Jedovatý: Boris Kollár, ktorý je už poslanec NR SR, na otázky ohľadom Hubíc reagoval podráždene.

Podozrivé móresy Borisa Kollára: Deti plodí jedna radosť, nezaháľa ani v biznise s nehnuteľnosťami!

Chcel známy milionár a dnes už i poslanec získať vzácny park v Hubiciach, kde mu roky chátra kaštieľ, cez nastrčené osoby?

Je to šikovník šikovný ten Boris Kollár! Na čo siahne, to doslova rozkvitá. Deti plodí jedna radosť, aj v politike si vďaka svojej ľudovej írečitosti našiel dostatok fanúšikov, nuž a nos ho nesklamal, ani čo sa realitného biznisu týka. Luxusné vily, ktoré pred časom kúpil v americkom Miami, teraz so ziskom predáva, a tak šťastie v tejto oblasti skúša v ďalšej ďalekej krajine. V exotickom Thajsku, kde na ostrove Koh Samui ťažko zarobené milióny investuje do výstavby dvoch nehnuteľností.

Škoda len, že s takým entuziazmom sa nestará o svoj majetok, ktorý vlastní na Slovensku. Azda najviac jeho nezáujmom trpia kedysi krásne objekty Veľkého a Malého kaštieľa v obci Hubice pri Dunajskej Strede. Odvtedy, čo ich firma Borisa Kollára asi pred pätnástimi rokmi všelijako nadobudla, je pohľad na tieto národné kultúrne pamiatky, o ktoré je podľa zákona povinná starať sa, čoraz žalostnejší. A to by do svojho vlastníctva rád získal aj hektáre vzácneho okolitého parku.

Spôsob, akým to chce urobiť, však zaváňa veru kadečím a hádam sa pána poslanca nedotkneme, keď to prirovnáme k manierom pozemkových špekulantov. Dostupné dokumenty totiž naznačujú, že na to podľa všetkého využil nastrčené osoby.

Mali plány

O tom, že záujem Borisa Kollára sa sústreďuje na získanie historického hubického parku, sme písali už v minulosti. Bolo to zhruba pred troma rokmi, keď sme naznačili, že spoločne s vtedajším starostom Štefanom Radicsom majú s pozemkami isté plány. Boris Kollár nám ich prezradil, no s tým, aby sme tieto informácie nepustili na verejnosť. V opačnom prípade hrozilo, že sa mu na krk zavesia rôzni vydierači a z kaštieľov by zostali ruiny.

V snahe ochrániť najmä historické skvosty na juhu Slovenska pred konaním drzých vagabundov sme preto Kollárove a Radicsove plány nekonkretizovali. Aktuálne azda už môžeme prezradiť, že ich zámer bol celkom fajn premyslený. Obec sa chystala v prípade možnosti odkúpiť pozemky, ktoré vlastnil štát, pričom prostriedky na tieto účely mal Hubiciam poskytnúť práve Boris Kollár. Následne sa chcel spolu so starostom pustiť do veľkolepého projektu zahŕňajúceho aj obnovu kaštieľov. Jeho podstata však bola oveľa romantickejšia. V parku malo vzniknúť golfové ihrisko.

Zo spolupráce s obcou napokon nič nebolo. Zrejme sa tak stalo pre záležitosti okolo starostu Radicsa. Ten od novembra 2013 čelil podozreniu z prijatia 33-tisícového úplatku. Údajne mu ho dala korunná svedkyňa v prípade podplácania ruskými podnikateľmi Sergejom a Alexandrom Salmanovovcami. Mária Z. vo svojej výpovedi tvrdila, že Radicsovi ako okresnému predsedovi strany Smer v Dunajskej Strede odovzdala peniaze ako sponzoring pre stranu za to, aby sa stala šéfkou Daňového úradu v Šamoríne, čo sa napokon aj udialo.

Štefan Radics sa po prepuknutí kauzy v komunálnych voľbách v novembri 2014 o post starostu Hubíc už neuchádzal.

Vzácny park: Boris Kollár sa už roky snaží získať pozemky okolo hubického kaštieľa. V minulosti prezradil, že by tam chcel mať golfové ihrisko.
Vzácny park: Boris Kollár sa už roky snaží získať pozemky okolo hubického kaštieľa. V minulosti prezradil, že by tam chcel mať golfové ihrisko.
JURAJ ROŠČÁK

Vzácny park: Boris Kollár sa už roky snaží získať pozemky okolo hubického kaštieľa. V minulosti prezradil, že by tam chcel mať golfové ihrisko.FOTO: JURAJ ROŠČÁK

Podivná súťaž

Okolo vzácneho parku tak zostalo chvíľu ticho. Presnejšie do novembra 2014, keď Okresný úrad v Trnave, ktorý v mene štátu pozemky v okolí hubických kaštieľov spravoval, vyhlásil osobitné ponukové konanie na predaj časti z nich. Išlo o tri parcely s celkovou rozlohou prevyšujúcou osemnásť hektárov. Ich cenu znalec stanovil na 208-tisíc eur.

Podľa oficiálneho záznamu z vyhodnotenia osobitného ponukového konania, ktoré bolo 10. decembra 2014, o pozemky sa uchádzali traja záujemcovia. Miroslav Holec z Prievidze s ponukou 300-tisíc eur, Boris Vadovič z Pezinka, ktorý chcel pozemky získať za 220-tisíc eur a najnižšiu cenu 208 500 eur bol ochotný zaplatiť DEXON, spol. s r. o., z Bratislavy, teda firma, cez ktorú Boris Kollár vlastní Malý a Veľký kaštieľ v Hubiciach. Po vyhodnotení predložených ponúk štátni úradníci určili víťaza, ako zákon káže. Stal sa ním ten, kto ponúkol najviac, teda Miroslav Holec z Prievidze.

Lenže odvtedy uplynulo vyše jeden a pol roka a z výpisu z katastra nehnuteľností vyplýva, že vysúťažené pozemky stále patria štátu, pričom ich spravuje trnavský okresný úrad. Čo sa teda stalo? Z akých dôvodov nedošlo k zmene vlastníka?

Od kompetentných sme sa dozvedeli, že nad vysvetlením si netreba veľmi lámať hlavu. „Pán Holec odstúpil od uzavretia kúpnej zmluvy písomne listom doručeným Okresnému úradu v Trnave dňa 9. januára 2015. Druhý v poradí pán Boris Vadovič bol vyzvaný k predloženiu údajov k spísaniu kúpnej zmluvy, písomne od ponuky uzavrieť kúpnu zmluvu odstúpil listom doručeným dňa 6. februára 2015. Pán Vadovič ani pán Holec neuviedli dôvod odstúpenia od uzavretia zmluvy. Zákon to nevyžaduje,“ napísali nám z Okresného úradu v Trnave. Jednoducho, dvaja z troch uchádzačov sa síce do súťaže hlásili a predložili aj celkom slušné ponuky, ale kúpu si napokon z neznámych dôvodov rozmysleli.

Niet ich

Prečo, to sme sa chceli oboch pánov opýtať osobne. Akoby sa však po nich zľahla zem. Nezastihli sme ich doma a firmy, v ktorých figurujú ich mená, sme tiež hľadali márne. Na uvedených adresách o takých spoločnostiach ani nechyrovali. Všade, kde sa dalo, sme nechali na seba kontakt, aby sa ozvali. Napriek niekoľkotýždňovému čakaniu tak ani jeden z nich neurobil.

Postupne sa však začala napĺňať stará múdrosť - dočkaj času ako hus klasu. Jedného dňa sme zistili, že mená, s ktorými sme sa stretli počas pátrania po záujemcoch o kúpu hubických pozemkov, sa začínajú objavovať v blízkosti ľudí z politického zoskupenia Borisa Kollára Sme rodina.

Na prievidzskej adrese, kde si bydlisko uvádzal víťaz súťaže Miroslav Holec, nám totiž pred časom otvorila dvere mladá mamička. Menovka na schránke informovala, že ide o Petru Hajšelovú, podľa všetkého partnerku Miroslava Holeca. Dáma s rovnakým menom a trvalým bydliskom sa v máji tohto roka stala poslaneckou asistentkou Ľudovíta Gogu, nevlastného brata Borisa Kollára. Za svoje služby si od Kancelárie Národnej rady SR mesačne účtuje 577 eur.

Na mailové otázky ohľadom Petry Hajšelovej a Miroslava Holeca nebol pán Goga schopný zareagovať dva týždne. Keď sme sa ho pokúšali zastihnúť telefonicky, najskôr nám povedal, že práve obeduje. Zavolať sme mali o hodinu. Telefón už nedvíhal.

Nevie sa vyjadriť?: Poslanec za hnutie Sme rodina Ľudovít Goga, nevlastný brat Borisa Kollára, sa k otázkam týkajúcim sa jeho poslaneckej asistentky Petry Hajšelovej nevyjadril.
Nevie sa vyjadriť?: Poslanec za hnutie Sme rodina Ľudovít Goga, nevlastný brat Borisa Kollára, sa k otázkam týkajúcim sa jeho poslaneckej asistentky Petry Hajšelovej nevyjadril.
EMIL VAŠKO

Nevie sa vyjadriť? Poslanec za hnutie Sme rodina Ľudovít Goga, nevlastný brat Borisa Kollára, sa k otázkam týkajúcich sa jeho poslaneckej asistentky Petry Halšelovej nevyjadril. FOTO: EMIL VAŠKO

Čo sa týka druhého záujemcu, Borisa Vadoviča z Pezinka, musíme priznať, že sa nám nepodarilo získať konkrétne informácie, ktoré by naznačovali spojenie s Borisom Kollárom. Jeho firmu, ktorá by mala sídliť vo Svätom Jure, sme nenašli a neúspešní sme boli aj na adrese v obci Vištuk, kde kedysi podnikal a vlastní tam dom. Na domácej adrese v Pezinku sme nikoho nezastihli. Dovolať sa nám podarilo len jeho manželke. Tá sľúbila, že mu nechá odkaz ako i kontakt na nás. Na otázku, či má jej manžel niečo spoločné s Borisom Kollárom, po chvíli ticha odvetila, že sa ho to máme sami opýtať, keď sa nám ozve. Neozval sa.

Ste „podrazáci“

Nárok na pozemky v Hubiciach po odstúpení dvoch záujemcov napokon získala Kollárova firma DEXON, ktorá ponúkla najnižšiu cenu. Pán podnikateľ si tak mohol mädliť ruky. K vytúženým nehnuteľnostiam sa napokon dostal a ešte aj celkom výhodne. Veď ponuka jeho firmy len o 500 eur prevyšovala sumu určenú znalcom.

Aktuálne bol Boris Kollár v súvislosti s Hubicami veľmi skúpy na slovo. Jedovato odpísal, že sme ho už raz podrazili a oklamali, preto nám vraj neodpovie. „A pozemky som nekúpil, nevlastním ich! Už mi viac nepíšte, nebavím sa s podrazákmi,“ vychrlil na nás pán poslanec.

Jedovatý: Boris Kollár, ktorý je už poslanec NR SR, na otázky ohľadom Hubíc reagoval podráždene.
Jedovatý: Boris Kollár, ktorý je už poslanec NR SR, na otázky ohľadom Hubíc reagoval podráždene.
VLADO BENKO JR.

Jedovatý: Boris Kollár, ktorý je už poslanec NR SR, na otázky ohľadom Hubíc reagoval podráždene.FOTO: VLADO BENKO JR.

Jeho rozmrzenosť zrejme súvisí s článkom spred troch rokov, ktorý sme už spomenuli. No nie je vylúčené, že téma Hubice ho rozčúlila ešte z jedného dôvodu. A síce pozemky, ktoré jeho firma DEXON vyhrala v čestnej súťaži, jej skutočne oficiálne ešte nepatria. Kúpnu zmluvu totiž odmietlo schváliť ministerstvo financií, ktoré požaduje predložiť v tejto veci stanovisko rezortu životného prostredia, keďže sa zistilo, že predmetný majetok je zaradený do štvrtého stupňa ochrany prírody. Ministerstvo životného prostredia by sa preto malo vyjadriť k tomu, či bude jeho predaj aj v súlade so zákonom o ochrane prírody.

Nečudo, že sa Boris Kollár srdí. V Hubiciach akoby sa mu na päty lepila smola. Pritom sa zdá, že táto obec mu celkom učarovala. Okrem kaštieľov tam totiž cez ďalšiu svoju firmu FUNSERVER v minulosti získal pozemky s rozlohou zhruba 1,5 hektára, nuž a majetok má v Hubiciach písaný aj na svoje meno. Ide o pozemky veľké asi 2 400 štvorcových metrov. Milionárovi Kollárovi v dedine na juhu Slovenska patrí aj malý domček.

Chátrajúce kaštiele

Zatiaľ čo Boris Kollár sa v Hubiciach všakovakými spôsobmi pokúša dostať k parku, z jeho kaštieľov sa pomaly stávajú ruiny. Viac-menej to potvrdzuje aj Rastislav Petrovič z Krajského pamiatkového úradu v Trnave. „Súčasný stavebno-technický stav Malého kaštieľa v Hubiciach môžeme charakterizovať ako narušený a stav Veľkého kaštieľa ako narušený, sčasti havarijný, najmä, čo sa týka strechy. Po minuloročnom štátnom pamiatkovom dohľade sme vlastníka vyzvali vykonať na Veľkom kaštieli nápravné opatrenia,“ povedal nám Petrovič. Spresnil, že medzi tie patrí napríklad oprava strechy a krovu.

Chátra: Veľký kaštieľ v Hubiciach je v zúfalom stave. Pamiatkari hrozia jeho majiteľovi pokutou.
Chátra: Veľký kaštieľ v Hubiciach je v zúfalom stave. Pamiatkari hrozia jeho majiteľovi pokutou.
JURAJ ROŠČÁK

Chátra: Veľký kaštieľ v Hubiciach je v zúfalom stave. Pamiatkari hrozia jeho majiteľovi pokutou.FOTO: JURAJ ROŠČÁK

Vlastník mal tiež zamedziť vnikaniu zrážkových vôd do objektu uzatvorením okenných a vstupných otvorov, ale aj sfunkčniť dažďové žľaby a zvody. V neposlednom rade by mal konečne začať s obnovou kaštieľa podľa schválenej projektovej dokumentácie. „Na základe tohtoročného štátneho pamiatkového dohľadu uskutočneného v júni sme zistili, že vlastník vykonal len časť opatrení. Preto sme v júli vydali rozhodnutie na nápravu. V tomto roku vykonáme ďalší štátny pamiatkový dohľad. Ak zistíme neplnenie určených nápravných opatrení na pamiatkovom objekte Veľký kaštieľ, pristúpime k sankčným opatreniam podľa pamiatkového zákona,“ zdôraznil Rastislav Petrovič.