Šaolinskí mnísi v Bratislave: Neprišli šíriť budhizmus, ale ukázať svoje umenie.

Pozor! Vystúpenie šaolinských mníchov je v skutočnosti pohanský kult démonov, tvrdí kontroverzný biskup Matej

Od katolíckej cirkvi dostal padáka, ale naďalej slúži omše a brojí voči okultizmu a nebezpečným sektám, hoci sám je členom jednej z nich.

Po nedávnom zverejnení článku o vystúpení šaolinských mníchov na Slovensku, nám napísal biskup Matej zo Žiliny. Do svojej výzvy, aby veriaci rozhodne predstavenie týchto „pohanov" zďaleka obišli, pridal aj mnoho ďalších zaujímavých tvrdení. „Budhistickí mnísi neuctievajú jediného pravého Boha, ale uctievajú duchovné sily, ktoré nazývajú energie. Podľa slovníka katolíckych svätých sú ale týmito energiami démoni," napísal.

Samozvaný biskup

Samozvaný biskup Matej je v skutočnosti Róbert Jarabica (41), jeden z exkomunikovaných klerikov, ktorí pred deviatimi rokmi požadovali od biskupov prijať nimi naformulované vyznanie viery. Vzbúrili sa proti cirkvi a založili si vlastné spoločenstvo. Nazvali sa síce baziliáni, no netaja spojitosť s tzv. Dohnalovou sektou, ktorá je známa tým, že bojuje proti „diabolským sektám, okultizmu a hnutiu New Age. Tieto temné sily podľa nich prenikajú aj do katolíckej cirkvi. V poslednom čase smerujú svoju kritiku aj voči populárnemu českému kňazovi Tomášovi Halíkovi.

Aj takzvaný biskup Matej ho nezabudol spomenúť v liste, korý nám zaslal. „Na vysokých školách v Čechách robí páter Halík ustavičnú reklamu budhizmu, takže kresťanskí študenti zakladajú budhistické meditačné krúžky a stávajú sa z nich praktikujúci budhisti,"napísal nám. „V Čechách sú budhisti registrovaní ako nové náboženstvo, teda pseudo-cirkev. Mnohí z nich každý týždeň meditujú v krypte pri Karlovom moste pod vedením pátra Halíka, ktorý o sebe tvrdí, že je zároveň katolíkom aj budhistom... To je nonsens. Katolík uctieva pravého Boha a budhista uctieva falošných bôžikov – démonov," tvrdí rozhorčene.

Exkomunikovaní kňazi: Róbert Jarabica potom prijal v auguste 2012 v ukrajinskej obci Žovkov biskupskú vysviacku.
Exkomunikovaní kňazi: Róbert Jarabica potom prijal v auguste 2012 v ukrajinskej obci Žovkov biskupskú vysviacku.
Plus 1 deň/Pavol Konštiak

Napájajú sa na démonov

Čo teda biskupovi Matejovi, ktorý prijal v auguste 2012 v ukrajinskej obci Žovkov biskupskú vysviacku, najviac prekáža na vystúpení šaolinských mníchov? „Ide predsa o antimisiu multikulti. Tu nejde len o kultúru, telocvik či cirkus, ale o pohanské kulty démonov. Touto atrakciou ale misia budhizmu na Slovensku neskončí," varuje. „Už teraz je takmer na každej základnej škole krúžok bojového umenia. Po určitom čase telesných cvičení sa adepti zaoberajú budhistickou literatúrou a meditáciami, teda napojujú sa na duchovno pohanských kultov démonov. Pre kresťana je to nenápadná cesta apostázie k pohanstvu. Navyše masmédiá zabezpečujú intenzívnu reklamu, akoby nehrozilo žiadne nebezpečenstvo," tvrdí.

Požiadali sme o reakciu aj Konferenciu biskupov Slovenska (KBS). „Pán Jarabica Katolícku cirkev nereprezentuje. V jadre činnosti ľudí, ku ktorým patrí, je systematické odsudzovanie všetkých, ktorí nevyhovujú ich kritériám. Je evidentné, že sa snažia o získanie pozornosti. Ich vyjadreniami sa vôbec neplánujem zaoberať," povedal nám jej hovorca Martin Kramara.

Pred pomýlenými kňazmi varoval aj bratislavsky arcibiskup Stanislav Zvolenský, na foto s hovorcom KBS Martinom Kramarom.
Pred pomýlenými kňazmi varoval aj bratislavsky arcibiskup Stanislav Zvolenský, na foto s hovorcom KBS Martinom Kramarom.
Július Dubravay

Žiadne programovanie

Nikto z organizátorov vystúpení šaolinských mníchov nemá v pláne Európanom vnucovať budhizmus - ani Herbert Fechter, rakúsky producent a manažér skupiny mníchov, ani Wei Hua, tréner z kolísky kung fu. „Je to iná kultúra, my máme zase svoju. To však neznamená, že nás nemôžu niečm obohatiť, majú napríklad veľkú úctu voči starým ľuďom,"povedal nám Fechter. „Neviem vám poradiť, ako by mali ľudia na západe získať vnútorný pokoj a harmóniu. Je rozdiel medzi čínskou a vašou kultúrou," pripomenul zase Wei Hua.

Nuž, poznávanie nových kultúr a náboženstiev ešte neznamená, že sa stanú súčasťou nášho života. Môžu nás však naučiť rešpektu a pokore - a tieto aspekty by predsa tiež mali byť súčasťou kresťanskej viery.