa prechádzal okolo. Do reči mu však nebolo. Na naše otázky len z diaľky pohrozil a zmizol v dome. Všetko nasvedčovalo tomu, že do Thajska, Belize či inej exotickej krajiny sa zatiaľ nechystá.

Súdiac podľa domu i áut zaparkovaných vo dvore netrie Szabó ani jeho rodina biedu, hoci potraviny v Bratislave patriace rodine vraj museli zavrieť, lebo boli stratové. Ďalšie potraviny majú v Dunajskej Strede. Zhovorčiví neboli ani Szabóovi susedia. „Oni sú problémová rodina. Radšej nič nepoviem, aby sa nestalo nejaké nešťastie,“ dôvodil jeden zo susedov. V podobnom duchu reagovali aj ostatní, ktorých sme oslovili. Keď o Szabóovi hovorili, šepkali a neveriacky krútili hlavou.

Pán podnikateľ

Štefana Szabóa zadržali policajti koncom júna 2012. Podľa obžaloby zastrelil pumpára Tibora Kovácsa z Holiarov. Bezvládne telo v kaluži krvi objavila Kovácsova bývalá manželka. Motívom vraždy mali byť podľa prokurátora peniaze, dohromady asi 30-tisíc eur, ktoré Szabó dlhoval Kovácsovi. Szabó pred súdom tvrdil, že Kovács sa zastrelil sám, nešťastnou náhodou.

Vražednú zbraň však objavili v Szabóových bratislavských potravinách. Rodina zavraždeného Kovácsa zostala po prepustení Szabóa v šoku a zachvátil ju strach.

Dva týždne po Kovácsovej vražde našli policajti pri prehliadke chaty ľudské pozostatky. Ležali v garáži na regáli, zabalené v igelite. Neskôr sa zistilo, že ide o telo pumpára Andreja Wolfa, nezvestného v tom čase dva roky. Wolf zmizol za záhadných okolností v novembri 2009. Jeho opustené auto našli na Bajkalskej ulici v Bratislave.

Pri prehliadke sa našla nábojnica a Wolfova krv. Po objavení tela sa podarilo zistiť, že pumpára zabili dvoma ranami do hlavy. Vyšetrovaním a neskôr pred súdom sa hovorilo, že Szabó dlhoval Wolfovi viac ako 86-tisíc eur. Dlh mal splatiť v deň, keď Wolf zmizol. Szabó sa pred súdom dušoval, že Wolfovi peniaze vrátil. Ako sa Wolfovo bezvládne telo ocitlo v jeho chate, vysvetliť nevedel.

Hra s paragrafmi?

Dôkazy, ktoré policajti zhromaždili, stačili Špecializovanému trestnému súdu na to, aby Szabóa poslal za mreže na doživotie. Keď neskôr na základe Szabóovej sťažnosti posudzoval verdikt Najvyšší súd, rozhodnutie o doživotnom treste zrušil. Nie preto, že by Szabó vraždy nespáchal. V prípade Wolfovej vraždy senát Najvyššieho súdu o spáchaní skutku nepochyboval.

Keďže však ide o doživotný trest, potrebuje ešte doplniť dôkazy v prípade Kovácsovej vraždy. Vraj preto, aby bol doživotný verdikt nepriestrelný. Szabó sa okrem toho obrátil na Najvyšší súd so žiadosťou o prepustenie z väzby. Na tú však sudca zabudol.

Nejako zapadla do spisu, ktorý zaslali späť na Špecializovaný trestný súd na doplnenie dôkazov. Keď tam žiadosť o prepustenie objavili, bolo už po lehote. A Szabó putoval na Slobodu.

Vyššia moc

Len štyri dni pred Szabóovým prepustením sa stalo niečo, čo možno označiť za náhodu či vyššiu moc. Dvaja bratislavskí dopravní policajti objavili na Veľkonočnú nedeľu počas služby kostrové ostatky ženského tela. Podľa niektorých informácií malo zviazané nohy.

Polícia ešte v ten deň navštívila Ivana Částu, ktorý od marca 2012 márne hľadá svoju manželku Ivetu Částovú. Žena v minulosti pracovala v Szabóových potravinách v Bratislave. Práve Szabó a jeho syn boli považovaní za podozrivých v prípade jej zmiznutia.

Žena podľa vyšetrovania predala byt v Bratislave a Szabóovi požičala približne 50-tisíc eur. A práve to by mohol byť motív jej zmiznutia. V Szabóovom aute sa totiž našla jej krv. Neskôr sa zistilo, že deň pred Částovej zmiznutím sa podľa výpisu pohyboval telefón Szabóovho syna po rovnakej trase ako telefón Částovej.

V deň, keď Částová zmizla, sa telefóny Szabóa, jeho syna a dotyčnej ženy pohybovali v rovnakých lokalitách. Na obvinenie to však nestačilo. Aj v tomto prípade platilo staré známe - keď nie je telo, nie je ani vražda. Pátranie po Částovej po predchádzajúcom prerušení rozbehli opäť po Veľkonočnej nedeli, keď policajti objavili pozostatky ženy. Tie by mohli patriť práve jej. Definitívnu odpoveď dajú až výsledky testov DNA.

Kto rozhodoval

Senáty Najvyššieho súdu, ktoré sa zaoberali prípadom Štefana Szabóa

Milan Lipovský - predseda Gabriela Šimonová Pavol Polka

Peter Krajčovič - predseda Libor Dula René Štepánik

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].