Parlament: Býva nezriedka žriedlom duševných skvostov pochybnej kvality a bizarných výrokov. Najmä Ján Slota (na malej snímke) vždy exceloval.

Politické perly: Kto nahradil legendárnych rečníkov Slotu a Mečiara?

Slovenskí politici predvádzali svoju múdrosť aj vlani.

Niekedy sa zdá, akoby sa politici pretekali v bizarných výrokoch. Týždenník PLSU 7 DNÍ prináša v každom čísle myšlienku politika, ktorý v danom čase slovne exceloval. Z ich výrokov sme vybrali to najlepšie a pripájame aj ďalšie ich duševné skvosty.

Kraľuje Fico

Preč sú časy, keď nás slovnými perlami bavil Ján Slota či Vladimír Mečiar. Hoci sa obaja páni sťahujú do ústrania, ani vlani sa nenechali zahanbiť. „Je mi úplne na vracanie, keď sa pozerám na ľudí, ktorí v parlamente sedia. Na tých pologramotných hlupákov a šašov a bláznov, buzerantov a, s prepáčením, podporovateľov brania drog a ďalšej spodiny slovenskej spoločnosti.“ Slota to vyslovil v čase, keď už nebol poslancom parlamentu.

Najhojnejšie zastúpenie v našom každotýždennom výbere mal Robert Fico. Okrem reakcií na kauzu Gorila pobavil aj osobitným prístupom k daňovej matematike. „Ale jedno percento, keď zvýšite DPH, to sa týka všetkých produktov. Ak naprí klad máte chlieb, tak jedno percento je na múke, jedno percento je na droždí, jedno percento je na vode a tak ďalej a tak ďalej. To sa kumuluje.“

Kým Fico je kráľom myšlienky týždňa, prezident Ivan Gašparovič je kráľom brbtov. Dokumenty zrejme pán prezident číta „biele na čiernom“, keďže na rozdiel od niektorých novinárov nie je „analfabet“, a za Atlantik lieta na valné zhromaždenie Organizácie Spojených „nádorov“. Ale občas sa mu podarí aj ucelená veta, ako napríklad na poslednej oficiálnej návšteve Prahy: „Moja návšteva, už aj tým, že som tu, je vždycky významná pre prezidenta Slovenskej republiky, to je jedno, kto ním bude, pretože som presvedčený, že je potrebná.“

Práve jeho hostiteľovi Václavovi Klausovi sa dostalo cti zaradiť sa do nášho výberu ako jedinému zahraničnému politikovi. Na konferencii v Maďarsku vraj pri večernej debate „pochopil, že pre priemerného Maďara sú severné hranice Maďarska Vysoké Tatry“.

Homosexuáli

Azda najviac rozhýbala ku kreativite našich politikov téma registrovaných partnerstiev. „Som presvedčený, že ak by Ježiš sedel v tejto sále, tak by hlasoval za,“ argumentoval Martin Poliačik pri hlasovaní o návrhu. Jeho slová spustili lavínu.

„Neobtieraj si svoju nevymáchanú liberálnu hubu o Ježiša,“ reagoval „konzervatívec“ Igor Matovič, ktorý zrejme najlepšie vie, ako by Ježiš hlasoval. „Ja by som sa bál (krv) prijať, ak by mi povedali, že darcom bol homosexuál, pretože u nich infekčné ochorenia sú niekoľkonásobne vyššie ako u heterosexuálnych,“ zaklincoval Štefan Kuffa z Obyčajných ľudí. Tieto slová naštartovali Luciu Nicholsonovú z SaS, ktorá vzápätí vyhlásila: „Táto sála je plná latentných homosexuálov!“

Zaujímavosti však nevychádzajú len z úst politikov. Jednému z najpopulárnejších slovenských spevákov Jožovi Rážovi prekážajú Ázijčania: „Je ich strašne veľa. Preto mám doma dve búchačky - keď sem príde táto ázijská vlna, prvých štyridsaťpäť Číňanov odstrelím a posledné tri guľky si nechám pre seba a svoju rodinu.“

Dušan Čaplovič (minister školstva, Smer)„... tam sa nekradne, nekupčí a peniaze skutočne z veľkej časti idú do oblastí verejného záujmu.“ Podľa ministra sa pre tieto uvedené dôvody nedá na Slovensku aplikovať vychvaľovaný fínsky model školstva.

Branislav Škripek (poslanec, OĽaNO)„Predsa na obed sa sexuálne správať, to nie je obdobie, keď sa chceme sexuálne prejavovať. Toto je rezervované pre večer, pre voľný čas, pre víkend, pre posteľ. S tým je predsa spojený aj prejav lásky, ktorého cieľom je plodnosť.“ Vyhlásil pri parlamentnej debate o zákone, ktorý má obmedziť erotiku v tlači.

Jozef Kollár (poslanec, SaS)„Keď som vstupoval do politiky, vedel som, že štát je prehnitý, ale že je až takto, to prekvapilo aj mňa.“ Povedal predseda poslaneckého klubu SaS túžiaci po stoličke šéfa strany.

Ján Figeľ (podpredseda parlamentu, KDH) „Je Kristus vinný, že zavolal Judáša do partie?“ Šéf KDH o svojom podiele viny na zlatých padákoch straníckych nominantov v štátnych podnikoch.

Monika Flašíková-Beňová (europoslankyňa, Smer) „Tým sa skratka OĽaNO zásluhou tohto debila konečne odhalila. Obyčajný ľudoop a natvrdlý osol.“ Vyjadrila sa na adresu poslanca za OĽaNO Štefana Kuffu, podľa ktorého sú homosexuáli duševne chorí ľudia.

Mikuláš Dzurinda (poslanec, SDKÚ)„Ale nežartujte. Vidím vám na očiach, že sama to považujete za vtip. A tak to robíte aj správne.“ Reaguje na otázku novinárky, či by nemal pre kauzu Gorila odstúpiť z kandidátky strany.

Ján Slota (exposlanec, SNS)„Som šťastný, že medzi ľuďmi v parlamente nemusím sedieť. Blázni, negramotní idioti, zlodeji a podvodníci a zopár slušných ľudí. Ak by som ich mal počúvať, idem radšej medzi volov a budem tam práskať bičom.“ Slotov komentár k súčasným poslancom.

Daniel Lipšic (poslanec, NOVA)„Ak niekto drží stále v rukách kolu, osy si ho skôr či neskôr nájdu.“ Povedal ku kauze Gorila. Práve fotografi e Roberta Fica s kolou počas volebnej noci obleteli celú republiku.

Ivan Gašparovič (prezident SR) „Moja návšteva, už aj tým, že som tu, je vždycky významná pre prezidenta Slovenskej republiky, to je jedno, kto ním bude, pretože som presvedčený, že je potrebná.“ Takto exaktne vysvetlil dôvody svojej návštevy v Českej republike.

Andrej Kolesík (poslanec, Smer)„Pozýval som kolegov na malú oslavu, keďže mám za sebou tridsiate narodeniny.“ Takto pozoruhodne poslanec vysvetlil, prečo svojim kolegom v parlamente rozdával lístočky s menami kandidátov na posty v správnej rade Ústavu pamäti národa , o ktorých mali hlasovať.

Ján Richter (minister práce, sociálnych vecí a rodiny, Smer)„V tejto chvíli neviem.“ Minister odpovedá na otázku, na akú tému písal bakalársku prácu, keďže titul získal za neštandardných okolností.

Ľubomír Vážny (vicepremiér, Smer)„Povedal mi: Vážim si ťa, nechcem ťa stratiť, a preto som ti vymyslel post podpredsedu pre investície.“ Začiatkom decembra takto vysvetľoval, ako mu Robert Fico ponúkol post vicepremiéra.

Robert Fico (predseda vlády, Smer) „Čo je na tom, že niekto pred siedmimi rokmi prenajal dom? Keď má niekto nehnuteľnosť a prenajal ju pred siedmimi rokmi, tak nech ju prenajme aj Fidelovi Castrovi.“ Odpovedá na otázku, či nevidí konflikt záujmov v tom, že jeho minister hospodárstva prenajíma dom Jaroslavovi Haščákovi z Penty.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].