Konateľ: Peter Gach, ktorého firma mala pre Verejné prístavy kosiť za pol milióna, pred nami v lete ušiel.

Podpísala pochybnú zmluvu za pol milióna eur, za „trest“ dnes robí na vysokom štátnom poste

Vysoký post na Úrade pre verejné obstarávanie získala žena, ktorej meno je pod pochybnou zmluvou s umývačom áut na kosenie trávy za pol milióna

Nový šéf Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák zjavne vedie zaujímavú personálnu politiku. Na miesto generálnej tajomníčky služobného úradu si totiž vybral Máriu Medveďovú. Tú Máriu Medveďovú, ktorá po-dľa údajov v centrálnom registri zmlúv v lete za štátnu akciovku Verejné prístavy podpísala zmluvu na kosenie, údržbu zelene a objektov za pol milióna eur s firmou umývača áut. Podľa našich informácií už robí na úrade čistky.

Verejné prístavy: Po medializácii problematickú zmluvu ukončili.
Verejné prístavy: Po medializácii problematickú zmluvu ukončili.
Foto: Michal Smrčok

Skúsená

Na stránke úradu je nová tajomníčka opísaná ako veľmi skúsená odborníčka. Pracovala na ministerstve obrany, pôdohospodárstva, ale aj pre kórejského veľvyslanca. „Pani Mária Medveďová bola do funkcie generálnej tajomníčky služobného úradu vybraná na základe dlhoročných manažérskych skúseností, ktoré nadobudla na rôznych pozíciách v oblasti verejnej správy, diplomatických misií, ako aj súkromného sektora,“ napísala nám šalamúnsky hovorkyňa úradu Jana Zvončeková, keď sme sa pýtali, či predsedovi nevadí, že Medveďovej meno svieti pod mimoriadne kontroverznou zmluvou Verejných prístavov.

Reakcie na našu otázku sme sa teda nedočkali. Iba informácie, že Medveďová odišla z Verejných prístavov na vlastnú žiadosť. Takže to asi znamená, že sa za prešľap kajá.

Robí čistky

V každom prípade, Medveďová začala na novom úrade zhurta. Podľa našich informácií po jej príchode odchádza až osem z dvanástich riaditeľov odborov. Medzi zamestnancami nie je práve príjemná atmosféra a nepokoj sa podľa našich zdrojov začal práve po nástupe Medveďovej do čela služobného úradu. Tam ju vymenovala vláda na svojom zasadnutí na návrh šéfa Úradu pre verejné obstarávanie Miroslava Hliváka.

Úrad pre verejné obstarávanie: Vychválili schopnosti Medveďovej.
Úrad pre verejné obstarávanie: Vychválili schopnosti Medveďovej.
Foto: Július Dubravay

Zmluva s umývačom: Ako sme už spomenuli, Medveďová bola pred nástupom do funkcie členkou predstavenstva akciovky Verejné prístavy. Ide o spoločnosť, ktorej stopercentným akcionárom je štát prostredníctvom ministerstva dopravy. O jej kontroverznej rámcovej zmluve na kosenie s firmou Gachex sme písali vlani v lete. Konateľom eseročky bol Peter Gach, ktorého sme objavili v autoumyvárni v Senici. Keď sme ho oslovili, ušiel pred nami. Ako chcela jeho eseročka bez zamestnancov zvládnuť všetky práce, ku ktorým sa v zmluve zaviazala, a či sa im skutočne venuje, sme nezistili.

Mária Medveďová: Nová šéfka služobného úradu prišla z Verejných prístavov. Tam jej meno figuruje pod neskôr zrušenou kontroverznou zmluvou.
Mária Medveďová: Nová šéfka služobného úradu prišla z Verejných prístavov. Tam jej meno figuruje pod neskôr zrušenou kontroverznou zmluvou.
Foto: MICHAL SMRČOK

Pod zmluvou sú podľa dokumentu v centrálnom registri uvedení traja členovia predstavenstva Verejných prístavov a jedným z nich je Mária Medveďová. Tá v štátnej akciovke pôsobila od leta do 16. novembra 2016. Zmluva bola podpísaná na 399-tisíc eur bez DPH, čo je aj s daňou spomínaného pol millióna. Obchod však pôsobil veľmi problematicky nielen pre osobu konateľa a zároveň spoločníka Petra Gacha, ale aj pre dlhy, ktoré mal v čase predkladania ponuky na Finančnej správe aj v zdravotnej poisťovni. Sídlo eseročky sme na adrese, ktorá je uvedená v Obchodnom registri, jednoducho nenašli.

Len obchodná súťaž

Dodávateľa služieb hľadali Verejné prístavy cez verejnú obchodnú súťaž a nie klasické verejné obstarávanie či elektronický kontrakčný systém. Odborníčka na verejné obstarávania Helena Polónyi v tom videla problém.

Najmä vo výsledkoch súťaže. „Podľa mňa Verejné prístavy ako právnická osoba zriadená zákonom porušili právnu normu o registri partnerov verejného sektora, lebo po 1. februári 2017 uzavreli zmluvu s hodnotou vyššou ako stotisíc eur s partnerom, firmou Gachex, ktorý nebol právoplatne zapísaný do tohto registra,“ zdôraznila ešte v lete. Register bol zriadený práve preto, aby sa zvýšila transparentnosť obchodov s verejnou správou.

Zrušená

Zaujímavé na súťaži bolo aj to, že Gach si dal zapísať predmet činnosti, ktorú prístavy chceli, deň pred uzavretím zmluvy. V nej nie sú uvedené ani konkrétne výmery, takže odborníci nevedeli posúdiť, či bola cena zákazky reálna, alebo premrštená.

Krátko po našom článku sa k prípadu vyjadrili Verejné prístavy. Hoci nás obvinili z klamstva a označili naše informácie za nepravdivé a skresľujúce pravdu, zmluvu nakoniec vypovedali.

Vo svojej reakcii sa však vyjadrovali len k cene a k spôsobilosti Gachexu plniť povinosti. Ostatné podozrenia nielenže nevyvrátili, ale ani nekomentovali.


VIDEO Plus 7 Dní