Rodinný dom Miroslava Medveďa v Čiernom Balogu chce súd predať a zo získaných peňazí uspokojiť konkurzných veriteľov.

Prešibaný advokát z Brezna: Zachráni ho pred exekúciou rozvod?

Po článku v našom týždenníku sa orgány činné v trestnom konaní prestali hrať s breznianskym advokátom, strčili ho do väzby a prípad bol razom vyriešený.

Advokát Miroslav Medveď ochotne priznal, že spáchal zločin sprenevery, lebo práve dohoda o vine a treste mu zabezpečila iba podmienečné odsúdenie. Horšie sa vyrovnáva s tým, že spôsobenú škodu bude musieť nahradiť a výhovorky o nedostatku financií mu už nepomôžu.

Súd sa chystá konkurzných veriteľov uspokojiť predajom Medveďovho rodinného domu v Čiernom Balogu. Zabrániť tomu by mohla už len jedna vec. Advokátov rozvod.

Sebaklam

Prokurátor čítal na súde ohurujúce sumy, ktoré Miroslav Medveď vyberal z banky v hotovosti, i hustnúce dátumy, keď jednotlivé výbery uskutočnil. Keby advokát týmto spôsobom raboval vlastný účet s peniazmi zarobenými poctivou prácou, musela by sa mu ruka pri každom podpise roztriasť. Cudzie firmy sa mu vykrádali ľahko.

V novembri roku 2005 advokát možno ešte sám seba klamal, že stotisíc slovenských korún z firmy IPS Slovakia si len požičiava a peniaze vytiahnuté z účtu časom poctivo vráti. Lenže šetriť sa mu nedarilo.

Práve končil so stavbou rodinného domu, kadečo bolo treba ešte dotiahnuť, nové priestory vybaviť lepším nábytkom, skrátka, náklady rástli a najľahšia cesta na udržanie života na vysokej nohe bola opäť „pôžička“.

Ako štátom určený správca konkurzov vo viacerých podnikoch mal Medveď neustále prístup k firemným účtom, a tak si v septembri roku 2006 do banky zašiel znovu. V tom čase mal ešte zábrany popustiť naplno svoju roztopašnosť, vybral „iba“ šesťdesiattisíc korún.

Zjavne zbytočnú opatrnosť vzápätí oľutoval. Predsa len, je lepšie mať viac peňazí ako menej. Do banky sa nasledujúci mesiac vrátil, aby z cudzieho účtu vytiahol stotisíc.

Po počiatočnom napätí, čo by sa stalo, keby si niekto úbytok na účte všimol, sa Medveď stal obeťou vlastného sebaklamu. Uvedomil si, že účty firiem v konkurze zaujímajú málokoho. Nadobudol pocit, že jediným pánom nad nimi je práve on, všemocný správca konkurznej podstaty.

Od mája roku 2007 chodil do banky s igelitkou takmer pravidelne a sumy jednotlivých výberov zdvojnásobil, až strojnásobil. Len v tomto jedinom kalendárnom roku si domov nanosil jeden milión stotisíc korún. V roku 2008 štyristopäťdesiattisíc a čosi málo aj v nasledujúcom roku. Dokopy spreneveril v prepočte viac ako šesťdesiattisíc eur.

Čítajte viac:

S advokátom podozrivým zo sprenevery zaobchádzajú ako v bavlnke

Konali-nekonali

Súd, ktorý mal prácu Medveďa vo firme IPS Slovakia kontrolovať, zakročil až v roku 2011. Vtedy bol Medveď oficiálne zbavený funkcie správcu konkurznej podstaty, ale inak sa nič mimoriadne neudialo.

Medveď hral mŕtveho chrobáka, nekomunikoval so súdom ani s novou správkyňou, celú dokumentáciu ku konkurzu držal u seba doma. Polícia ho obvinila z prečinu marenia konkurzného konania a vyšetrovanie jednoznačne preukázalo, že marenia konkurzu v IPS Slovakia sa naozaj dopustil.

Prokuratúra sídliaca na tej istej ulici v Brezne, kde mal Medveď svoju advokátsku kanceláriu, stíhanie podmienečne zastavila. Údajne pre mnohé poľahčujúce okolnosti, medzi ktoré patrilo aj Medveďovo hrozitánske klamstvo o tom, že svojím konaním nespáchal žiadnu škodu.

Upozornenie novej správkyne, že na účtoch predsa chýbajú peniaze za rozpredaný majetok firmy, naveľa-naveľa viedlo k ďalšiemu vyšetrovaniu.

Medveď sa rozhodol ignorovať ho, vypovedať neprišiel ani raz. Vždy sa ospravedlnil, že nemôže prísť pre zlý zdravotný stav. Na základe znaleckého posudku, podľa ktorého Medveďovi zdravotný stav vo výpovedi nebráni, dal vyšetrovateľ advokáta na výsluch predviesť policajnou hliadkou.

Aj s touto situáciou si bezcharakterný Medveď poradil. Jednoducho policajtom neotvoril dvere. Prokuratúra so zle hranou bezmocnosťou oznámila, že doposiaľ zaistené dôkazy neodôvodňujú vedenie trestného stíhania proti konkrétnej osobe a zatknutie podozrivého alebo jeho väzobné stíhanie „neprichádza do úvahy“.

Vyšetrovanie bolo oficiálne prerušené. Až po tom, čo na prípad poukázala naša redakcia, začali orgány činné v trestnom konaní naozaj konať. Policajti si na Medveďa počíhali, zatkli ho na ulici a sudca ho strčil do väzby. Potom už stačilo pol druha mesiaca za mrežami, aby ignorantský advokát skrotol.

Zrazu bol ochotný priznať vinu i uznať svoje záväzky nielen vo firme IPS Slovakia, ale aj v ďalšej firme poškodenej jeho správcovstvom. Za zločin sprenevery bol odsúdený na tri roky s podmienečným odkladom na päť rokov, počas ktorých bude pod probačným dohľadom. Zároveň mu uložili trojročný zákaz činnosti správcu konkurznej podstaty.

Najnižší trest

Medveď neobišiel zle. Sadzba za ním spáchaný zločin sa pohybuje od troch do desať rokov, takže prokurátor siahol najnižšie, ako mu zákon dovoľoval, a, čo je najdôležitejšie, vymeraný trest je iba podmienečný.

Do úvahy však treba zobrať aj skutočnosť, že Medveď si za mrežami predsa len čosi odsedel v rámci väzby. A väzobný režim je oveľa prísnejší a psychicky náročnejší ako samotný výkon trestu.

Okrem toho sa Miroslav Medveď dostal aj do zložitej životnej situácie. Po odsúdení za úmyselný trestný čin už nemôže vykonávať prácu advokáta, vo svojich päťdesiatich siedmich rokoch si bude musieť hľadať nový spôsob obživy.

Na relatívne nový dom, ktorý pre svoju rodinu Medveď postavil v Čiernom Balogu, uvalil súd záložné právo. Podľa predbežného opatrenia platí zákaz predať ho či niekomu darovať. Po Medveďovom odsúdení je len otázkou času, kedy súd rozhodne o povinnosti škodu uhradiť a exekútor pristúpi k predaju domu. Nielen Medveďovi, ale celej jeho rodine hrozí, že sa ocitnú na dlažbe.

Využijú dieru?

Podľa najnovších informácií postihla Medveďa ďalšia rana. Jeho manželka požiadala o rozvod. Ale s ľutovaním starnúceho muža, ktorý sa ulakomil na cudzie peniaze, by sme sa nemali ponáhľať.

Skúsení právnici upozorňujú, že rozvod nemusí byť nevyhnutne signálom nefungujúceho zväzku. V tomto prípade môže ísť o taktický krok na záchranu strechy nad hlavou.

Predbežné nariadenie súdu o zákaze s Medveďovým domom akokoľvek nakladať totiž platí len do rozhodnutia súdu o povinnosti Medveďa uhradiť spôsobenú škodu. Len čo sa súdne rozhodnutie stane právoplatným, predbežné opatrenie automaticky prestane platiť. Medveď síce bude mať na papieri určenú povinnosť platiť, ale jeho dom už nebude blokovaný.

Exekútor, pravdaže, bude mať právo dom speňažiť. Ale kým sa oficiálne bude môcť chopiť moci, kým budú na jeho zásah splnené všetky zákonné podmienky, prejde istý čas.

A práve čas trvania tejto diery v právnom systéme môže Medveďova exmanželka využiť a s domom naložiť podľa vlastných predstáv. Predať, darovať deťom... Jej na rozdiel od advokáta Medveďa hrozba stíhania za poškodzovanie práv veriteľa hroziť nebude. Aspoň nie reálne.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].