Odchod: Minister Ján Počiatek prišiel na výsluch aj z neho odišiel zadným vchodom.

Počiatek na polícii: Prečo vypočúvali ministra dopravy?

Ján Počiatek na pôde Národnej kriminálnej agentúry odpovedal na otázky, či bol niekedy liečený na psychiatrii a či je funkcia ministra Slovenskej republiky zlučiteľná s užívaním omamných a psychotropných látok.

V pondelok ráno vypočúvali vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry ministra dopravy Jána Počiatka. Výsluch sa konal v súvislosti s trestným oznámením, ktoré podal začiatkom augusta voči publicistovi Martinovi Daňovi. Ten ho svojho času vyzval, aby podstúpil test na užívanie omamných a psychotropných látok.

Počiatek si dal test vyhotoviť vo Viedni a bez svedkov, čo sa jeho vyzývateľovi nepozdávalo. Minister tvrdí, že do Rakúska sa šiel dať vyšetriť preto, lebo tam podľa neho robia komplexný test. Zároveň sa vyjadril, že ak odborníci preukážu, že expertízne laboratórium Policajného zboru je kvalitnejšie, môže ho podstúpiť aj u nás.

„Keď člen vlády nedôveruje slovenským inštitúciám a nášmu testovaniu, ako teda odsudzujú všetkých kriminálnikov a drogových dílerov?“ zamýšľa sa Daňo. „Všetkých odsúdili na základe testov zo Slovenska a minister povie, že nemáme kvalitné testovanie? Navyše zahraničný test sa na účely trestného stíhania alebo právneho konania nedá použiť.“

Publicista Martin Daňo nestráca optimizmus ani na výsluchu. Foto: archív M.D.

Prečo NAKA?

Ján Počiatek podal na Martina Daňa trestné oznámenie za ohováranie. Podľa štandardného postupu by sa ním malo zaoberať obvodné oddelenie Policajného zboru.

„Napriek tomu ma stíha Národná kriminálna agentúra, ktorá má riešiť najzávažnejšie trestné činy, ako boj s terorizmom, mafiou a vysokú korupciu. Nie obyčajný prečin ohovárania,“ krúti hlavou Daňo, ktorý bol nedávno hosťom v známej televíznej talkshow Jana Krausa v Prahe.

„Preto sa prípadom zaoberá Národná kriminálna agentúra, lebo môžu používať informačné a technické prostriedky. Začali ma sledovať. Bol som u Krausa a došiel im celý výpis z Europolu, kde som spal a čo som robil. Povedali mi to, keď ma vypočúvali. Dokonca mi demonštratívne poslali zásielku do Rakúska, kde bývam, aby som videl, že vedia, kde ma nájdu. Dovtedy mi poštu doručovali do Bratislavy, lebo nikto nepoznal moju rakúsku adresu,“ posťažoval sa.

Čo sa stalo?

„Všetky vyjadrenia pána Daňa v tejto súvislosti sa snažia, podľa môjho názoru, vyvodiť pocit, že užívam kokaín,“ tvrdí Počiatek, ktorý na pôde Národnej kriminálnej agentúry odpovedal aj na otázky, či bol niekedy liečený na psychiatrii a či je funkcia ministra Slovenskej republiky zlučiteľná s užívaním omamných a psychotropných látok.

Počas výsluchu, ktorého zápis máme k dispozícii, sa ho Daňov obhajca spýtal tiež to, ako často, v akom množstve a aký druh alkoholických nápojov požíva. „Príležitostne,“ odpovedal minister. „V prípade, ak trváte na presnej odpovedi na uvedenú otázku, tak sa pýtam protiotázkou - A vy?“

A po ďalšej otázke, či považuje aj alkohol za omamnú a psychotropnú látku, zareagoval: „Už je mi jasná vaša stratégia. Snažíte sa povýšiť alkohol na omamnú a psychotropnú látku, aby pán Daňo mohol tvrdiť, že on mal vlastne na mysli pitie vína a nie užívanie kokaínu,“ dodal Počiatek. Výsluch trval niekoľko hodín a minister opustil budovu zadným vchodom.

„Tak, ako je vecou verejného záujmu Ficova pobozkaná sekretárka, tak aj to, či berie minister drogy, alebo nie,“ tvrdí Daňo, ktorý publikuje predovšetkým na internete. „Musí už zavládnuť poriadok, nemôže tu byť svojvôľa. V celej štátnej správe si dosadzujú, koho chcú, v tej istej veci jednému vyhovejú, druhému nevyhovejú,“ dodáva.

Práve na podnet jeho redakčného tímu Úrad pre verejné obstarávanie ešte v júni tohto roku zrušil pochybný tender na dodávku softvéru v hodnote dvadsaťdeväť miliónov eur, vypísaný práve rezortom ministra Počiatka.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].