Marek Herman: Podľa šéfa českej asociácie stávkových kancelárií nový zákon v Českej republike pomôže.

Prídu športovci o sponzorov? Čierny trh s nelegálnymi stávkovými kanceláriami silnie

Stávkové kancelárie varujú, že zvýšením dane narastie čierny trh.

Prídu športovci o sponzorov? Aj toto sa podľa legálnych stávkových kancelárií môže stať, ak štát nebude riešiť tie nelegálne a miesto toho dvihne legálnym dane.

Čierny trh silnie

„Každé štvrté stavené euro na Slovensku ide nelegálnym prevádzkovateľom. Ich tržby za rok 2015 sa pohybujú na úrovni 210 miliónov eur. Chceme upozorniť ministerstvo financií, že treba túto situáciu riešiť,“ hovorí Peter Papanek z Asociácie stávkových spoločností SR. Spôsobovať to môže aj systém zdanenia, ktorý u nás funguje. „Okrem riadnej korporátnej dane platia spoločnosti, ktoré majú licenciu, špeciálny odvod vo výške šesť percent obratu. To znamená, že z každej podanej stávky sa platí špeciálny odvod,“ vysvetľuje Papanek.

Peter Papanek: Skúsenosti zo zahraničia podľa neho dokazujú, že ak chce štát zakročiť proti daňovým únikom a ilegálnemu hazardu, musí ísť cestou liberalizácie trhu a nastavenia férových podmienok. Foto: Július Dubravay

Menej daní, menej nelegálov

Podľa odborníkov, ako je napríklad Morten Ronde, ktorý pripravoval reformu regulácie online hazardu v Dánsku, majú najväčšie podiely čierneho trhu tie krajiny, kde sa uplatňujú na on-line hazardné hry vysoké daňové sadzby a daň z obratu. Príkladom je Poľsko, kde majú 12-percentnú daň z obratu a nelegálne spoločnosti majú takmer tri štvrtiny trhu.

Opak je Dánsko s 20-percentnou daňou z príjmu a len 10,9-percentným podielom čierneho trhu. Čím väčší je čierny trh, tým menšie sú príjmy štátu na daniach.

Krok vedľa

Podľa asociácie však návrh regulácie z dielne nášho ministra financií, ktorý išiel do pripomienkového konania, počíta, naopak, so zvýšením dane z obratu na 6,5 percenta. „Naše očakávania na základe programového vyhlásenia vlády boli veľké, naším záujmom bolo a je pomôcť ministerstvu financií rokovaniami a rozhovormi.

Čítajte viac:

Milióny eur v nenávratne: Stávkové kancelárie varujú pred nelicencovanými konkurentmi

Žiaľ, návrh, ktorý predložili do pripomienkového konania, moderný nie je,“ myslí si Papanek. Preto ho bude asociácia pripomienkovať. Príklad by sme si vraj mali brať zo susedného Česka, kde zmenili spôsob zdaňovania a zaviedli blokovanie nelegálnych operátorov.

Česi znížili

„Po zmene vlády pozvalo ministerstvo financií k stolu prevádzkovateľov, poslancov, senátorov aj neziskové organizácie a diskutovali sme. Podarilo sa nám ich presvedčiť, že alfou a omegou je blokácia nelegálnych prevádzkovateľov. Medzi návrhmi bola aj obratová daň, čo je podľa nás pozvánka pre nelegálnych prevádzkovateľov. Ale nakoniec sa nám podarilo presadiť daň, ktorú odvádzame po vyplatení výhry stávkarom,“ hovorí šéf českej asociácie Marek Herman.

Ako dodáva, netrpezlivo očakávajú, kedy začne čerstvo schválený zákon platiť v praxi, keďže zatiaľ je každá druhá stávka v ČR nelegálna.

Čítajte viac:

Pliaga, ktorá môže pochovať futbal: Pomáha jej aj internet

Menej do športu

Ak by pripomienkovanie návrhu u nás nezabralo, môže sa to dotknúť aj športu. Stávkové kancelárie totiž patria medzi významných sponzorov. „Touto otázkou sa zaoberáme. V prípade, že sa nám nepodarí presadiť zmeny do novely, budeme zvažovať odchod z našich sponzorských aktivít. Najmä z Tipsport ligy. Tieto podmienky vnímame ako likvidačné,“ hovorí Jaroslav Taraba z Tipsportu.

O akú sumu by konkrétne išlo, prezradiť nechcel. „Nie je to malý peniaz,“ dodal. Podľa CEO Fortuny Andreja Sokola by aj oni museli v prípade zvýšenia odvodu prehodnotiť náklady a zvážiť utlmenie sponzorských aktivít.

Budú blokovať Podľa ministerstva financií „zámerom novely zákona je najmä ochrana spotrebiteľov a stanovenie rovnakých podmienok pre všetkých, ktorí v tejto oblasti podnikajú.

Cieľom je tiež vyčistiť trh od nelicenciovaných subjektov“. Navrhujú aj blokovať webové stránky nelicenciovaných poskytovateľov a platby. „Všetky pripomienky vyhodnotíme a následne predložíme novelu zákona do ďalšieho legislatívneho procesu. Nateraz je preto predčasné hovoriť o konkrétnych návrhoch,“ dopĺňa ministerstvo a dodáva, že snahou je, aby daňové príjmy z hazardu neklesli.