Europoslanec Vladimír Maňka.

„Pri zvolení Kotlebu sa diali podvodné veci,“ tvrdí europoslanec Maňka

Vladimír MAŇKA (57) sa stal prvým Slovákom vo vedení europarlamentu (EP). Získal tak vplyv na rozhodnutia predsedníctva EP. Napriek úspešnej kariére v Bruseli si europoslanca Slováci spájajú skôr s veľkým debaklom. V ostatných voľbách do VÚC Maňku porazil Marian Kotleba. V rozhovore s Veronikou Cosculluela politik Smer-u priznáva, že ani štyri roky po tom, jeho strana nemá riešenie, ako na jeseň 2017 zatarasiť Kotlebovi cestu k ďalšiemu mandátu župana. „Očakávam, že tu bude spoločný kandidát, ktorého spolu so Smerom podporia aj iné strany, či hnutia,“ povedal. Okrem pohľadu na domácu politiku rozpráva europoslanec aj o škandáloch svojich kolegov z EÚ. Do jeho nových európskych kompetencií totiž pribudla aj kontrola výdavkov svojich kolegov.

Prečo ste sa chceli stať kvestorom, kontrolórom financií vašich kolegov-europoslancov?

Dostal som ponuku kandidovať na túto funkciu od vedenia našej frakcie (S&D, frakcia Socialistov a demokratov, pozn. red.). Tí, čo sa uchádzali o túto funkciu, si robili kampaň už v novembri. Mne to na zasadnutí navrhli ráno 8h 5 minút v deň volieb (18. januára, pozn. red.). Je to pre mňa pocta, že môžem takúto významnú funkciu vykonávať.

Ale chcete to robiť? Zaujíma vás to?

Nepredpokladal som, že ma navrhnú, lebo dobre viete, že v našej politickej frakcii sa vyskytujú kritické hlasy voči niektorým postojom SMERu, napríklad pozícia voči migračnej kríze. Stále vysvetľujem a obhajujem naše domáce postoje. Neustále. Ako šéf slovenskej delegácie to robím za mesiac aspoň dva alebo trikrát. Takže som logicky predpokladal, že keď sa v otázke SMERu dostávam do konfliktnej situácie s vedením mojej politickej frakcie, nemôžu ma do vedenia EP navrhnúť. Prekvapilo ma to. Je to zaujímavá práca, v ktorej mám možnosť posunúť veci k lepšiemu.

Aké sú vaše najsilnejšie kompetencie?

Najdôležitejšie je, že som členom predsedníctva EP. Od začiatku môžem ovplyvniť všetky rozhodnutia. Na starosti mám tiež bezpečnosť v Bruseli, Štrasburgu a Luxemburgu. Chodí tam množstvo návštevníkov, v špičke aj 18-tisíc ľudí denne. Vyžaduje si to obrovské opatrenia – preverenie ľudí, vydanie možnosti vstupu, treba aby skupiny celý čas niekto sprevádzal. Dozerám na celý systém, vydávam rozhodnutia, ktoré hovoria, čo všetko musia dodržať.

Nás najviac zaujalo, že ako kvestor môžete teda kontrolovať financie svojich kolegov europoslancov. Viacero europoslancov sa teraz zmieta v kauzách ohľadom nelegálneho zamestnávania svojich asistentov. Vyšetrujú desiatku poslancov EP za britský UKIP, aj viacerých členov francúzskeho FN, medzi nimi aj Marine Le Penovú. Z peňazí EP si platili ľudí, ktorí pracovali pre stranu, nie pre europarlament. Le Penová napríklad za európske peniaze ako asistenta zamestnávala svojho bodyguarda. Aké sú tu vaše právomoci ako kvestora?

Generálne riaditeľstvo pre financie kontroluje náležitosti poslancov priebežne. K skúmaniu konkrétneho europoslanca môžu pristúpiť aj na základe rôznych podnetov. Ak zistia prehrešky, porušenie zákona, postupujú vec aj OLAF, protikorupčnému úradu EÚ. Následne generálny tajomník vydáva rozhodnutie, koľko peňazí musí ten-ktorý europoslanec vrátiť. Ak sa dotyčnému rozhodnutie nepáči, sme na rade my. Riešime jeho odvolanie. Už druhý deň vo funkcii za mnou prišiel jeden europoslanec a doniesol mi hrubú zložku. Chcel sa obhajovať, že nič neporušil. Teraz to študujeme. Ak to potvrdíme, posledná šanca previnilca je ešte odvolať sa na predsedníctvo EP, ktorého som tiež členom. Ak odmietne zaplatiť, strháva sa mu to z platu, alebo exekúciou. Jean-Marie Le Pen neuspel na Európskom súde a strhávajú mu to z platu.

Viete povedať koľko europoslancov vyšetrujú pre podvody so zamestnávaním asistentov?

Viac ako 95 percent zo 751 europoslancov je čistých. Podozrenia zo zneužívania financií sa týkajú menej ako piatich percent. V tomto čísle sú zahrnuté okrem zásadných porušení pravidiel aj drobné prehrešky. Väčšinou ide o členov krajne pravicových strán z Británie, z Francúzska, Maďarska, Poľska.

Okrem káuz týchto fiktívnych prác asistentov majú europoslanci problémy aj s iným zneužívaním svojich výhod. Mnohokrát sa stalo, že ich médiá nachytali, ako sa podpíšu kvôli diétam a potom odídu a nezúčastnia sa skutočne na rokovaniach...

Takéto prípady neevidujem, ani mi ich neprináleží ako kvestorovi riešiť. Treba sa však pozrieť, ako poslanci pracujú vo svojich výboroch. Môžu da nájsť flákači, ktorí sa zapíšu a zmiznú. Skúmajte, kto pracuje, kto nie, ale pozerajte aj na obsah. Médiá sledujú štatistiky výkonu práce europoslancov. Títo píšu otázky na Komisiu a majú za to body. Ak sa pozriete na obsah otázky, často je to nezmysel. Pýtajú sa len kvôli tomu, aby získali bod za aktivitu. Navrhol som, aby sa tieto veci do štatistík nerátali. Zisťoval som, koľko stojí odpoveď na otázku: 700 eur. Ak nejaký poslanec položí za 5 rokov tisíc otázok, stojí to 700 tisíc eur. A keď niekto vypisuje hlúpe otázky, nemá potom čas venovať sa skutočnej práci. Našťastie takýchto ľudí je menšina.

Nerozumiem, čo znamená, že otázka stojí 700 eur. Jej vypracovanie je také drahé?

Keď položíte otázku v EP vo svojom jazyku, preložia ju do angličtiny. Európska komisia všetko preverí, vypracuje odpoveď, pošle ju späť a opäť preložia do vášho jazyka. V Komisii pracuje viac ako 70 ľudí len na tom, aby odpovedali na otázky. To je absolútny nezmysel. Navrhol som, aby sme vyškrtli kladenie otázok z hodnotenia poslaneckej práce. Keby poslanci za to neboli hodnotení, počet otázok by klesol a ušetrili by sa milióny eur. V rozpočtovom výbore mi to prešlo takmer jednomyseľne. V pléne EP mi to neprešlo o pár hlasov. Podarilo sa mi znížiť počet otázok na maximálne 5 mesačne na jedného poslanca.

Europoslanec Vladimír Maňka.
Europoslanec Vladimír Maňka.
Foto: Michal Smrčok

Podáte ten návrh znovu? Teraz, keď ste v predsedníctve a máte tak väčší vplyv...

Analyzujeme to. Za posledný rok sa nám podarilo znížiť počet otázok o viac ako polovicu.

Ako europoslanci máte balík, ktorý využívate. Okrem vášho platu sú to diéty, všeobecné výdavky, rozpočet na kanceláriu, na asistentov... Prečo europoslanci nemusia vykazovať bločky v položke náhrad?

Kontrole musíte predložiť doklady a bločky – či ide o kancelársky papier, o náklady na telefonovanie, prenájom poslaneckej kancelárie, .... Keď to nepreukážete, peniaze musíte vrátiť. Kontrola funguje aj spätne, po skončení mandátu.

Tá kontrola však môže a nemusí prísť, poslancov je 751. Nebolo by lepšie, keby boli tieto bločky zverejňované? V Británii dávajú poslanci informácie o míňaní výdavkov rovno na web. Sú tam aj také položky ako pracovné raňajky – dve kávy, 2 libry 80. Vo Švédku zas existuje kancelária, kde môže občan prísť a vyžiadať si účty toho-ktorého poslanca za obdobie, ktoré ho zaujíma. Poslanci tam musia všetko zaznamenať, aj mená osôb, ktoré pozvali na pracovný obed...

V Británii sa tak dohodli sami britskí poslanci, zrejme na základe zlej skúsenosti s populistickými europoslancami. Europoslanci musia vedieť kontrole preukázať, že peniaze išli na účely, na ktoré je to povolené.

Vy tie bločky zbierate?

Áno. Všetky doklady, všetky pohyby na účte musia byť zdokladované.

Prečo nie sú na webe?

Je to ako s účtovníctvom, nemávate ho na webe.

Navrhol niekedy niekto zverejňovať tieto výdavky?

Navrhovala sa kontrola auditom. Neprešlo to, lebo by to boli ďalšie náklady pre auditorov.

Vy ste za to, aby boli tieto informácie – ako míňajú europoslanci peniaze z kategórie všeobecné náhrady, výdavky na chod kancelárie - transparentné, verejne dostupné?

Áno, som za to, aby bolo všetko čo najotvorenejšie. V tomto duchu pripravujeme veľkú zmenu. Keď som bol župan, banskobystrický kraj bol najtransparentnejší. Všetko otvorené je najlepšie preto, aby si občan vytvoril vlastný názor. Samozrejme, všetko sa dá zneužiť. Ako župan som nebral plat. Ale môj protikandidát rozšíril medzi ľudí, že by som bol hlupák, keby som nebral plat. Oklamal ich. Dozvedel som sa to v Rimavskej Sobote rok po voľbách...

Na asistentov ide pekný balík peňazí, 23 tisíc mesačne. Všetky tieto financie europoslanci využijú? Nie je tá suma privysoká?

Poslanci v priemere 20 percent nevyčerpajú. Poslanec je vlastne zamestnávateľ. Takže platí odvody a dane za zamestnanca aj za zamestnávateľa. V čistom zostane z tej sumy menej ako polovica. Sú tam tiež zarátané odmeny pre štážistov. Počas môjho pôsobenia v EP som umožnil stáž viac ako 70 mladým ľuďom zo Slovenska. Mnohým z nich to pomohlo získať nové zamestnanie. Dane a odvody z platov miestnych asistentov platíte na Slovensku, takže prinesiete financie do štátneho rozpočtu.

Ďalšia oblasť, ktorú máte právo prešetrovať ako kvestor EP, je harašment, sexuálne obťažovanie asistentov europoslancami. Aká je situácia ohľadom tejto témy?

V EP je asi 1800 akreditovaných asistentov, teda takých, čo sedia v Bruseli. Môže sa stať, že niekto niekoho šikanuje, alebo obťažuje. Za posledného dva a pol roka bolo takých prípadov desať.

Nedávno sme písali, že pani Monika Flašíková-Beňová zobrala za stážistku priateľku svojho syna. Podľa vás je to v poriadku?

Mesačná stáž je niečo iné, ako trvalé zamestnanie. Nikdy som nikoho z rodiny, ani zo vzdialenej, nezamestnal. Na stáž sa hlási mnoho ľudí. Snažím sa čo najviac z nich vyhovieť. Môže sa stať, že nejaký váš známy sa dostane na stáž. Nie je to až taký prehrešok, ako keď trvale zamestnávate, ako pán Kotleba, celú svoju rodinu, hoci pred voľbami také niečo odsudzoval.

Vy máte tiež medzi asistentmi meno Richterová. Je táto pani nejaká rodina p. ministra práce Jána Richtera?

Bola u mňa na mesačnej stáži pred nejakými 12 rokmi a bola veľmi šikovná.

A je teda rodina pána Richtera?

To som neriešil.

V decembri sa konal snem Smeru. Veľa sa od neho očakávalo, napokon však nič nové nepriniesol. Nie ste sklamaný?

Nie. Snem priniesol zamyslenie nad budúcnosťou. Otvoril ďalšie témy, na ktorých sa pracuje a do konca roka by sme mali priniesť analýzy a aj ďalší postup.

Blížia sa voľby do VÚC. Často sa spomína, že vašu porážku v roku 2013 má tak trochu na starosti aj pán Fico. Vy mu nič nezazlievate? Neprišiel vás podporiť pred druhým kolom.

V prvom kole ma prišiel podporiť. Pred druhým kolom som mu povedal, ´pán premiér, nemusíš chodiť´. Veď som mal vyše 49,5 percenta z 11 kandidátov. Pán Kotleba mal okolo 21 percent. Nik nepredpokladal, že sa niečo také stane. Bola to moja chyba, že sme podcenili druhé kolo. Ľudia verili, že vyhrám. Potom som dostal asi 1000 listov a mailov, v ktorých mi ľudia písali, aby som im prepáčil. Že do druhého kola neprišli, lebo si mysleli, že vyhrám aj bez ich podpory.

Europoslanec Vladimír Maňka.
Europoslanec Vladimír Maňka.
Foto: Michal Smrčok

Premiér vtedy tiež povedal dnes už slávnu vetu, že Kotlebu porazí aj vrece zemiakov. Možno to vyburcovalo voličov Kotlebu a prišli voliť. Ani táto veta vám neprekáža?

Kampane bývajú špinavé. Nerobil som bilbordy, miesto toho som dal peniaze na pomoc postihnutým deťom, sirotám, domovom sociálnych služieb. Stalo sa mi napríklad, že letáky mi rozposlali dva dni po voľbách, akoby naschvál. Vo Zvolene zamenili moje hlasy s Kotlebovými. O desiatej večer jeden člen volebnej komisie povedal, choďte domov, ja to už vyplním. Členovia komisie podpísali čistú zápisnicu. Hlasy zamenili. Potvrdili mi to členovia komisie pol roka po voľbách.

Riešili ste to nejako?

Volal som na štatistický úrad, oni povedali, že s tým nič neurobia, lebo tak to bolo podpísané komisiou. Musíme vo voľbách dávať pozor, lebo anarchisti nepoznajú prekážky. Viaceré odovzdané hlasy boli také, že okrem môjho mena tam bolo zakrížikované aj iné meno. Stačí, aby niekto dokrížikoval meno a hárok vyradia.

Podľa vás teda vyhral Kotleba podvodom?

Určite sa diali veci, ktoré podvodom boli.

Súčasný predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba oficiálne neoznámil kandidatúru na obhajobu postu župana. Neoficiálne si naň brúsi zuby opäť.
Súčasný predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba oficiálne neoznámil kandidatúru na obhajobu postu župana. Neoficiálne si naň brúsi zuby opäť.
Foto: Martin Domok

Komu pomôže jednokolová voľba?

Beriem to ako snahu o zjednodušenie, zlacnenie a zosúladenie s komunálnymi voľbami, aj keď na to môžem mať svoj názor. Záleží, kto bude kandidovať, respektíve, či sa strany dokážu dohodnúť na spoločnom kandidátovi. Ak to dokážu, verím, že tento človek vyhrá. Nie preto, aby porazil Kotlebu, ale aby kraj prestal trpieť, aby mali peniaze na opravu škôl a ciest. Európske fondy Kotleba odmieta a škodí tým ľuďom. Ak bude kandidátov veľa, vyhrať môže Kotleba. Na víťazstvo pri mnohých kandidátoch v jednokolovom systéme stačí možno menej ako 20 percent hlasov.

Takže by sa mal Smer dohodnúť s koaličnými partnermi a tiež aj s opozíciou na jednom spoločnom kandidátovi?

To by bolo najlepšie riešenie.

Takže Smer v Bystrici nemá vlastného kandidáta na župana?

Očakávam, že tu bude spoločný kandidát, ktorého spolu so Smerom podporia aj iné strany, či hnutia.

Vy tam vidíte nejakého kvalitného kandidáta?

Sú tam aj kvalitní ľudia. Ale to nestačí. Možno keby občania poznali kandidátov pred voľbami a sami by dali najavo, ktorý sa im najviac páči a potom by sa strany na ňom zjednotili.

Takže nejaké voľby pred voľbami.

Ako sú nejaké primárky v Spojených štátoch.

U nás sa to volalo prvé kolo...

Asi áno.

Smer klesá v prieskumoch. Je síce stále najsilnejšia strana, ale má ďaleko do 40-tich percent, ktoré mala kedysi. Čo robí strana zle?

Vysvetlím môj pohľad. Poznám skvelých primátorov. Pre ľudí vo svojom meste urobili neskutočne veľa. Keď však vo funkcii boli 3-4 obdobia, ľudia chceli niekoho nového. Zvolili si človeka, ktorý im najviac sľuboval. Mesto začalo ísť od deviatich k piatim. O štyri roky sa ľudia vrátili k svojmu pôvodnému primátorovi. Vždy je to tak, že raz príde pokles preferencií. Môžete mať aj tie najlepšie výsledky, rozhodne niečo úplne iné. Byť premiérom trikrát za sebou je aj na európske pomery rarita. Raz musí prísť okamih, kedy Smer pôjde aj do opozície. Tam sa znova posilní.

Je Smer sociálna demokracia?

V oblasti sociálnej ochrany, práv ľudí, dvíhania minimálnej mzdy, riešenia chudoby, hodnotia aj európski sociálni demokrati Smer vysoko pozitívne. Sú tu akurát výčitky ohľadom riešenia migračnej krízy. Ale v jej riešení urobili chyby iní európski politici.

Aj v oblasti práv homosexuálov. Tu Smer ide proti prúdu. Socialisti vo Francúzsku prijali zákon o manželstve pre všetkých a Smer zapísal do ústavy manželstvo výhradne medzi mužom a ženou...

Takéto citlivé témy sa musia najskôr vydiskutovať. Nedá sa zrazu schváliť niečo, na čo nie je väčšina ľudí pripravených. Ministerstvo zahraničných vecí prijalo stratégiu v tejto oblasti.

Zatiaľ to však nie je agenda Smeru. Mala by to byť?

Sociálni demokrati na Slovensku sú proti akejkoľvek diskriminácii aj v tejto oblasti. Napríklad riešenie situácie ako právo na návštevu v nemocniciach, keď tam môžu pustiť len rodinu, alebo dedičstvo ľudí, ktorí sa roky starajú o toho druhého,....

Ešte za tejto vlády?

Verím, že čo najrýchlejšie.

Koľko času v mesiaci trávite v Bruseli, v Štrasburgu a na Slovensku?

Tri týždne v mesiaci som v Bruseli, jeden v Štrasburgu. Jeden deň v týždni chodievam na Slovensko. Ten deň je veľmi nabitý. Pozývajú ma na prednášky pedagógovia aj študenti do škôl po celej krajine. Napríklad vlani som prednášal a diskutoval s viac ako štyrmi tisíckami žiakov a študentov stredných a vysokých škôl.

Často sa europoslancom a politikom vo všeobecnosti, vyčíta, že nie sú v spojení s reálnymi problémami ľudí. Preto sa opýtam: viete koľko na Slovensku stojí chlieb?

Keď som bol primátorom, domov som chodieval z práce po polnoci. Ak sa opýtate mestskej polície vo Zvolene, mnohí z nich si to ešte pamätajú. Podarilo sa nám postaviť najviac mestských bytov na Slovensku, mesto rástlo, získali sme špičkových investorov a vytvorili množstvo pracovných miest. Medzi ľuďmi som bol každý deň a riešil ich problémy. Koľko presne stojí chlieb, som nevedel ani vtedy.

Keď prídem domov, manželka má už nakúpené. Raz, dvakrát do mesiaca skočíme s manželkou na salaš na výborné halušky. Skôr vám poviem, koľko stoja halušky, cesnaková, fazuľová polievka, alebo slepačí vývar. (Úsmev).


  • vc
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].