„Pomohli sme zadržať jej vraha!“ hovorí otec zavraždenej Veroniky

Dvadsaťsedemročná Veronika Mitaľová z Vtáčkoviec neďaleko Košíc prišla o život rukou vraha - rozbil jej hlavu. V Nemecku kvôli tomu zadržali otca jej dieťaťa

„Je to pre nás strašne ťažké. Veď u nás býval viac ako rok a potom nám zavraždí dcéru," povedal nám Veronikin otec Dušan Mitaľ.

O tom, že je Michail obvinený z vraždy Veroniky sa podľa jeho slov dozvedel minulý týždeň v stredu. Ešte si s ním písali, aby zistili či je skutočne v nemeckom Solingene neďaleko Düsseldorfu. „Písali sme si s ním cez Facebook, tak aby sme ho nevyplašili. Sme radi, že sa to podarilo," vydýchol si nešťastný otec.

Prezradil nám tiež, že malý Miško, spoločný syn Veroniky a Michaila, skončil po zadržaní svojho otca v detskom domove v Nemecku. Potvrdil nám, že budú žiadať nemecké úrady o zverenie vnuka do starostlivosti.

Dostane doživotie?

V rukách nemeckej polície skončil 19. januára Grék Michail Chaziteodoridis. Ten v Nemecku pracoval a žil spolu Veronikiným šesťročným synom Miškom. Nemecká polícia zatknutím Chaziteodoridisa reagovala na dožiadanie slovenskej polície.

„Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne aj doživotný trest,“ konštatoval krajský policajný riaditeľ Dušan Sabol. Motív vraždy je stále predmetom vyšetrovania. Otec zavraždenej Veroniky pre Plus 7 dní povedal, že podľa neho Chaziteodoridis zavraždil jeho dcéru preto, že jej nechcel vrátiť syna.

V deň vraždy

Bolo niečo po polnoci, keď v osudný deň jej rodičia počuli, ako Veronika na chodbe s niekým telefonuje. „Viac už nevieme nič. My sme si to až tak nevšímali. Až ráno sme zistili, že odišla z domu len v nočnej košeli, ponožkách a papučiach. No stále nebola späť. Nevedeli sme, čo sa stalo, či nešla k nejakej kamarátke, alebo tak,“ opísal pán Dušan Mitaľ a ukázal nám miesto, kde bola posteľ jeho dcéry, a tiež prázdnu postieľku pripravenú pre Miška.

Hľadala ju celá dedina

Veronikin mobil bol vraj v tom čase už nedostupný. „Keď sa celý deň neukázala, išiel som na políciu. Tam mi povedali, že na to, aby vyhlásili po nej pátranie, musí byť nezvestná minimálne dvadsaťštyri hodín. My sme to však už nevydržali a začali sme po nej pátrať sami. Prišla celá dedina - dobrovoľní hasiči aj Rómovia z blízkej osady, asi tristo ľudí ju hľadalo,“ spomína Dušan Mitaľ.

Prišiel ďalší deň a ďalšie pátranie, keď za ním pribehli, že Veroniku našli.

Hrozný nález

„Bolo okolo deviatej hodiny večer, keď ma priviedli do lesného porastu neďaleko nášho domu. Veronika tam ležala na lístí medzi stromami. Chytil som ju za nohu a už som vedel, že je zle. Hodili na ňu bundu a ťahali ma preč,“ vykreslil nám najhoršie chvíle svojho života Veronikin otec.

Veronika mala podľa obhliadajúceho lekára sečné rany na zátylku, hlave aj na ramene. Úplne jednoznačne zistili, že zomrela rukou vraha. Odvtedy Veronikina rodina prežívala ťažké časy.