Ivo Hlaváček: Bývalý veľvyslanec tvrdí, že miestny podnikateľ si neplnil zmluvu a ešte mal drzosť zažalovať Slovensko pre nedokázané škody.

Pravda o veľvyslancovi Hlaváčkovi: Dostal plesnivú vilu, jeho obvinili z demolácie

Ako to bolo s naším veľvyslancom, ktorý mal zdemolovať a porozbíjať zariadenie rezidencie v Izraeli.

Nedávno sa vo viacerých médiách objavili informácie, že slovenský veľvyslanec v Izraeli čelil žalobám za to, že porozbíjal a zdemoloval prenajatú rezidenciu v Tel Avive. Podľa zverejnených informácií mali po ňom zostať vytrhané vodovodné batérie, zničená fasáda domu, rozbité lampy, nábytok a dokonca aj obrazy.

Týždenník PLUS 7 DNÍ preto oslovil spomínaného veľvyslanca Iva Hlaváčka, aby vysvetlil svoje konanie. Zdá sa však, že realita je úplne iná a diplomat Ivo Hlaváček počas misie v Izraeli narazil na miestneho špekulanta, ktorý chcel ľahko prísť k peniazom. Nakoniec zožal úspech. Stačilo sa povyhrážať žalobami, nejakú aj podať na súd.

Dôkazy mu síce chýbali, ale Slovensko sa radšej dohodlo mimosúdne, ako by malo riskovať súd s miestnym podnikateľom. Na drevo vyplatili Israelovi Rathausovi 11-tisíc eur.

„Cudzie štáty sú najlepší zákazníci. Platia vždy dobre, načas a nestoja o problémy,“ hovorí bývalý diplomat Hlaváček, ktorý odišiel z diplomacie aj preto, že sa pod bývalým vedením za neho ministerstvo dostatočne nepostavilo. „Necítil som podporu,“ dodáva.

Smrad a plesne

Hlaváček prišiel do Izraela s manželkou a dvomi malými deťmi v roku 2008 po misii v Havane. „Už tam sme mali problémy s ubytovaním. Vopred nás upozorňovali, že na Kube je naša najzanedbanejšia ambasáda s rezidenciou. Rozhodli sme sa ju opraviť, čo v kubánskych podmienkach nebolo jednoduché, a tak sme boli v podstate tri a pol roka na stavenisku,“ hovorí Hlaváček.

Spomína na zhrdzavené vane, ktoré pamätali ešte Castrov prevrat a Johna Kennedyho ako prezidenta USA. „Pravidelné výpadky elektriny vo viac ako 40-stupňových horúčavách boli normálne. V najhoršom období sme dokonca prespávali v aute so zapnutou klimatizáciou. Znie to šialene, ale je to tak,“ spomína Hlaváček.

Ako dodáva, po tejto skúsenosti chcel mať istotu, že v Izreali sa nič podobné opakovať nebude. Jeho predchodca v Tel Avive Milan Dubček ho však nepotešil. „Dom by potreboval určité opravy, majiteľ domu to však odmieta, kým nepodpíšeme novú nevypovedateľnú zmluvu. Ale hádam sa dohodnete,“ ukazuje e-mail ešte z roku 2008 od syna Alexandra Dubčeka.

Po príchode našiel nový veľvyslanec rezidenciu nie v najlepšom stave. „Vonkajšia fasáda popraskaná a vlhkosť prenikala až dovnútra, stačil slabý lejak a prízemie bolo vytopené, zapnúť dva väčšie spotrebiče naraz ako televízor a práčku alebo žehličku nemalo zmysel, lebo staré rozvody vyhadzovali poistky, a najhoršie boli spojené odtoky z toalety a umývadiel, takže v celej kuchyni alebo kúpeľni smrdel, no, ako by som to slušne povedal... septik,“ opisuje stav ambasádor.

Jeho manželka Slávka ešte dodáva: „Prídete do detskej izby a tam sa na vás pozerá asi metrová huba - pleseň. A nechajte tam spať osemročné dieťa...“ Majiteľa domu sa snažili dotlačiť, aby dom opravil, lebo sa tam nedá bývať. Ten iba poslal fax, že dom opraví, ale iba ak podpíšu zmluvu na ďalšie štyri roky a nájomné zo 4 400 eur zvýši na 8-tisíc eur.

„Na to som mu diplomaticky odpísal, nech zabudne a plní si svoje zmluvné povinnosti, a s požehnaním ministerstva som začal hľadať nový dom, lebo toto bolo čisté vydieranie,“ tvrdí Hlaváček.

Medzitým v dome to najnutnejšie opravovali za slovenské peniaze, hoci platili nemalé nájomné. „Vymenili sme napríklad vodovodné batérie, aby netiekli a neplatili sme toľko za zbytočne unikajúcu drahú vodu,“ dodáva Hlaváček. Nový dom nakoniec našli a v júni 2009, keď bol veľvyslanec s rodinou na Slovensku, ich presťahovali a starý dom po skončení zmluvy od roku 2003 odovzdali majiteľovi.

Fasáda: Zničená vonkajšia fasáda, cez ktorú prenikala vlhkosť a tvorili sa obrovské plesne. Foto: archív I.H.

„Demolátor“ Hlaváček

Po troch mesiacoch sa však majiteľ bývalej rezidencie ozval s tým, že mu vrátili zdemolovaný dom a chcel preplatiť opravy, ktoré vraj musel po Hlaváčkovcoch urobiť.

„Zaujímavé, že dom prevzal bez pripomienok, nemal ani pôvodný preberací protokol, aby sme vedeli porovnať, či sme naozaj omylom nezobrali aj jeho veci. Navyše sa ozval až po troch mesiacoch aj s dosť pochybnými faktúrami za údajné opravy. Pôvodne žiadal šesťtisíc eur, potom to zvýšil na vyše 20-tisíc eur, ale v podstate nič nevedel hodnoverne doložiť,“ tvrdí Hlaváček s tým, že tam mal na preplatenie množstvo zvláštnych položiek.

„Napríklad požadoval preplatenie vyčistenia koberca, ktorý tam ani nikdy nebol,“ tvrdí Hlaváček a poznamenáva, že veci, ktoré kúpili za slovenské peniaze a mali pridelené inventárne číslo, odmontovali a vrátili pôvodné.

Rathaus napriek tomu zažaloval slovenské ministerstvo zahraničných vecí aj samotného Hlaváčka za zdemolovanie domu. Všetko posunul aj miestnym novinám a odtiaľ informáciu prevzali aj na Slovensku.

„Viete si predstaviť diplomata, ako behá po dome a rozbíja batérie alebo obrazy, ktoré, mimochodom, boli moje vlastné?“ pýta sa Hlaváček. Ako tvrdí, celý čas, čo boli v pôvodnej Rathausovej rezidencii, mali iba spoločenské stretnutia, na ktorých sa mal údajne ničiť dom.

„Jeden žúr bol pre Slovákov židovského pôvodu, ktorí emigrovali zo Slovenska, takže všetci boli vo veku nad 75 rokov a boli radi, že si sadli. A druhá bola večera s veľvyslancami Egypta, Ruska, Jordánska a Turecka s ich manželkami,“ tvrdí Hlaváček. No v novinách ho opisovali ako grázla, čo rozbíja dom. „Všetko viem doložiť, nie je to pravda,“ dodáva.

Rýchly zárobok

„Tam sa súdi hádam každý s každým. Miestni právnici mi vraveli, že v Izraeli s ôsmimi miliónmi obyvateľov je toľko právnických kancelárií ako v Japonsku, ktoré má 125 miliónov ľudí,“ smeje sa Hlaváček.

Rathaus uspel mimosúdne. Ministerstvo zahraničných vecí mu vyplatilo 11-tisíc eur. „Prečo, to neviem, ale ja som im odporúčal neplatiť špekulantovi, čo vydieral Slovensko,“ uzatvára Hlaváček. Rezort diplomacie bol v odpovedi, prečo vyplatili odškodné napriek pochybnostiam, ukážkovo diplomatický.

„Suma 11-tisíc eur bola vyplatená na základe mimosúdneho zmieru. Vzhľadom na podmienky dohody nemôžeme poskytnúť bližšie podrobnosti. Môžeme však potvrdiť, že uhradená suma bola výrazne nižšia než požiadavka vlastníka nehnuteľnosti,“ uviedol Peter Susko z ministerstva zahraničných vecí. Takže Slovensko vlastne ušetrilo.

Bez happy endu

Hlaváček ukazuje hŕbu listín a depeší, ktoré posielal na Slovensko z Izraela, kde upozorňoval na problémy s domom a majiteľom. „Nepomohlo. Aj tak ma majú tri roky za ožrana, čo rozbíja byty,“ dodáva smutne s tým, že novinové články mu na dobrej povesti nepridali.

„Uchádzal som sa o miesto v Česku. Spĺňal som všetky požiadavky, ale z personálneho mi nakoniec napísali, že našli o mne komunikačne negatívne články, s ktorými by sa ťažko vyrovnali, takže ma nezavolali ani na pohovor. No a takto tu žijem len zato, že som bránil Slovensko pred vydieračom,“ uzatvára Hlaváček.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].