V novembri 2014 počúva prezidenta Andreja Kisku zopár poslancov a jediný minister.

Poslanci Kisku odignorovali. Je to primitívne, myslí si analytik

Prezidentov prejav v parlamente počúvala necelá polovica poslancov a iba jediný minister. Ivana Gašparoviča však v júni 2014 sledovala takmer celá sála i vláda.

Andrej Kiska ako najvyšší predstaviteľ štátu požiadal o vystúpenie v Národnej rade. Takáto udalosť sa považuje za výnimočnú a v minulosti to bolo vidieť aj na vysokej účasti poslancov a členov vlád.

Keď pred nich predstúpil Ivan Gašparovič, bolo plno. Andreja Kisku si však prišiel vypočuť iba jediný minister a ani nie polovica poslancov. Politický analytik to označil za primitívne.

V júni 2014 počúvala prezidenta Ivana Gašparoviča v parlamente takmer celá sála i vláda. Foto: TASR

Nestíhali

Prezident Kiska hovoril o korupcii, ktorá vytiahla tisíce protestujúcich ľudí do ulíc. Zatiaľ čo premiér Robert Fico označil tieto demonštrácie za „balkanizáciu politiky“, prezident Kiska ich považuje za pochopiteľné a legitímne. „Hnev ľudí treba počúvať,“ vyhlásil pred poloprázdnou sálou.

Navrhol zavedenie osobitného režimu v zdravotníctve, ktoré by malo mať svoju „kobru“, teda špeciálnu jednotku na odhaľovanie korupcie. Poslanci svoju absenciu zdôvodňovali tým, že prezident oznámil svoje ranné vystúpenie večer predtým a jednoducho to nestihli.

Igor Matovič podľa vlastných slov uviazol v dopravnej zápche. Podobne to vysvetľuje aj šéfka najväčšieho poslaneckého klubu Smeru Jana Laššáková: „Účasť našich poslancov síce nebola stopercentná, ale prichádzali postupne a napokon nám chýbalo asi osem poslancov.“ Pri pohľade z balkóna ich však chýbalo oveľa viac.

„Niektorí naozaj mohli nestíhať, ale určite nie tak masovo, ako sme videli,“ hovorí analytik Ján Baránek. Dodáva, že účasť poslancov i vlády na vystúpení prezidenta v pléne parlamentu je otázka slušnosti a úcty voči samotnej inštitúcii hlavy štátu. „Od mnohých to zrejme bol primitívny zámer,“ dodáva Baránek.

Osamotený Kažimír

Hoci pri minulých vystúpeniach Ivana Gašparoviča ako hlavy štátu bolo bežné, že plénum bolo plné a nechýbali ani ministri, tentoraz zastupoval vládu iba minister financií Peter Kažimír. Aj to zrejme iba preto, že následne sa poslanci venovali jeho návrhom. Opoziční zákonodarcovia v tom vidia jasný odkaz Smeru, že keď v súboji o prezidentské kreslo neuspel Fico, Kiska vládu nezaujíma.

Iné vysvetlenie ponúka vládny hovorca Erik Tomáš: „Prezident vystúpil pred poslancami a vláda nechce vstupovať do tohto vzťahu. Ministri sa štandardne stretávajú s prezidentom na individuálnej báze a Robert Fico s ním má dohodnutý aj pravidelný formát pracovných obedov.“

Zvláštne je, že táto nová kultúra vzťahov neplatila, keď bol v prezidentskom úrade Ivan Gašparovič. Ten však iniciatívou rečniť nijako neprekypoval. Medzi jeho dvoma vystúpeniami v parlamente uplynulo päť rokov.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].