Vydierač zaslal fotografie Mezenskej, ako aj „návrh“ volebného plagátu.

Poslankyňu Mezenskú vydierajú nahými fotkami

Poslankyňu Helenu Mezenskú sa neznámi ľudia pokúšajú kompromitovať vulgárnymi snímkami.

Poslankyňa za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti Helena Mezenská má strach z pornografických fotografií, ktorými sa ju pokúšajú kompromitovať neznámi ľudia. Na snímke, ktorú poslankyňa dostala mailom, je slečna v bielej blúzke a podväzkových pančuškách v odvážnej póze, vystavujúc tie najintímnejšie miesta na obdiv zvedavcom. Tvár odvážnej slečny sa nápadne podobá na tvár Heleny Mezenskej.

Poslankyňa tvrdí, že na fotografiách nie je jej telo. Snímku vníma ako pokus o vydieranie a môže podľa nej súvisieť s jej prácou v parlamente, najmä v energetickej komisii. Na jednom z posledných zasadnutí sa totiž ostro pustila do praktík monopolu Slovenského plynárenského podniku (SPP), ktorý požaduje od občanov preplácať nadhodnotené odbery pri poškodených plynomeroch.

Valentínsky pozdrav

„Bola som veľmi prekvapená, keď mi 14. februára, deň po zasadnutí energetickej komisie v parlamente, prišla mailom fotografia - valentínsky pozdrav-, na ktorej bola žena odhalená v intímnych partiách. V parlamente vtedy prebiehala rozprava k erotickým fotografiám v tlači. Myslela som si, že ide o provokáciu, lebo zákon k tejto téme pripravil môj kolega Braňo Škripek. Súbežne s tým mi však prišla aj esemeska, že do večera čaká niekto odpoveď,“ opisuje nám poslankyňa, označovaná za jednu z najkrajších v parlamente, svoju nepríjemnú skúsenosť.

Mail a esemesku pôvodne nespájala, po dvoch dňoch však prišla na súvislosti. „Začalo sa vydieranie. Mala som si podľa vydierača uvedomiť, čo tá fotka znamená pre moju politickú kariéru. Je to pritom snaha o fotomontáž, kde určité črty mojej tváre, mimika a gesto boli premietnuté do tváre. Odhalené telo však moje nebolo,“ hovorí Mezenská.

V jednom z mailov, ktoré poslankyni prišli, sa okrem iného píše: „Zatiaľ je to v rovine obchodnej. My vám ponúkame tovar, chceme ho zaplatiť, ale tiež sa môžeme obrátiť na iných zákazníkov. Samozrejme, tovar po zaplatení sa stáva vaším majetkom a my sa zaviažeme, že ho ďalej ponúkať nebudeme. Vec budeme považovať za vybavenú a ukončenú. Diskrétnosť z našej strany je zaručená a predpokladáme, že aj z vašej. Diskrétnosť je v záujme oboch strán.“

Výstražné esemesky: Vydierač poslal Mezenskej aj esemesky, v ktorých sa snaží s ňou dohodnúť na cene za nezverejnenie fotografií. Foto: archív H.M.

Stále vyšetrujú

Hoci Mezenská podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa na polícii v Poprade už 22. februára, doteraz sa jej vyšetrovateľ neozval. Polícia má pritom k dispozícii telefónne číslo, z ktorého výhražné esemesky prišli. Číslo malo českú predvoľbu. Takisto má polícia prístup k IP adrese počítača, z ktorého poslali maily.

Zaujímalo nás, ako prebieha vyšetrovanie a či polícia vypátrala majiteľa SIM karty i počítača. Krajský policajný hovorca v Prešove Daniel Džobanik sa zmohol len na lakonickú odpoveď: „Polícia v Poprade prijala v uplynulých dňoch trestné oznámenie od poslankyne Národnej rady, pričom sa ním zaoberá odbor kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Poprade.“

Poslankyňa pritom nie je žiadna boháčka, členkou zákonodarného zboru je necelý rok. Nadštandardné príjmy vyplývajúce z mandátu sa tak v jej životnom štandarde zatiaľ výraznejšie prejaviť nemohli. Nedávno sa presťahovala do obyčajného trojizbového bytu v paneláku v Poprade.

Časť peňazí na byt si navyše musela požičať a bude ich splácať z poslaneckých príjmov. Slobodná mamička žije s osemnásťročnou dcérou Nikolou, priateľa v súčasnosti nemá.

Súvis s plynom?

Mezenská najprv považovala vydierača za „čistého úchyla“, potom uvažovala o „obchodníkovi“. U kolegýň poslankýň si overovala, či sa dačo podobné prihodilo aj im. Tvrdili, že nikdy. „Obchodníka som vylúčila, viete, ako som na tom - moja filozofia nie je založená na hmote. V parlamente sú oveľa saturovanejší poslanci, aby sa kvôli obchodu obracali na mňa,“ tvrdí Mezenská. Domnieva sa preto, že skôr ide o aktivity lobistov v oblasti energetiky, ktorí stoja aj pri zákone o obnoviteľných zdrojoch.

„Psychologický teror voči mojej osobe trvá od 14. februára. Deň predtým zasadala energetická komisia, z ktorej som odišla pobúrená. Podľa mňa to môže mať istý súvis,“ tvrdí poslankyňa. Komisia mala aj za účasti manažérov podniku SPP - distribúcia riešiť problematiku neoprávnených čiernych odberov plynu, najmä pri nesledovaných únikoch, vyplývajúcich z havarijných stavov.

„Keď bol poškodený plynomer, prichádzali odberateľom zvýšené platby, ktoré boli nútení zaplatiť bez toho, aby mali možnosť opravného prostriedku. Zákon o energetike nie je v poriadku. Ak vás obviní dodávateľ, že ste čierny odberateľ, pretože máte poškodené meradlo, nemáte žiadnu inú možnosť, len to zaplatiť,“ vysvetľuje poslankyňa. Pritom meradlo musí byť na voľne prístupnom mieste, teda poškodiť ho môže hocikto. Podnik SPP - distribúcia „takéto absurdné spájanie dvoch nesúvisiacich tém striktne odmieta“.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].