Škola, kde vzdelávajú policajnú elitu, čelí tvrdým obvineniam. Václav Krajník je obvinený zo spáchania niekoľkých skutkov. Okrem iného mal prijať úplatok.

Po zatknutí rektora si policajná akadémia vydýchla

Na policajnej akadémii si po zatknutí rektora vydýchli. Zamestnanci hovoria, že školu viedol k zániku.

Rektorovanie Krajníka? Bolo to pol druha roka čistej katastrofy. Zbavoval sa profesorov, docentov, vyučujúcim odmietol vydávať publikácie. Dospelo to do štádia, že hoci v marci 2014 musí Akadémia Policajného zboru prejsť komplexnou akreditáciou, zo stanovených kritérií v súčasnosti nespĺňa ani jedno, - dozvedáme sa od zamestnancov vysokej školy, ktorej najvyššieho predstaviteľa polícia nedávno obvinila z niekoľkých trestných činov vrátane korupcie. Po zatknutí rektora Václava Krajníka si väčšina pracovníkov akadémie vydýchla. Situácia ich síce prekvapila, veď akademický funkcionár v policajných putách bol doteraz na Slovensku nevídaný jav, no zhodujú sa, že profesor Krajník si o to doslova koledoval a školu viedol do zániku. Pribúdajúce obvinenia, ktoré sa na jeho hlavu sypú zo všetkých strán, im, zdá sa, dávajú za pravdu.

Akcia Mahony

Bolo to ako blesk z jasného neba. Informácia, že v rukách polície skončili najvyšší funkcionári policajnej akadémie, šokovala celú verejnosť. O tom, že na viacerých slovenských vysokých školách nie je všetko s kostolným poriadkom, sa hovorí už dlhé roky. Málokto však čakal, že ruka zákona zasiahne práve na škole, kde sa vzdeláva budúca policajná elita. Polícia koncom júna v rámci akcie Mahony urobila raziu najskôr v kancelárii kvestora akadémie Igora Schnorrera, ktorý mal na starosti hospodárske záležitosti. Orgány činné v trestnom konaní po počiatočnom mlčaní prezradili, že vyšetrujú trestný čin poškodzovania záujmov Európskeho spoločenstva. Pár hodín nato skončil v rukách polície i rektor akadémie Krajník, ktorého v putách vyviedli priamo z domu. Minister vnútra Robert Kaliňák informoval, že polícia obvinila troch ľudí zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, okrem rektora Krajníka aj kvestora Schnorrera a pracovníka školy Pavla Kacíka. Podozrievajú ich, že manipulovali s prijímacími pohovormi. Policajti počas akcie údajne zaistili takmer tri desiatky „sfalšovaných“ testov, z čoho vyplýva, že v akademickom roku 2012/2013 plánovali prijať „načierno“ až štvrtinu uchádzačov! Obvinenie zo zneužívania právomoci však nie je jediné, ktoré sa znieslo na rektorovu hlavu. Policajti mu tiež „prišili“ prijatie úplatku - od uchádzačov o štúdium mal zobrať päťtisíc eur. Krajník sa údajne postaral aj o nezákonné udelenie titulu PhD., a tak čelí podozreniu z porušovania cudzích práv.

Strata pamäti

Obvinení s výnimkou kvestora Schnorrera sa v prvej fáze vyšetrovania podľa ministra Kaliňáka k skutkom priznali. Spočiatku jednoznačná záležitosť sa však začala zamotávať. Krajníka krátko po odchode z polície odviezla záchranka a skončil v nemocnici s údajnou mozgovou príhodou. Pre denník PLUS Jeden deň vzápätí tvrdil, že mal príznaky porážky už počas výsluchu na polícii. „Keď mi dali podpísať výpoveď, triasli sa mi ruky, mal som zlú motoriku, určite to vidieť aj na písme,“ bránil sa autor publikácie Kriminalistická identifikácia s tým, že požiada o prepočutie, lebo nebol spôsobilý na výsluch. „Veď ani neviem presne, čo som im tam rozprával. Bol som v zlom zdravotnom v stave,“ dodal. Raz darmo, hádam nikto neočakával, že rektor policajnej školy sa vzdá bez boja. Hoci polícia tvrdí, že ide o účelovú obranu a sila dôkazov nepustí, hra na zdravotne nespôsobilého sa môže Krajníkovi vyplatiť. Netreba totiž zabúdať, že sme na Slovensku, kde aj oveľa jednoznačnejšie prípady sa skončili fiaskom po zásahu Generálnej prokuratúry alebo zdatnejších advokátov, prípadne sudcov. Viac svetla do celej záležitosti by mohlo vniesť vyšetrenie znalca, ktorý povie, či bol pán profesor v čase vypočúvania skutočne indisponovaný. Na jazyk sa pritom tlačí otázka, prečo uznávaný akademik neupozornil policajtov na svoj zlý zdravotný stav už vtedy.

Úplatky i aféry

Krajníkovo kľučkovanie v snahe vybŕdnuť s čistým štítom je mnohým na smiech. „Je úsmevné, keď pán Krajník, ktorý považuje právo za pavedu, teraz hľadá právne kľučky, ako sa obvinení zbaviť,“ hovoria zamestnanci akadémie. Čo-to o rektorovom vzťahu k zákonom napovedá aj jeho hlboká myšlienka, ktorú nám adresoval v čase, keď sme písali o plagiátorských diplomových prácach policajných funkcionárov Jána Vaľa a Ľubomíra Ábela. „Dovolím si Vám odcitovať vlastný poznatok, ktorý mi pomáha zdržanlivo hodnotiť veci v oblasti bezpečnostných služieb, v ktorej je profi lovaná Akadémia Policajného zboru v Bratislave - Za trestný čin by nemal byť odsúdený ten, ktorému bol dokázaný, ale ten, kto ho skutočne spáchal.“ Právnikov z policajnej školy tento Krajníkov „poznatok“ neprekvapuje. „On je vyštudovaný chemik a do práva absolútne nevidí. Nepovažuje ho za významný predmet. Tvrdil dokonca, že policajtom právo netreba. Od septembra plánoval rušiť a spájať katedry. Z trestného práva chcel dokonca urobiť len zápočtový predmet,“ krútia hlavami. Po zatknutí rektora si mnohí zamestnanci akadémie vydýchli, no zostávajú ostražití. Uznávanému odborníkovi sa napriek niekoľkým trestným oznámeniam darilo dlhý čas udržiavať imidž bezúhonného občana. Viacerí o ňom hovorili ako o človeku stojacom nad zákonmi. „Vedeli sme, že má toho na rováši dosť. Hovorilo sa o úplatkoch či aférkach, dokonca bolo podaných niekoľko trestných oznámení, no všetky išli dostratena,“ opisujú uplynulého pol druha roka pod Krajníkovým vedením. Nevedia mu odpustiť ani prepúšťanie a neobnovenie zmlúv s rešpektovanými expertmi. Krajníkovi zamestnanci zostávajú skeptickí, aj čo sa týka odvolania rektora z funkcie. „Z dvadsaťpäťčlenného senátu musí za jeho odvolanie hlasovať pätnásť ľudí. Piati sú bývalí študenti, ktorí podľa všetkého ani neprídu, niektorí členovia budú na dovolenkách a netreba zabúdať ani na to, že v senáte má Krajník aj svojich ľudí,“ naznačujú možné „prekážky“. Zabrať by vraj mohli hrozby ministra, ktorý údajne vyhlásil, že ak nebude Krajník odvolaný, akadémia zanikne.

Menovanie: Rektora Akadémie Policajného zboru Krajníka menoval do funkcieprezident Ivan Gašparovič.Foto: TASR

Obvinenia pribúdajú

Zatiaľ čo Krajník bojuje za svoju česť zubami- nechtami, dianie okolo akadémie a jej predstaviteľov postupne rozväzuje jazyk mnohým dotknutým. Na inšpekciu sa podľa médií rozhodol obrátiť Radoslav Michalica. Expert na zneškodňovanie výbušnín vlani v decembri u Krajníka neobhájil dizertačnú prácu, hoci štyria členovia zo siedmich hlasovali v jeho prospech. Médiám sa tiež ozvala študentka, ktorá sa zúčastnila na tohtoročných júnových prijímačkách. Tvrdí, že nie všetci žiaci mali testy s rovnakým počtom otázok a niektorí vraj používali mobily. Naša redakcia zas hovorila s bývalým študentom akadémie, ktorý na nej ukončil magisterské štúdium. Aj keď mu rektor Krajník podpísal žiadosť o rigorózne konanie, neskôr mu bez uvedenia dôvodu oznámili, že jeho žiadosť zamietli. „Asi mesiac od doručenia rektorom schválenej žiadosti mi zavolali zo sekretariátu, že to neplatí. Keď som sa domáhal vysvetlenia, bolo mi naznačené, že nemám robiť problémy, a že ak budem v štúdiu pokračovať, bude to úplne zbytočné, lebo rigoróznym konaním jednoducho neprejdem.“ Zaujímavé by bolo pozrieť sa aj na minuloročné prijímačky, keď sa zmenili pravidlá. Škola napriek enormnému záujmu zrušila prijímacie konanie a kandidátov vyberala len na základe prospechu z predchádzajúceho štúdia. Václav Krajník je prvým rektorom v novodobej slovenskej histórii, ktorého odviedli v policajných putách. Zostáva iba veriť, parafrázujúc jeho slová, že potrestaný bude ten, kto zločin spáchal, a nie iba ten, komu ho dokážu.

Falošné diplomy?

Akademická pôda policajnej vysokej školy je bohatá na kauzy súvisiace s podozrivým prideľovaním titulov. Koncom roka 2010 upozornil náš týždenník na práce bývalých študentov, ktorí v čase písania článku zastávali vysoké policajné funkcie. V knižnici policajnej akadémie sme našli plagiáty diplomoviek vtedajších viceprezidentov Jána Vaľa a Ľubomíra Ábela či rigoróznej práce krajského policajného riaditeľa v Prešove Jozefa Semana. Hoci špeciálna komisia neskôr potvrdila, že policajní funkcionári v minulosti podvádzali, nikto nevyvodil dôsledky. Pred pár mesiacmi zas české médiá informovali, že v knižnici policajnej akadémie ležia podivné práce známeho českého politika Víta Bártu a jeho mladšieho brata. Obaja získali titul JUDr. u Krajníka, a to prácami sčasti odpísanými z učebníc ich školiteľa Jiřího Strausa. Asi sa tak stalo preto, že Krajník nepovažuje právo až za také dôležité. Aktuálne Krajníkovo obvinenie z porušovania cudzích práv súvisí s falšovaním pri obhajobe českého politika Jana Rytířa. Na dokumentoch z decembra 2010 je sfalšovaný podpis exšéfa slovenských vyšetrovateľov Jaroslava Ivora ako jedného z oponentov.

Originál a plagiát: Diplomová práca Jána Vaľa sa až priveľmi podobala práci iného študenta.Foto: Mária Candráková

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].