Hobbiton na Novom Zélande: Inšpirácia pre bývalého učiteľa, podnikateľa a svetobežníka Miloša Minára.

Pri Liptovskej Tepličke vyrástol slovenský Hobbiton

Ak by sa Frodo z Pána prsteňov pustil na Novom Zélande do kopania a prešiel stredom Zeme, hlavu by vraj vystrčil rovno na Slovensku. Niekde pri Liptovskej Tepličke.

V dvojtisícovej horskej dedine na úpätí Nízkych Tatier akoby na Froda už čakali. Celých tristo rokov. Zhruba toľko tu totiž stoja neobvyklé pivničky, ktoré sú európskym unikátom a svojím tvarom pripomínajú obydlia hobitov, malých tvorov zo známeho príbehu J. R. R. Tolkiena. Domáci však tvrdia, že diery v zemi obstavané kamennými múrmi sú tu odvtedy, odkedy je Teplička Tepličkou. Odnepamäti v nich uskladňujú zemiaky a účinky si nevedia vynachváliť. Zemiaky im vraj vydržia tvrdé až do najbližšej úrody. Trápi ich len to, že ich musia kupovať. Pre zásobáreň pitnej vody pre štyri okresy im tu zrušili zemiakové polia. Zmizli aj stáda dobytka, salaše, vodné mlyny, úzkokoľajka či lyžiarske stredisko. Nezostalo nič. Len obec uprostred nádhernej prírody, z ktorej máte pri peknom počasí končiare Vysokých Tatier ako na dlani. Najvyšší čas, aby ich Frodo konečne objavil. A ten prišiel. Nie cez stred Zeme. Normálne autom, ako úplne obyčajný človek.

Veľké plány

Po niekoľkých daždivých dňoch nám počasie vychádza ako na objednávku. Príjemné letné slniečko zalieva malebnú dedinu i okolité kopce. Zastavujeme na trávnatom svahu, pri desiatkach unikátnych pivničiek, ktoré každý deň získavajú na príťažlivosti. Podnikavý učiteľ, farmár a svetobežník Miloš Minár sa tu totiž rozhodol stvoriť nový Hobbiton, ktorý poznáme aj pod názvami Grófstvo či Krajinka. Inšpiroval sa vzorom originálneho parku, ktorý dal postaviť režisér Pána prsteňov Peter Jackson neďaleko novozélandského mestečka Matamata. Miloš Minár má veľké plány, ktoré by do tejto lokality mohli prilákať na výlety množstvo turistov. Už dnes sa okolo teplických pivničiek objavujú rôzne dekorácie, keramika z filmu, Frodov prsteň, návštevníkov víta hudba vychádzajúca spod zeme, trojica hobitských osadníkov v čiernych plášťoch s kapucňami či tunajší obyvateľ Janko Krajč, ktorý sa až neuveriteľne podobá na podivuhodného Glocha, známeho aj pod menom Glum, a mal by sa stať neodmysliteľnou súčasťou areálu. V blízkej budúcnosti v okolí dediny vyrastie hobitský hostinec, farma so zvieratami, atrakcie pre turistov, nový amfiteáter, kde sa bude každoročne konať hobitský festival. Ten by vždy mali otvárať tvorcovia známej trilógie priamo z Hollywoodu. „Keď sme s naším nápadom vytvoriť tu krajinu pána prsteňov oboznámili starostu obce, bol nadšený,“ usmieva sa Miloš Minár. Spolu s jeho partnerkou a riaditeľkou celého projektu Andreou Sedlákovou si sadáme k dreveným stolom na lúke, hneď vedľa malej drevenice, ktorá by sa onedlho mala premeniť na štýlový hostinec. Počas rozhovoru sa nechávame unášať krásou okolitej prírody a nasávame čistý horský vzduch, ktorý tak lahodí našim bratislavským pľúcam. „Aj tunajší ľudia nás privítali veľmi ústretovo,“ pokračuje podnikateľ. „Pomáhajú nám, denne kontrolujú, čo všetko sa zmenilo, občas nám dokonca navaria.“

Dar za dvestotisíc dolárov

Idea slovenského Hobbitonu skrsla v hlave Miloša Minára počas jeho pobytu na Novom Zélande, kde Peter Jackson nakrútil známu trilógiu, ktorá si získala svojich priaznivcov na celom svete. Vychádza z jednoduchej logiky. „Skutoční protinožci totiž pre nás nie sú Austrálčania, ale Novozélanďania,“ vysvetľuje. „Tak prečo by sa kúsok zo slávy, ktorú im nakrúcanie prinieslo, nemohol preniesť aj k nám na Slovensko.“ Keď sa spolu s Andreou zoznámili s osemdesiatšesťročným keramikárom Mirkom Smíškom, ktorý sa staral aj o dekorácie k filmu a s režisérom sa dobre pozná, ich myšlienka dostala skutočné rozmery. „Tento úžasný srdečný človek žije na Novom Zélande už šesťdesiat rokov a pre film Pán prsteňov vyrobil na svojom hrnčiarskom kolese približne sedemsto kusov keramiky,“ hovorí Andrea Sedláková. „Keď sa dozvedel o našom nápade, chcel prísť na Slovensko a pomáhať nám. Žiaľ, lekári mu to nedovolili. Tak nám aspoň venoval artefakty vrátane Frodovho prsteňa, ktoré sa vo filme použili. Ich hodnota dosahuje približne dvestotisíc dolárov.“

Prepojenie s protinožcami

Extrémne nápady nie sú pre Miloša Minára ničím neobvyklým. Už ako mladý učiteľ v pomocnej škole v Medzilaborciach sa vymykal z davu. V neďalekom Kalinove si založil farmu, kde choval dvestopäťdesiat kusov oviec. Zamestnával miestnych obyvateľov a zrejme ako jeden z prvých u nás robil pre postihnuté deti zooterapiu. Vodil ich na svoj salaš, zoznamoval s prírodou, ukazoval im farmársky život. To sa však mocným nepozdávalo. „Keď mi vtedy došlo na účet štvrť milióna korún za jahňatá, vedeli o tom všetci,“ usmieva sa. Mnohým to klalo oči, a tak sa musel s učiteľským chlebíkom rozlúčiť. Vlastne nie celkom. Na nejaký čas mohol učiť Vietnamcov slovenčinu. Zatvorený s nimi v mesačnej karanténe. Ale aj za to bol vďačný. Každá nová skúsenosť ho obohacovala.

Nového koníčka sa nevzdal. Naopak, venoval sa mu aj po opustení farmy, študoval príručky o chove oviec, odbornú literatúru, rozvíjal kontakty. Až ho nakoniec jeden z profesorov z univerzity v Sydney pozval na stáž. V tamojšom výskumnom stredisku a na univerzitnej farme strávil pol roka. „Do Austrálie som prišiel bez znalosti angličtiny a so sto dolármi v peňaženke,“ spomína. „A aj tie som veľmi rýchlo minul. Na farme mi totiž prikázali zabezpečiť si klobúk a topánky s návlekmi proti hadom. Klobúk stál šesťdesiat, topánky štyridsať. Ostal som odkázaný len na vreckové, ktoré mi poskytovala univerzita.“ Tieto „chybičky krásy“ ho nemohli odradiť. Po čase sa presunul na Nový Zéland a tam pracoval na farmách len za ubytovanie a stravu. Stálo mu to za znalosti, ktoré získal. Nehovoriac o tom, že krajinu Maoriov si zamiloval. „Je to úžasné miesto na zemi, s krásnou prírodou a fantastickými ľuďmi. Nájsť tam nahnevaného človeka je umenie. Životnú úroveň nemerajú peniazmi, ale pohodou. A tej je tam dostatok.“ Počas viac ako dvadsiatich rokov sa Miloš Minár vypracoval, vytvoril si dobré vzťahy s farmármi i politikmi, podieľal sa na niekoľkých projektoch, stále sa pokúšal nejako prepojiť Slovensko s Novým Zélandom. Pred časom vytvoril pri Piešťanoch zoofarmu, kam priviezol ostrovné zvieratá a predstavoval našincom maorijskú kultúru. Jedným z jeho zámerov je aj založenie novozélandského informačného centra, ktoré by u nás propagovalo tamojšiu kultúru, život a prispievalo k vzájomnej spolupráci v oblasti kultúry, športu, obchodu i turistiky. Podobné centrá so zameraním na Slovensko chce zriadiť aj v troch najväčších mestách Nového Zélandu.

Pripravujú film

Zdá sa, že studnica nápadov Miloša Minára je nevyčerpateľná. Pri prechádzke okolitými lúkami nám ukazuje miesta, kde bude stáť nový Hobbiton, kde farma, nadšene rozpráva a zvieratách, ktoré sem privezú, i o aktivitách, ktoré plánujú. A nezabúda ani na najaktuálnejší projekt, ktorý dali dokopy s Andreou Sedlákovou. Už v najbližších dňoch sa totiž začnú práce na jeho režisérskej prvotine, hranom dokumente Hobiti z pivničiek pod Kráľovou hoľou. Film by mal ukázať históriu obce, tunajších pivničiek, spôsob života miestnych obyvateľov a naznačiť, že hobiti mohli pokojne žiť aj u nás na Slovensku. Už celých tristo rokov. Takže v ňom nebudú chýbať ani hlavné postavy z Pána prsteňov, malí ľudkovia v čiernych plášťoch, či Gloch tróniaci na skale. Hercov si vyberajú z ľudu a snažia sa, aby čo najvernejšie pripomínali hlavných aktérov filmu. Aj preto sa rozhodli osloviť biatlonistku Anastasiu Kuzminovú. Tá totiž akoby vraj z oka vypadla anglickej herečke Catherine „Cate“ Blanchettovej, ktorá stvárnila princeznú Galadriel. Poctivo volia aj ďalších predstaviteľov. A hoci všetci budú amatéri, Miloš Minár tvrdí, že film nebude žiadna malinovka. Na úpätie Nízkych Tatier prinesú modernú filmársku techniku a nebudú chýbať ani zábery z vrtuľníka. O tie by sa mal postarať Erik Lunáček, ktorý ako kameraman pôsobil niekoľko rokov vo Veľkej Británii. „Jedným z najočakávanejších tohtoročných filmov je Hobbit, opäť nakrútený pod taktovkou Petra Jacksona,“ hovorí podnikateľ. „Predpremiéra sa bude konať koncom novembra v novozélandskom Wellingtone. A práve tam by sme americkému režisérovi, s pomocou nášho priateľa Mirka Smíška, chceli odovzdať náš film. Možno ho motivuje, aby bonus k dvojke vytvoril na Slovensku. Presne tu v Liptovskej Tepličke.“

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].