Jakub a Lilianka: Presne pre deti trpiace metabolickou poruchou vznikla nová izba. Pásku pri otvorení prestrihla Mária Vaškovičová, vľavo, a generálna riaditeľka SPOLOČNOSTI 7 PLUS Mirjana Hron-Sikimič.

Pomohli sme chorým deťom: Na Kramároch vznikla špeciálna izba

Vážne choré deti s poruchami pečene sa už liečia v krajších priestoroch. Financie na rekonštrukciu časti kliniky získala Detská fakultná nemocnica najmä zo zbierky Nadácie Pomôže celé Slovensko.

Šesťročný Jakub a jeho o rok mladšia sestra Liliana trpia pečeňovou metabolickou poruchou. Ich mama s nimi už od narodenia cestuje každú chvíľu na bratislavské Kramáre.

Na to, aby prežili, užívajú veľmi veľa liekov, napriek tomu sa ich stav môže hocikedy zhoršiť natoľko, že upadnú do bezvedomia alebo prídu silné kŕče. Amoniak, ktorý sa v dôsledku poruchy dostáva do buniek, je pre ne toxický. Takto choré deti mávajú často poškodený mozog, organizmus potrebuje dialýzu a množstvo infúzií.

Presne pre pacientov, ako je Jakub s Lilianou, vznikla v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave špeciálna intermediálna izba vďaka charitatívnemu projektu Krištáľová rallye, ktorého spoluorganizátorom je SPOLOČNOSŤ 7 PLUS.

Zatiaľ prázdne: Počas oficiálneho otvorenia zrekonštruovaných priestorov v izbe chýbal život. Dnes tam ležia traja malí pacienti. Foto: Norbert Grosz

Čo sa zmenilo

„My síce deti liečime na špičkovej svetovej úrovni, ale priestory na našom oddelení sú pre ťažko chorých pacientov vhodné asi ako tepláky na plese," vyjadrila sa pred pol rokom primárka I. detskej kliniky Andrea Černianska. Spolu s prednostkou Oľgou Červeňovou, ktorá je držiteľkou Krištáľového krídla za vedu a medicínu, snívali o niečom, čo by bolo pre deti lepšie.

Pre malých pacientov po transplantáciách alebo pred zákrokom chceli na svojej klinike vytvoriť moderne vybavenú izbu pre šiestich pacientov, ktorá je oddelená plexisklom. Lekár a zdravotná sestra cezeň kontrolujú všetky postieľky. Takto zariadená izba deťom skráti pobyt na Detskej klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Intermediálna izba bude slúžiť hlavne deťom s poruchami pečene, ktoré sa pripravujú na transplantáciu alebo sú bezprostredne po jej absolvovaní na zahraničnom pracovisku, ďalej pacientom s metabolickými poruchami a deťom po operácii vrodených vývojových chýb obličiek.

Všetky potrebujú zvýšenú starostlivosť v izbe, ktorá má náročné vybavenie vrátane vzduchotechniky a prístrojového zariadenia sledujúceho životné funkcie pacienta.

Playstation a kyslík

„Ak by sme chceli snívať o ďalšom vylepšení, zišla by sa nám klimatizácia a rampa pri každej posteli. „Je to akýsi ostrovček, ktorý zabezpečuje dieťaťu kyslík, svetlo, pripojenie na počítač alebo playstation,“ hovorí pediatrička Černianska, ktorá tvrdí, že zdravotnému personálu by sa lepšie pracovalo i s novými monitormi životných funkcií malých pacientov.

Aj rekonštrukcia však zabezpečí zlepšenie podmienok pre pacientov a personál o osemdesiat percent a lekárky sú mimoriadne vďačné aj za ňu.

Historické autá a zbierka

Financie na rekonštrukciu časti kliniky získala Detská fakultná nemocnica najmä zo zbierky Nadácie Pomôže celé Slovensko. Z Bratislavy do Skalice išla vtedy kolóna historických vozidiel, po jej trase mali obyvatelia obcí možnosť prispievať na rôzne projekty, medzi nimi bola aj intermediálna izba. V Skalici sa potom konal benefičný koncert.

Diváci prispievali formou SMS, niektoré firmy odovzdali finančný dar priamo na koncerte. Vďaka zbierke dostala nemocnica na technické vybavenie miestností 55-tisíc eur. Prestavbu zas na podnet organizátorov Krištáľového krídla a SPOLOČNOSTI 7 PLUS sponzorsky financovala jedna z popredných stavebných spoločností na Slovensku.

„Vykonali sme kus zmysluplnej práce a teším sa, že mamy s deťmi budú odteraz na dobrej ceste k uzdraveniu a návratu do šťastného života,“ povedala Mirjana Hron-Sikimič, generálna riaditeľka SPOLOČNOSTI 7 PLUS.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].