Tento muž šéfuje Okresnej prokuratúre v Dunajskej Strede. O jazde nedovolenou rýchlosťou vyrozprával neuveriteľný príbeh.

Policajti namerali auto šéfa prokuratúry. Odišli so sklopenými ušami!

Najskôr dopravný priestupok, potom únik pred políciou. Prokurátor však tvrdí, že jeho auto šoféroval občan Moldavska.

Už štyri mesiace sa kompetentní snažia vyriešiť zamotaný prípad, na ktorého začiatku bol obyčajný dopravný priestupok. Dopustil sa ho vraj vodič vozidla, ktoré patrí poverenému šéfovi Okresnej prokuratúry v Dunajskej Strede Mariánovi Zvodovi a jeho manželke.

Keďže na Slovensku nie je takmer nikdy jednoduché vyšetrovanie skutku, pri ktorom z policajnej databázy vyskočí meno vplyvného, známeho či vysokopostavného človeka, poriadne sa skomplikovalo aj riešenie tohto, na prvý pohľad banálneho, prípadu. Do deja postupne vstúpilo niekoľko zložiek polície i Generálna prokuratúra.

Naháňačka

Všetko sa začalo 2. decembra 2014 krátko pred pol deviatou hodinou večer na ceste z Komárna do Bratislavy, keď príslušníci dopravnej polície namerali prekročenie povolenej rýchlosti o dvadsaťsedem kilometrov za hodinu vozidlu značky Nissan Juke.

Priestupok chceli riešiť na mieste, lenže vodič nerešpektoval ich pokyn, aby zastavil, a začal pred hliadkou unikať. Policajti neváhali, zapli majáky a vozidlo prenasledovali niekoľko kilometrov.

Naháňačka netrvala dlho. O pár minút už stáli obe autá na konci jednej z ulíc v komárňanskej časti Nová Stráž. Policajti vtedy zrejme netušili, že sa nachádzajú pred domom, kde býva muž poverený vedením Okresnej prokuratúry v Dunajskej Strede.

Čo videli susedia

Čo nasledovalo, nám opísali susedia pána prokurátora. „Mohlo byť pol deviatej. Pozerali sme televízor a zrazu sme počuli húkačku. V prvom momente som si myslela, že prišla sanitka. Viete, toto je pokojná ulica, všetci sa tu poznáme a pomáhame si. Preto som sa zľakla, či sa náhodou niektorému susedovi niečo nestalo.

Vyšla som na balkón a všimla som si, že sú to policajti. Stáli tam, chudáci, pred domom toho pána, on tu nebýva dlho, a ten na nich vykrikoval a nadával im,“ približuje jedna z prokurátorových susediek.

Pár týždňov po udalosti sa pred jej dverami objavili policajti. Nie tí, na ktorých sused hromžil. „Pýtali sa, či som videla, čo sa vtedy dialo na ulici. Samozrejme, že som všetko povedala. Veď som to videla a počula. Bola som aj na polícii vypovedať,“ hovorí.

Neskôr si všimla, že dotyčný sused si fotil ich dom. „Pýtala som sa policajtov, čo mám robiť. Povedali, že ak sa mi bude vyhrážať alebo sa bude niečo diať, mám im hneď zavolať.“ Na otázku, či sa nebojí, čiperná pani iba mávne rukou. Vraj, prečo by sa mala, keď neklame a nikomu nič neurobila.

Na vlaňajší decembrový večer si spomína aj ďalší sused pána prokurátora. Aj jeho k oknu pritiahol zvuk a blikajúce svetlá majáka. „Policajti prišli, odstavili auto a náš sused ich už čakal pred domom. Nikoho iného som nevidel, len jeho a tých dvoch neborákov.

Pustil sa vám do nich, či vedia, kto on je, čo si to vraj dovoľujú, že on si to s nimi vybaví… No a potom samé vulgarizmy. Už to dokonca vyzeralo, že jedného z policajtov fyzicky napadne. Tí chudáci sa na nič nezmohli. Nastúpili do auta a odišli,“ opisuje muž.

Na ilustráciu uvádza aj pár hrubozrnných výrazov, ktoré prokurátor údajne uštedril policajtom. Zverejniteľné však nie sú. Sused zatiaľ nebol vypovedať na polícii, keďže ho v tejto veci nikto nehľadal ani neoslovil. A či by šiel, keby ho o to požiadali? Po menšom zaváhaní pripustil, že zrejme áno.

Vodič bol Moldavčan?!

Úplne odlišnú verziu oného decembrového večera nám poskytol prokurátor Marián Zvoda, ktorého sme zastihli pred jeho domom. Najprv však poznamenal, že nemáme ani predstavu, akú má ťažkú prácu, koľko páchateľov posadil za mreže a že pravidelne čelí vyhrážkam.

V spomínaný deň vraj cestoval z Budapešti, pričom počas cesty začal mať problémy so zrakom. Hoci ho oči boleli a slzili mu, prišiel do Komárna a odstavil auto pred kasínom. Zavolal manželke, ktorá bola v tom čase v práci, aby mu pomohla nájsť človeka ochotného odviezť ho domov do Novej Stráže.

Najskôr oslovili známeho, ale keďže nemá vodičský preukaz, pani Zvodová vošla do kasína a vyhliadla si najdôveryhodnejšie pôsobiacu osobu. Do oka jej padol muž, ktorého poznala z videnia, a tak ho požiadala o pomoc. Ten ochotne súhlasil. „Samozrejme, že si z jeho dokladov odpísala osobné údaje. Zaplatila mu asi tridsať eur a vec bola vybavená,“ hovorí Zvoda.

Je prinajmenšom zaujímavé, že prokurátor, ktorý čelí pre prácu vyhrážkam, si sadne v zhoršenom zdravotnom stave do vozidla s neznámym človekom. Navyše, s cudzím štátnym príslušníkom, pochádzajúcim z Moldavskej republiky.

Zmizol

Keď si Moldavčan všimol, že auto s prokurátorom na sedadle prenasleduje iné vozidlo, začal pred ním zo strachu unikať. Napriek stresu presne vedel, pred ktorým domom má zastaviť. „Ja som pre problémy s očami nevidel, ako rýchlo ide. Zrazu sa začal strašne báť a kričať, že za nami niekto ide. Keď sme zastavili, vybehol z auta a odvtedy som ho nevidel,“ logicky vysvetľuje pán prokurátor.

Aj keď ho Moldavčan nechal úplne samého a takmer nevidiaceho stáť pred domom, zachoval si Marián Zvoda chladnú hlavu. Rýchlo vošiel do domu, aby sa ozbrojil, lebo naháňať ich mohol ktokoľvek. Keď opäť vyšiel von, na ceste už stálo auto prenasledovateľov. O aké vozidlo šlo, nevedel jednoznačne určiť, keďže nebolo označené nápisom polícia.

Spomínaná súhra okolností je i dôvodom prokurátorovho následného konania. Marián Zvoda tvrdí, že na všetko má priamych svedkov i dôkazy. Na záver si neodpustil poznámku, že keď zistí, kto stojí za poškodzovaním jeho mena, vyrieši si to s ním raz dva. Súdnou žalobou.

Pochybili?

Polemizovať o tom, ktorá verzia udalosti je pravdepodobnejšia, nám neprináleží. Fakt je, že ani z jednej nevychádza práve hrdinsky dvojica policajtov, ktorí merali rýchlosť a prenasledovali unikajúce vozidlo. V policajnej škole ich určite neučili, aby sa pustili za unikajúcim autom a potom odišli so zvesenými ušami.

Zarážajúce tiež je, že na mieste nič nezdokumentovali, ale urobili tak až neskôr. Je totiž otázne, či by sa priamo na mieste dozvedeli rovnaké meno vodiča, aké pán prokurátor a jeho manželka uviedli počas priestupkového konania vedeného na dopravnom inšpektoráte v Komárne. Inšpektorát sa s udalosťou vyrovnal nasledovne.

„K predmetnej veci boli vypočutí majitelia vozidla, ktorí uviedli, že v tom čase šoférovala auto iná osoba. Pretože bolo uvedené, že tento vodič je z Moldavska, bola mu zaslaná výzva.

Keďže sa priestupok nedá bez výsluchu tejto osoby doriešiť, bol v zmysle zákona o priestupkoch odložený,“ dala nám vedieť policajná hovorkyňa Božena Bruchterová. V praxi to znamená, že kým sa nepodarí nájsť záhadného vodiča z Moldavska, prípad sa z miesta nepohne.

V hľadáčiku

Nám sa však podarilo zistiť, že polícia sa zaoberá osobou Mariána Zvodu naďalej. Keď sme sa pokúšali zistiť prečo, narazili sme na maximálnu strohosť kompetentných. Ministerstvo vnútra na margo prípadu uviedlo iba toľko, že „v tomto štádiu môžeme len potvrdiť, že polícia sa ním zaoberá“.

Michal Slivka z policajného prezídia nám zas odporučil obrátiť sa na Generálnu prokuratúru. Skúpi na slovo boli i tam. „Vo veci sa koná. Keďže prípravné konanie nebolo ukončené, nebudeme v tejto chvíli poskytovať bližšie informácie,“ dôvodila hovorkyňa Andrea Predajňová.

Na tomto mieste tak môžeme len hádať, či sa vyšetrovacie orgány čisto teoreticky zaoberajú správaním pána prokurátora z 2. decembra 2014. Ak sa totiž vrátime k výpovediam jeho susedov, na adresu členov hliadky vraj vtedy povedal kadečo. Vrátane štipľavých výrazov, ktoré by sa dali očakávať nanajvýš od výtržníka a nie okresného prokurátora.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].