Politici ako nadľudia? Bratislava opäť „pumpla“ pracujúcich, poslanci však za ubytovne stále platiť nemusia

Ľudia, ktorí cestujú za prácou, ale aj bezdomovci, či sociálne prípady si za ubytovne v hlavnom meste priplatia. Naši poslanci si bývajú zadarmo.

Príjem každého z mimobratislavských poslancov Národnej rady, ktorých je cez päťdesiat, dosahuje s paušálnymi náhradami zhruba tri a pol tisíc eur. Napriek tomu sa im všetci musíme skladať na bývanie v našej metropole. Neplatia ani len poplatky mestu.

Na druhej strane obyčajných ľudí s 500 - 600 eurovými výplatami vyšla do konca minulého roka jediná posteľ v bratislavskej ubytovni najmenej 125 eur. To však hovoríme o nocľahárni, so spoločnou kuchyňou, sprchami, či toaletami na chodbe, kde žijú hlavne bezdomovci a sociálne prípady na hranici chudoby. Tam, kde ponúkajú slušnejší štandard a služby si museli prirátať minimálne päťdesiatku, neraz stovku.

Od nového roka je táto suma ešte vyššia. Bratislava sa totiž rozhodla, že všetkým, bez rozdielu, vezme prostredníctvom dane za ubytovanie v ubytovacích zariadeniach ďalších päťdesiat eur mesačne. Vrátane občanov s trvalým, či prechodným pobytom, bezdomovcov, či sociálnych prípadov. Pre mnohých robotníkov tak dochádzanie za prácou do hlavného mesta stratí zmysel a tí najchudobnejší môžu dokonca skončiť na ulici...

Ako toto kontroverzné nariadenie vnímajú zamestnávatelia, robotníci, alebo prevádzkovatelia ubytovní? Aké sú poplatky v iných európskych hlavných mestách? O tom sa dočítate v najnovšom vydaní Plus 7 dní.

Plus 7 dní

  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].