Ivan Švec: S Izákovou dcérou sa zosobášil pár mesiacov po podpísaní zmluvy.

Právne služby Vodohospodárskej výstavbe poskytol ministrov zať

Advokát Ivan Švec, ktorý za právne služby Vodohospodárskej výstavbe zinkasoval 1,6 milióna eur, je zaťom vtedajšieho ministra životného prostredia Jaroslava Izáka.

Bol to biznis ako hrom. Štátna Vodohospodárska výstavba v roku 2007 žiadala Slovenské elektrárne (SE) o vyplatenie doplatku ročnej zúčtovacej ceny elektriny a na presadenie svojej požiadavky si najala Advokátsku kanceláriu Ivan Švec, s. r. o. Za právnu pomoc zinkasovala kancelária začiatkom tohto roka 1,6 milióna eur.

Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že jej jediný majiteľ Ivan Švec sa pár mesiacov po podpísaní zmluvy oženil so Silviou Izákovou, dcérou vtedajšieho ministra životného prostredia za SNS Jaroslava Izáka, ktorý mal Vodohospodársku výstavbu pod palcom.

Priamo oslovený advokát

Štátny podnik Vodohospodárska výstavba je rezortnou organizáciou ministerstva životného prostredia. Je zvykom, že do vedúcich funkcií jednotlivých rezortných organizácií svojich ľudí menuje minister. „Švec bol oslovený priamo ako advokát, keďže v tom období smernica štátneho podniku nepredpisovala verejné obstarávanie na právne služby. Zmluva bola podpísaná 18. januára 2007,“ povedala nám hovorkyňa Vodohospodárskej výstavby Diana Migaľová-Baschierová. Environrezortu vtedy šéfoval Jaroslav Izák.

Suma viac ako 1,6 milióna eur sa zdala podľa hovorkyne privysoká aj súčasnému vedeniu štátneho podniku. „Na základe analýzy advokátov, ktorí podniku odporučili faktúru uhradiť, sme tak 24. januára 2013 urobili. V prípade pokračovania súdneho sporu by bol totiž pri dokazovaní dohodnutej činnosti Ivan Švec úspešný,“ prezradila ďalej hovorkyňa.

V roku 2008 totiž Vodohospodárska výstavba zmluvu s právnikom vypovedala. Ten sa však koncom minulého roka prihlásil k svojim nárokom faktúrou aj žalobou na súde. Peniaze teda muselo súčasné vedenie Švecovej kancelárii vyplatiť. O zmluve hovoria ako o veľmi jednoduchej.

„Úlohou JUDr. Šveca bolo maximalizovať výšku doplatku ročnej zúčtovacej ceny elektriny od SE za rok 2007, odmena bola stanovená na 15 percent zo získaného doplatku,“ povedala hovorkyňa.

Spoločnosti sa to netýka?

Ivana Šveca sme zastihli v jeho luxusnom dome, ktorý stojí v tesnej blízkosti jazera Nové Košariská v Rovinke. Našou návštevou príliš nadšený nebol. Zmluvu s Vodohospodárskou výstavbou vníma ako úplne obyčajnú. „Nebola nadštandardná. Viete, koľko takýchto zmlúv, akú som uzavrel ja s Vodohospodárskou výstavbou, je v tejto republike? Niekoľko desiatok, ak nie stoviek,“ priblížil nám svoje vnímanie zmluvy.

Majiteľ kancelárie: Pred domom mu stojí stožiar s vlajkou a luxusné auto. Foto: Ivan Mego

Švec si myslí, že o zmluvu by sme sa nemali zaujímať. „Spoločnosti sa týkajú iné veci, spoločnosti sa netýkajú tieto veci. Je to 1,6 milióna s daňou, z čoho má štát dosť veľa peňazí, takže štát na tom neprerobil,“ tvrdí právnik. Je to skutočne zaujímavá logika.

Otázkou však zostáva, koľko právnych úkonov za oného 1,6 milióna eur pán Švec skutočne urobil. Čisto teoreticky to mohol byť aj jeden rozhovor medzi advokátom a predstaviteľom elektrární, ktoré následne vyplatili vodohospodárom doplatok. Švec to však odmieta, aj keď množstvo odvedenej práce si už presne nepamätá.

„Nemôžete odo mňa chcieť, aby som si po šiestich alebo siedmich rokoch pamätal, koľko právnych úkonov som pre ktorého klienta urobil. Zastihli ste ma nepripraveného. Nemám pri sebe papiere, ja neviem. Čo si pamätám, bolo to niekoľko právnych úkonov,“ vyhlásil Švec.

Záujem o jeho biznis ho však veľmi neteší. „Ešte raz a naposledy. Nie je to žiadna senzácia, nie je to nič neštandardné, v tejto republike sa takéto zmluvy uzatvárali, uzatvárajú a budú uzatvárať, či sa vám to páči, alebo nie. Niekedy aj štát potrebuje právnu pomoc, nielen súkromníci.“ Možná medializácia sa však Švecovi vôbec nepáčila. „Vzhľadom na to, že bolo uverejnené moje meno, už sa so mnou kontaktovali osoby nie celkom charakterovo čisté. A ak uverejníte článok, budete ohrození aj vy. Žiaľbohu, ja sa musím brániť,“ upozornil nás Švec.

Izákov zať

Reč prišla aj na to, že Švec je zaťom bývalého ministra životného prostredia Jaroslava Izáka. Práve počas jeho ministrovania si Švec povedal svoje áno s Izákovou dcérou Silviou. Mnohým v tej chvíli napadne, či Izák nejakým spôsobom neovplyvnil výber Vodohospodárskej výstavby, ktorú mal vtedy pod palcom. „Ja som pána Izáka vtedy ani nepoznal. Jeho dcéru som si zobral až po tom, ako sa takáto zmluva uzavrela. Genéza bola taká, že pán Izák bol ministrom, zmluva sa podpísala a až následne som sa spoznal s jeho dcérou a vzal som si ju,“ vysvetlil nám okolnosti svojho manželstva Švec.

Podľa oficiálnych dátumov to aj sedí. Jaroslav Izák sa stal ministrom v júli 2006, zmluva na vyrovnanie doplatku za rok 2006 a 2007 bola podpísaná v januári 2007 a v handlovských novinách z novembra 2007 bola informácia o sobáši Šveca a Izákovej.

Ak sa vám zdá, že sobáš prišiel akosi narýchlo a že je zvláštne, že Izáka nepoznal, pán Švec má na to vysvetlenie. „My sme sa zobrali po veľmi krátkej známosti. V tomto senzáciu nenájdete. Je to absolútna zhoda okolností. Zmluva bola uzavretá v roku 2006 a jeho dcéru som si zobral v roku 2007,“ uzavrel Švec. Nuž, cesty života sú nevyspytateľné.

Istého Ivana Šveca nominovalo v roku 2006 HZDS do dozornej rady Fondu národného majetku. Ešte v roku 2003 pôsobil muž s rovnakým menom a s rovnakou adresou bydliska podľa Obchodného registra napríklad aj vo firme detí Vladimíra Mečiara Palace, a. s.

Jaroslav Izák: Z environrezortu ho odvolali po netransparentnom rozdeľovaní fondov. Foto: TASR

Jaroslav Izák

Jaroslav Izák bol ministrom životného prostredia od 4. júla 2006 do 18. augusta 2008, keď ho vo funkcii vystriedal Ján Chrbet. Premiér Robert Fico totiž požiadal koaličnú SNS o novú nomináciu do čela environrezortu. Izáka oficiálne pripravili o funkciu kontroverzné dotácie z Environmentálneho fondu.

Tie dostal poslanec za SNS Jozef Ďuračka, šéf štátnych lesov Jozef Minďáš či obce so starostami, ktorí boli blízki vládnej koalícii. K peniazom sa však dostala aj svokra Izákovej kolegyne a vedúcej služobného úradu ministerstva Márie Flimelovej.

Ako súkromná osoba získala dvestotisíc korún, teda vyše šesť a pol tisíca eur, na solárny systém k rodinnému domu. V minulosti Izák pôsobil ako primátor Handlovej.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].