Rozhýbanie: Pred písaním si vždy treba rozcvičiť neposlušné pršteky.

Postihnutým rómskym deťom z osady učitelia suplujú rodinu

Deti s ľahkým mentálnym postihnutím chcú začleniť do klasických základných škôl. Dosť hlúpy nápad...

Namiesto špeciálnych škôl povinná predškolská výchova. Taká je predstava splnomocnenca vlády pre rómske komunity Petra Polláka. Znamenalo by to, že deti s najľahším mentálnym postihnutím, navštevujúce špeciálne školy, by sa posadili do bežných základných škôl spolu s bezproblémovými spolužiakmi.

Učitelia v špeciálnych školách však pred týmto krokom varujú. „Mnohí ľudia ani len netušia, čo znamená ľahké mentálne postihnutie. Často si myslia, že sú to iba hyperaktívne deti. Nie je to tak. Deti zo špeciálnej školy majú posudky dvoch odborníkov, psychologický a špeciálnopedagogický, a ich postihnutie je často spojené s ďalšími, vizuálne viditeľnými, napríklad so škuľavosťou, či slabým sluchom. Skutočne potrebujú iný prístup. Dovolím si tvrdiť, že v bežnej škole nemajú pedagógovia šancu pri počte dvadsať žiakov v triede dostatočne sa venovať aj takýmto detičkám,“ upozorňuje riaditeľ Špeciálnej základnej školy v Krompachoch Jozef Valek.

Vždy plno

Táto škola funguje už vyše štyridsať rokov, momentálne ju navštevuje 119 žiakov v dvojsmennej prevádzke. Osemdesiat percent z nich má postihnutie typu A, teda ľahké mentálne postihnutie. V jednej triede je ich v priemere šesť až osem. Ide takmer výlučne o deti z blízkej osady.

„Naša snaha je, aby po skončení školy vedeli písať, čítať, počítať a boli pripravení zaučiť sa do manuálnej práce. Aj pri takom nízkom počte žiakov v triede je to skutočne mimoriadne náročné. Vzdelanie týchto žiakov v bežných základných školách je čistou fikciou ľudí, ktorí rozhodujú legislatívne o týchto veciach,“ vysvetľuje riaditeľ Valek.

Ráno kráčajú deti do školy takmer presne na ôsmu. Vedia, že musia prísť, inak by ich rodičia mali problém a nedostali na ne prídavky. Navyše, v škole dostanú aj desiatu a obed. Zadarmo. Celková cena, ktorú musia zaplatiť, sú štyri eurá ročne. Nič viac. Ani to však viac ako polovica nesplní.

Do jednej z prvých tried sa postupne posadí šesť detí. Prišli v zablatených topánkach, naľahko, bez aktovky a písaniek. Všetko majú v škole. Výnimkou je hnedooké dievčatko s veľkou aktovkou, ktoré prišlo z profesionálnej rodiny, takže samozrejmosťou sú nielen pomôcky a úlohy na doma, ale aj čistota a slušné oblečenie. „Je šikovná. Prišla len nedávno. V matematike je výborná, no čítanie jej robí obrovské problémy. Preto je znova v prvom ročníku a prišla do špeciálnej školy. Ale my to doženieme a s tými písmenkami sa popasujeme. Však?“ hladí dievča po vlasoch učiteľka Darina Kandrová.

Učebné osnovy v prvom ročníku sú jasné - zvládnuť aspoň deväť písmeniek a číslice po 5. V bežnej základnej škole prváčik po skončení ročníka ovláda celú abecedu a čísla minimálne do 20.

Ako jediná: Táto slečna chodí do školy aj s pomôckami. Je v profesionálnej rodine. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Prváčikovia

Prvá hodina je matematika. „Musíme však začať rozprávaním. Aby sa upokojili a videli, že mám o ne záujem a som zvedavá na ich problémy. Vyžadujú si dotyky. Za dva a pol mesiaca od začiatku školského roka sme preberali len jednu jedinú číslicu - 1. Viac nie sú schopné tieto detičky zvládnuť,“ ukazuje predpísané osnovy dlhoročná pedagogička.

Keď deti vyrozprávajú, čo všetko zažili, môže sa začať hodina. Pani učiteľka začína riekankou o číslici 1, opakujú ju niekoľkokrát. Nasledujú ľahké úlohy. „Ivanka nám donesie jednu gumu, Marienka jeden zošit, Janík jedno lepidlo a Júlia zas jednu ceruzku. Akej je farby?“ pýta sa kantorka. Dievčatko správne určí farb a dostane pochvalu. Všetci si zatlieskajú. Deťúrence sú pyšné na svoj úspech a bavia sa medzi sebou. Učiteľka opäť upútava ich pozornosť. „Pozerajte sa na mňa, čo tu máme nakreslené? Čo to je, Janík? Nie, to nie je pohár, ale šálka. Koľko je tu šálok? Áno, správne, jedna.“

Pedagogička pripúšťa, že problém je i komunikácia. Doma deti rozprávajú iba po rómsky a tak sa učia slovenčinu takmer od nuly. A niektoré predmety jednoducho pomenúvajú v rómštine.

Obľúbené: Umývanie rúk je pre deti pôžitkom. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Celé rodiny

Ďalšia hodina je písanie. Od začiatku roka prebrali deti len dve písmenká, M a O. To už prišla do školy aj posledná žiačka triedy, Monika. Mĺkve dievčatko prišlo bez všetkého. „Je v adaptačnom období, zatiaľ je diagnostikovaná s mentálnym postihnutím typu A. No ona ani nerozpráva, vydáva len akési zvuky. Ale robí už značné pokroky. Treba sa jej len venovať,“ prezrádza učiteľka.

Monika neprešla prípravkou, a tak sa stalo, že keď počula pustenú vodu, utekala sa skryť do kúta. O sociálnych návykoch nevedela absolútne nič. Všetko ju museli za pár mesiacov v škole naučiť.

Toto zafúľané dievčatko nie je jediné z rodiny, ktoré chodilo do špeciálnej školy. „Učila som aj jej mamu a už ona mala dosť značné postihnutie. Teraz má okolo tridsiatky a šesť detí. Jedno zo starších má dokonca mentálne postihnutie typu B. Treba sa im špeciálne venovať. Všetkým. Ono je to aj tým, v akom prostredí vyrastajú,“ poznamená učiteľka a dodá, že aj väčšina rodičov súčasných žiakov si vyskúšala lavice v špeciálnej škole. V osade veľmi skoro začínajú pohlavne žiť. Aj teraz majú v škole žiačku, ktorá porodila ako štrnásťročná, a to rovno dvojčatá.

Nasleduje hodina písania. Deti sa pokúšajú napísať kriedou požadované písmenko, po každom úspechu si zatlieskajú. Monike sa nedarí, učiteľka jej teda nakreslí guľôčky, aby ich aspoň pospájala čiarkami. Potom deti dostávajú papiere s predkreslenými písmenkami, aby zakrúžkovali tie, ktoré poznajú. A hoci si obe písmenká stále opakujú, neraz sa pomýlia. „Kde máme oči?“ pýta sa učiteľka a spoločne s detičkami si ukazuje na tvár. „Na aké písmenko sa začínajú?“ Deti zaváhajú, no keď vidia nápovedu učiteľky, rýchlo odpovedia O. Zvoncu na konci hodiny sa mimoriadne potešia. Nasleduje totiž veľká prestávka a s ňou aj desiata.

Chutí: Desiata je prvé jedlo, ktoré deti v ten deň jedia. Ani to im nepripravujú rodičia. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Nahrádzajú rodinu

Pedagógovia špeciálnej základnej školy pripúšťajú, že v mnohých prípadoch suplujú rodičov. Tí totiž výchovu potomkov berú neraz až príliš laxne. „Je s nimi ťažká komunikácia. Sú to detičky zo znevýhodneného prostredia, takmer u každého z nich je predpoklad, že matka alebo otec je postihnutý, takže je vždy veľký predpoklad aj ich poškodenia. Potrebujú dvakrát toľko pozornosti ako bežné deti. My tu s nimi napríklad pred Vianocami pečieme medovníčky. Nie preto, aby si ich aj doma s rodičmi upiekli. V tých chatrčiach sú takí chudobní, že im ich nik neupečie,“ hovorí riaditeľ Valek.

Páky na rodičov nemajú v podstate žiadne. „Dostať ich do školy na rodičovské združenie je tvrdý oriešok. Pomáha charita, kde si môžu zobrať oblečenie. Pomáha aj párkové posedenie. Jednoducho sme sa poskladali na párky, uvarili sme ich a každý rodič dostal porciu po skončení rodičovského,“ pousmeje sa riaditeľ. Jediný mesiac, keď chodia do školy rodičia poctivo, je september. Vtedy totiž potrebujú potvrdenie o návšteve školy pre úrady. „Pre nich jednoducho neplatia žiadne pravidlá,“ uzatvára Jozef Valek.

Nechápe však, že verejnosť vníma týchto žiakov ako adeptov na nezamestnaných. „Majú možnosť ísť na odborné učilište. Sú na to pripravení. To, že nepokračujú, nie je chyba školy, ale rodičov. Stále hovorím - my neubližujeme žiakom, my pomáhame,“ poznamená riaditeľ a na záver sa opýta: „Načo sú nám elitné triedy a triedy pre nadané deti, keď sa nevieme postarať o tie, ktoré potrebujú pomoc spoločnosti?“

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].