Považujete za správne, že ľudia musia odpratávať sneh na obecných chodníkoch len preto, že susedia s ich pozemkami, a navyše nesú zodpovednosť, ak sa tam niekto pošmykne a zraní?

Povinnosť odpratávať sneh: Čo na to hovoria osobnosti

Považujete za správne, že ľudia musia odpratávať sneh na obecných chodníkoch len preto, že susedia s ich pozemkami, a navyše nesú zodpovednosť, ak sa tam niekto pošmykne a zraní?

Michal Hvorecký, spisovateľ

? Netrúfam si posúdiť. Bývam v malom bratislavskom byte a sneh odhŕňajú za mňa, lebo platím za služby. U rodičov v dome občas chytím do rúk lopatu. Nech sa prijme spravodlivejší, aktuálnejší zákon.

Jozef Golonka, bývalý hokejista

NIE Sneh si odpratávam sám, lebo sa na to nemôžem pozerať, a ešte mám byť za to zodpovedný? Upratujem chodník, ktorý patrí mestu, a jazdím po samých dierach, že sa mi ide auto rozpadnúť. Za to platím najvyššie dane v takzvanej lukratívnej časti Staré Mesto. Keby som ich nezaplatil včas, tak sú na mňa všetci ako supy. Tak kde sú tie peniaze z našich daní?!

Emma Tekelyová, moderátorka a spisovateľka

NIE Chudák sneh, za nič nemôže! Lenže vždy, keď si dovolí padať, je mediálnym problémom. Logika hovorí, či v lete, alebo v zime, o súkromný chodník sa stará súkromník a o obecný obec. Zákon, ktorý robí občana zodpovedným za škody na obecnom chodníku, je len šikovný paragraf.

Miroslav Kusý, politológ

ÁNO Kým štát neprinútime, aby za naše dane slúžil občanom, a dovolíme mu požadovať, aby oni slúžili jemu. Veď on tie dane dokáže využiť inak.

Miroslav Cipár, výtvarník

NIE Tak, ako hovorí stará ľudová múdrosť Najskôr si zameť pred vlastným prahom , tak sa celkom prirodzene staráme o okolie vlastného príbytku. Vedomie, že sme zodpovední za nehody na chodníku, nás neprimerane zaťažuje. Tento zákon by sa mal čo najskôr upraviť.

Zuzana Wienk, pôsobí v mimovládnom sektore

NIE Ľudia nemôžu zabezpečiť účinnú starostlivosť o chodníky, no nie je ani správne, aby vykonávali údržbu obecného majetku. Dať im túto povinnosť len preto, že to obce nezvládajú, nie je dostatočne dobrý dôvod.

Katarína Zavacká, historička práva

NIE Keďže podľa našej ústavy vlastníctvo zaväzuje, teda kladie povinnosti na vlastníka, mali by náklady za starostlivosť o svoj majetok znášať aj obce.

Daniel Brogyányi, fotograf a výtvarník

NIE Sneh je Boží dar a k Bohu má najbližšie cirkev. Tak nech nakúpi frézy, lopaty a pustí sa do práce.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].