Politológ Miroslav Kusý

Politológ Kusý: Keď prijali do EÚ Slovensko, možu aj Turkov

Opýtali sme sa našich osobností, aký majú názor na postoj Angely Merkelovej k prijatiu Turecku do EÚ.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a jej strana CDU sa postavili proti prijatiu Turecka do Európskej únie. Považujete tento postoj za správny?

Michal Hvorecký, spisovateľ

ÁNO Celá civilizovaná Európa je drastickým postupom tureckej moci voči vlastným občanom šokovaná, iba náš premiér Fico s ním súhlasí. Prečo asi?

Jozef Golonka, bývalý hokejista

? To je ťažké povedať, ale ide o veľmi vážnu vec. Nemci chcú zabrániť invázii tureckých pracovných síl na európsky trh, ktorý bojuje s nezamestnanosťou. V Berlíne už narástol počet Turkov tak, že jeden z nich sa takmer stal primátorom.

Milan Kňažko, herec

? Nezrelosť na členstvo v únii pozorujeme aj u niektorých štátov, ktoré už jej členmi sú. Na druhej strane nemožno zatvárať oči nad hrubým porušovaním základných ľudských práv a bagatelizovať to slovami, že polícia používa tvrdé zákroky aj v iných krajinách.

zuzana Wienk, pôsobí v mimovládnom sektore

? Dúfam, že odborníci pri rozhodnutí ustrážia, aby v únii pretrvali hodnoty demokracie, slobody a vlády práva a aby sa pravidlá dodržiavali. Už pri našom vstupe prijali členov, ktorí tými hodnotami žijú väčšinou len na papieri.

Miroslav Kusý, politológ

NIE Keď tam prijali nás, môžu pokojne prijať aj Turkov.

Katarína Zavacká, historička práva

? Pokiaľ viem, urobila tak v súvislosti s brutálnym potlačením protestov v Istanbule. Ale ak máme veriť nášmu premiérovi, tak je s Tureckom všetko v poriadku.

Jozef Leikert, vysokoškolský pedagóg, spisovateľ

? Ak je postoj nemeckej kancelárky Merkelovej ovplyvnený iba obavami o dodržiavanie ľudských práv, tak s ňou súhlasím, pretože mám rovnaké obavy.


VIDEO Plus 7 Dní