Viceprezident Ábel: Jeho slová mnohí nepochopili, hlavne cestní piráti.

Potešil policajný viceprezident cestných pirátov? Ako to je s vyblikávaním v ľavom pruhu

Video, na ktorom viceprezident policajného zboru Ľubomír Ábel radí vodičom, vyvolalo kontroverzné diskusie. Naozaj bude polícia pokutovať vodičov, ktorí neuhnú pirátom? 

Nahrávka s policajným viceprezidentom, ktorá sa objavila na facebooku polície, vyvolala prudké diskusie. Ábel v ňom hovorí o tom, že pomaly jazdiaci vodič môže dostať pokutu a ostatní si môžu cestu vyblikať. Podľa reakcií, ktoré sa objavili aj na internete, si to za svoje vzali najmä milovníci rýchlej jazdy. Tí Ábelove vysvetlenie pochopili ako odobrenie svojho práva na „prednostnú jazdu” a vyblikávanie ostatných.

Ábel pritom hovoril o prípade vozidla, ktoré ide pomaly bezdôvodne v ľavom pruhu, aj keď je pravý voľný. Vtedy ho možno natočiť, poslať polícii, ktorá bude vodiča riešiť. Viacerí však video vzali po svojom a už sa objavilo množstvo názorov, že ktokoľvek rýchlejší sa môže lepiť na ostatných a vynútiť si, že mu uhnú.

Pozor na bezpečnú vzdialenosť

„Keď natočíte, ako ste nalepení na vozidle pred vami a pošlete to polícii, tak v prvom rade dostanete pokutu vy,“ upozorňuje dopravný analytik Jozef Drahovský. Bezpečný odstup medzi vozidlami by totiž mal byť dve sekundy, čo je napríklad na diaľnici pri rýchlosti 130 km/h vyše 70 metrov. Ak budete blikať a mimo obce aj trúbiť z tejto vzdialenosti, je to v poriadku.

„To, čo pán viceprezident hovoril, sa týka napríklad prípadu, keď po diaľnici s troma jazdnými pruhmi medzi Bratislavou a Trnavou, ide v tom ľavom povedzme rýchlosťou 85 km/h auto, pričom pravý a stredný pruh sú prázdne. Vtedy môže rýchlejší vodič situáciu zdokumentovať a poslať polícii,“ dopĺňa Drahovský.

Rovnocenné v obci

„V obci môžete ísť v ktoromkoľvek pruhu, mimo obce sa môže jazdiť len vpravo, ďalšie pruhy je možné použiť len na predbiehanie, prípadne na súbežnú jazdu,“ vysvetľuje dopravný analytik. Ako dopĺňa, súbežná jazda znamená, že môžete ísť len takou rýchlosťou, akou ide vozidlo pred vami a sú využité viaceré jazdné pruhy rovnakým smerom.

Hlavne bezpečne

Ako Drahovský dodáva, aj v obci, ak idú dve vozidlá vedľa seba, napríklad preto, lebo sa spolujazdci rozprávajú, a blíži sa rýchlejšie vozidlo, je vodič jazdiaci vľavo povinný mu umožniť prejazd. Rovnako na diaľnici, keď predbiehate kamióny, máte povinnosť sa potom zaradiť vpravo a nespomaľovať ostatných v ľavom pruhu.

Ak idete maximálnou rýchlosťou, no za vami predsa ide rýchlejšie auto a vyblikáva, myslite na svoju bezpečnosť a na bezpečnosť iných a zaraďte sa vpravo, až keď to bude bezpečné.