Dážď v Chorvátsku: Počasie neraz naruší letnú idylu.

Pohádali ste sa na dovolenke s manželom? Už onedlho vám to poisťovne asi preplatia

Letná dovolenka nemusí vždy dopadnúť podľa vašich predstáv.

S niektorými nedostatkami ako je výmena nevhodnej izby, si cestovné kancelárie zväčša vedia poradiť. Ale čo ak ste mali príliš veľa daždivých dní,dostali ste úpal či nebodaj vaša partnerka podľahla čaru miestneho mladíka? Niektorí právnici aj tento rok navrhujú zahrnúť do Občianskeho zákona odškodné za pokazenú radosť z dovolenky.

Kam cestujú Slováci najčastejšie na dovolenku? Chorvátsko to veru nie je

Ako overiť pokazenú radosť?

„Je to nešťastné riešenie," reaguje na pozoruhodný návrh prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr (SACKA) Stanislav Macko. „Vlani tento návrh neprešiel. Ak tentoraz prejde, budem to považovať za obrovskú právnu chybu. Nedá sa to nijakým spôsobom podporiť údajmi, číslami, faktami," vymenúva.

Niečo iné je zmluva o zájazde. Ak dôjde k jej porušeniu, sudca, ktorý to dostane na stôl, môže pracovať s konkrétnymi dôkazmi. „Ale ako naložiť s takým voluntaristickým inštitútom ako je strata radosti z dovolenky?" pýta sa prezident SACKA.

Nuž, čo inému spôsobí traumu, môže byť pre iného dobrodružstvom. "Verím, že aj u nás dospejeme k rozumnému záveru ako u našich českých susedov," dúfa prezident SACKA.

V papuli monštra: Keď sa ukrývali pred bombardovaním, objavili úchvatnú jaskyňu

Stanislav Macko: Odškodné za pokazenú radosť z dovolenky je podľa neho nešťastné riešenie.
Stanislav Macko: Odškodné za pokazenú radosť z dovolenky je podľa neho nešťastné riešenie.
Monika Mikulcová

Neseriózne cestovky

Sú naši cestujúci dostatočne chránení? „Od roku 2012 sme vo veľmi slušných číslach. Za šestnásť rokov registrujeme úpadok šestnásť cestovných kancelárií," hovorí Stanislav Macko. Viac ako 60 percent klientov dostalo stopercentné odškodnenie. „Zvyšok sa týkal klientov z podpoistených cestovných kancelárií. Avizovali sme príslušnej poisťovni, že cestovná kancelária je podpoistená, že už skrachovala na Ukrajine, v Rusku a nemáme istotu, ako dopadne na Slovensku. Poistili ju a o dva roky zobrali Turci všetky peniaze z účtov a zmizli. To je pre mňa memento, aby sa poisťovne naozaj seriózne zaoberali tým, koho poistia a ako," upozorňuje Stanislav Macko.

Meditujú tu cudzinci z celého sveta. Aj takí, čo nakupujú prostredníctvom telepatie

Sardínia: Nie vždy vás na dovolenke čaká romantika a pohoda.
Sardínia: Nie vždy vás na dovolenke čaká romantika a pohoda.
Monika Mikulcová

Zistite si referencie

Aj preto členovia SACKA klientov varujú, aby boli pri výbere dovoleniek obozretní. Aj na slovenskom trhu je zopár neserióznych agentúr a jednotlivcov, ktoré ponúkajú dovolenky s nie veľkou zárukou. „Treba si zistiť, koľko je cestovná kancelária na našom trhu a aké má referencie," radí prezident SACKA.