V centre mesta: Ak by sa tu premiér rozhodol bývať, môže využívať aj rozľahlú záhradu.

Presťahujú sa prezident a premiér do budov, v ktorých sídlia?

Prezident i premiér by mohli problém s neexistujúcimi rezidenciami vyriešiť nasťahovaním sa do reprezentatívnych objektov, v ktorých úradujú.

Barack Obama v Bielom dome, Vladimir Putin v Kremli, Václav Klaus v areáli Pražského hradu. Prečo by aj slovenskí najvyšší ústavní predstavitelia nemohli vyriešiť svoj dlhotrvajúci problém s dôstojným bývaním tak, že by využívali časť honosného prostredia palácov, v ktorých pracujú?

Zaslúžia si

Z času na čas rozvíri hladinu stará známa téma - kde má bývať prezident a kde má bývať premiér. Rieši sa vždy cena, ale aj parametre, ktoré ich ubytovanie má spĺňať, aby neboli svojim zahraničným náprotivkom na smiech, ak si náhodou zmyslia pozvať ich do svojho súkromia. Prezident i predseda vlády si ubytovanie na úrovni určite zaslúžia. Bez ohľadu na to, kto a akým spôsobom vykonáva svoju funkciu, je predovšetkým reprezentantom krajiny a nemal by sa za svoje bývanie hanbiť. Súčasný stav, keď Ivan Gašparovič býva vo vlastnom dome v Limbachu a Robert Fico len hľadá vhodný vlastný byt, je totiž čistým provizóriom.

Riešenie je pritom jednoduché - využiť na ich ubytovanie časť Prezidentského paláca, ako aj niekdajšieho Letného arcibiskupského paláca, v ktorom dnes sídli Úrad vlády. Získali by tak skutočne reprezentatívne priestory, ktorých komplexná prestavba na dô stojné bývanie najvyšších ústavných činiteľov by určite vyšla lacnejšie ako rekonštrukcia iných objektov.

Pamiatky

Obe budovy majú svoju pamiatkovú hodnotu, vďaka čomu je v nich akákoľvek rekonštrukcia zložitejšia, no vonkoncom nie nemožná. Riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Bratislave Peter Jurkovič nám potvrdil, že objekty v minulosti slúžili aj na bývanie, a teda možnosť prispôsobiť paláce na trvalé ubytovanie oboch pohlavárov tu je. Svoje predstavy by však museli konzultovať s pamiatkarmi. „Vlastník je povinný vopred predložiť žiadosť, kde okrem iného uvedie špecifi káciu predpokladaných zmien národnej kultúrnej pamiatky. V tomto schvaľovacom procese úrad v rozhodnutí určí podmienky, za ktorých možno obnovu, respektíve úpravy realizovať,“ hovorí Jurkovič. Podmienky sa určujú vždy individuálne v závislosti od rozsahu a charakteru plánovaných úprav.

Nespornou výhodou nového ubytovania premiéra i prezidenta by mohol byť pokoj v práci prameniaci z domáceho prostredia a najmä koniec manévrov, s ktorými má každý deň problém najmä Ivan Gašparovič, premiestňujúci sa do Limbachu vzdialeného dvadsať kilometrov. Domáce prostredie umožňujúce politikovi kedykoľvek si odskočiť do súkromia, by mu podľa psychológa mohlo v práci pomáhať. „Pozitívom je, že človek robí v pokoji, a keď sa robí v pohodlí a v pokoji, práca môže byť kvalitnejšia,“ hovorí Ľudovít Dobšovič z Inštitútu vzdelávania manažérov.

Samozrejme, bývanie a práca na rovnakej adrese môžu mať aj svoje nevýhody. „Z psychohygienického hľadiska je výhodnejšie nebývať tam, kde pracujeme. Máme odskúšané, že ľudia potom spohodlnejú a začnú sa inak správať. Sú v podstate stále doma a z toho vyplýva, že si dávajú často načas. Keď človek má pracovisko mimo bydliska, musí sa viac sústrediť na prípravu do zamestnania, cestovať do kancelárie a podobne,“ vysvetľuje Dobšovič. Bývanie na pracovisku by však nemalo zásadne ovplyvniť ľudskú výkonnosť. „Celé je to o tom, akú má človek sebadisciplínu, postoj k sebe a k práci,“ uzatvára psychológ. Navyše, objekty majú dostatočne zabezpečenú ochranu.

Nezvažujú

Prezidentovi ani premiérovi sa zatiaľ toto riešenie nepozdáva. „Neuvažujeme o tom,“ reagoval stručne hovorca prezidenta Marek Trubač. Podrobnejší neboli ani premiérovi spolupracovníci. „Na Úrade vlády nie sú žiadne priestory určené na bývanie,“ odpísal nám Ficov hovorca Erik Tomáš. To naozaj nie je žiadna novinka, ale príslušné priestory by sa mohli na bývanie získať prestavbou - presne tak, ako by bolo potrebné najprv opraviť napríklad kaštieľ v Rusovciach, o ktorom ako o svojom sídle neustále sníva hlava štátu. A tiež by ho bolo treba prispôsobiť na bývanie.

Bývanie v Letnom arcibiskupskom paláci si nevie predstaviť ani expremiérka Iveta Radičová, ktorá z neho takmer dva roky riadila slovenskú vládu. Najmä zo psychického hľadiska vraj bolo pre ňu lepšie bývať doma, hoci dochádzala z Novej Dedinky pri Senci vzdialenej tridsať kilometrov. „Do úvahy treba brať aj to, že premiér má svoju rodinu. Neviem si predstaviť, ako by tam napríklad deti vodili svojich kamarátov. Nie je to prispôsobené na normálnu existenciu rodiny. Je to objekt s alarmami, sídli tam bezpečnostná zložka Úradu vlády. A prečo by to mal vôbec premiér urobiť? Veď na prijímanie návštev má represalóniky a nech si býva vo svojom,“ zamýšľa sa Radičová. Premiér podľa nej môže na regeneráciu pri dlhej práci využiť apartmán s kúpeľňou, obývačkou a oddychovou časťou, ktorý má už dnes k dispozícii. Na formálne i neformálne stretnutia je vraj vhodná napríklad budova na Bôriku. „Niekoľko salónov aj apartmánov chválila aj britská kráľovná,“ poznamenala Radičová. Budova Úradu vlády by podľa nej nezvládla prípravu premiérskeho apartmánu ani kapacitne. „Úrad vlády rokmi na seba naberal kompetencie, čo nie sú špecificky kompetenciami, ktoré by sa dali nazvať kabinetom premiéra. Sú tam inštitúcie, ako je napríklad Úrad pre zahraničných Slovákov, splnomocnenci vlády, podpredsedovia vlády, ale aj švajčiarske či nórske fondy,“ tvrdí expremiérka. Žiada sa však dodať, že na prácu podobných úradov má štát priestorov až-až. Veď samotná Radičová presunula rokovania kabinetu z novej budovy do Zrkadlovej sály v historickom objekte, pretože celá nová prístavba úradu mala padnúť na Múzeum komunizmu, ktoré tu plánovala zriadiť.

Dedičstvo

Problémy s vhodným ubytovaním dedia slovenskí prezidenti jeden od druhého. Ich spoločným pracovným miestom je od roku 1996 niekdajší Grassalkovichov, dnes Prezidentský palác. Michal Kováč sa rozhodol, že bude bývať vo vlastnom dome v bratislavskej Dúbravke, pred ktorý mu postavili strážnu búdku pre ochrankárov. Najkreatívnejší bol jeho nástupca Rudolf Schuster. Najprv sa nasťahoval do podkrovia Prezidentského paláca a vyhlásil, že si tam bude variť na dvojplatničke. Neskôr sa však dožadoval reprezentatívnej budovy, ktorú napokon jeho kancelária kúpila od VSŽ za vyše 1,2 milióna eur.

Ivan Gašparovič bývanie v tejto vile na Slavíne odmietol a odvtedy býva doma v Limbachu. Jediný z trojice ústavných činiteľov, predseda parlamentu, má možnosť bývať naozaj dôstojne v byte na Župnom námestí v historickej budove Národnej rady. Môže, ale už roky tam nesídli. Košičan Pavol Paška totiž dával prednosť vlastnému ubytovaniu aj za prvej vlády Smeru, aj dnes. Nebýval tam ani niekdajší predseda NR SR Richard Sulík.

Vila pod Slavínom

Príbeh vily pod Slavínom je typickým prípadom nedomysleného a nekoncepčného riešenia prezidentského ubytovania. Na svedomí ho má Rudolf Schuster, ktorý sa po pôvodnom nadšení z podkrovia v Prezidentskom paláci dožadoval reprezentačných priestorov. Štát teda kúpil od VSŽ vilu síce na lukratívnom mieste, ale absolútne nevyhovujúcu z hľadiska účelu. Vila je riešená tak, že chodby sú väčšie ako izby a obrovskú časť zaberá schodisko. Pracovňa je pritom miniatúrna, spálňa takisto, priestory na odkladanie vecí sú v kuchyni. Za tieto zbytočnosti vyhodili daňoví poplatníci vyše 1,2 milióna eur, pričom ďalšie státisíce išli na rekonštrukciu. Neskôr pribudlo oplotenie za vyše 182-tisíc eur. Hoci v budove nikto nebýva, ročne zhltne údržba približne jedenásťtisíc eur. Schuster vo vile nevydržal ani do konca volebného obdobia - po výbuchu kotla odišiel bývať inam. Ivan Gašparovič sa na Slavín ani nenasťahoval. Podľa jeho hovorcu Marka Trubača budova nezodpovedá štandardom ubytovania hlavy štátu a už vonkoncom požiadavkám na reprezentáciu štátu.

V oficiálnom i vo vlastnom

V zahraničí bývajú hlavy štátov a premiéri buď v sídlach, kde majú aj kancelárie, prípadne v rezidenciách pre nich vyhradených, aj vo vlastnom. Najznámejší prípad spájania bývania a práce je z USA. Prezidenti superveľmoci už tradične žijú v Bielom dome vo Washingtone. Býval tu každý prezident od éry Johna Adamsa, ktorý vládol od konca 18. storočia. Tak ako sa v Spojených štátoch spája prezident s Bielym domom, tak sa vo Francúzsku spája táto funkcia s Elyzejským palácom. Prezident tu má priestory na bývanie vyhradené, no aktuálna hlava Francúzska Francois Hollande po voľbách vyhlásila, že chce ostať ľudovým prezidentom a do paláca sa nepresťahuje. V tom istom komplexe, ako pracujú, bývajú aj Vladimir Putin a Václav Klaus - ruská hlava štátu v Kremli, česká v areáli Pražského hradu. Prezident Poľska Bronislaw Komorowski obýva palác Belweder a v Prezidentskom paláci má kanceláriu.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].