Priemyselný park v Palárikove vybudovaný z eurofondov má obete

Ján Ďurčo, ktorý svoju robotu v Priemyselnom parku v Palárikove poctivo odviedol ešte v roku 2012, zaplatené dodnes nemá.

Firma pána Jána Ďurča z dediny Radôstka sa už viac ako tri roky márne snaží domôcť peňazí, ktoré si poctivo zarobila pri výstavbe Priemyselného parku v Palárikove. Ako subdodávateľ sa tam v lete 2012 podieľala na budovaní kanalizácie, za čo si vyfakturovala vyše 170-tisíc eur.

Do dnešného dňa však z tejto sumy nevidela ani cent. A to napriek tomu, že obec Palárikovo všetky svoje záväzky v hodnote takmer päť miliónov eur svojmu hlavnému dodávateľovi, vybranému prostredníctvom verejného obstarávania, včas a riadne zaplatila. V tomto prípade ním bola firma s veľmi zaujímavou minulosťou.

Ide o nitriansku spoločnosť BEST STAV, ktorá bola spájaná azda s najznámejšou súkromnou bezpečnostnou službou na Slovensku Bonul. Táto SBS stráži niekoľko významných štátnych inštitúcií za desiatky miliónov eur. Jej zástupcovia majú blízko k najvyšším politickým špičkám.

Dokazuje to aj skutočnosť, že pracovníkov Bonulu chodí na ich každoročné spoločenské stretnutie pozdraviť samotný predseda vlády Robert Fico.

Sieť subdodávateľov

Priemyselný park v Palárikove, rozprestierajúci sa na ploche 44 hektárov, je hotový už skoro dva roky, no zatiaľ zíva prázdnotou. Obec naň získala takmer päť miliónov eur ešte v roku 2010. S jeho budovaním sa začalo o dva roky neskôr. Zákazku získala nitrianska spoločnosť BEST STAV.

Lenže, ako býva na Slovensku zvykom, každá väčšia zákazka sa poriadne zamotá pavučinou zosnovanou práve víťazom súťaže. Ten sa síce o dielo hlási ako samostatná jednotka, v konečnom dôsledku sa však na prácach podieľa niekoľko firiem, pričom tie najmenšie zvyčajne ťahajú za najkratší koniec. Nuž a k podobnej situácii došlo aj v Palárikove.

Krátko po tom, ako BEST STAV zákazku získal, začala sa vytvárať spomínaná, čoraz menej prehľadná sieť subdodávateľov. BEST STAV časť prác, okrem iného vybudovanie kanalizácie, posunul firme Eiffage Construction Slovenská republika, ktorá si zas na to najala spoločnosť DMS stav.

Ani to však nebol konečný zhotoviteľ. Tým sa stala až eseročka pána Ďurča, ktorá zmluvu s DMS stavom podpísala v júli 2012. Hoci dielo riadne a včas ukončila a objednávateľ si ho bez pripomienok prevzal, do dnešného dňa za prácu nezaplatil.

„Za pravdu mi dali súdy, ale DMS stav, s. r. o., nereagoval. Obrátil som sa aj na políciu pre podozrenie zo spáchania obzvlášť závažného zločinu podvodu, no vyšetrovateľ s odobrením prokuratúry napokon vec prerušil, lebo sa vraj nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe,“ krúti hlavou pán Ďurčo.

Z policajného uznesenia sa dozvedáme aj iné vskutku zaujímavé veci. Napríklad, že vyšetrovateľovi sa prípad nepodarilo ozrejmiť, lebo firme DMS stav, s. r. o., za záhadných okolností z jej bývalého sídla na Dolnočermánskej ulici v Nitre zmizla účtovná dokumentácia. A, ako na potvoru, práve za obdobie, keď si viedla agendu okolo výstavby Priemyselného parku v Palárikove.

Vyšetrovateľovi neborákovi tak neostávalo iné, len prípad prerušiť, a to napriek tomu, že v závere skonštatoval nasledujúce: „Charakter všetkých dôkazov, ktoré sa v predmetnom trestnom konaní podarilo zhromaždiť, nasvedčuje tomu, že obzvlášť závažný zločin podvodu zodpovednou osobou - konateľom spoločnosti DMS stav, s. r. o., - nie je ako podozrenie jednoznačne rozplynuté.“

Čítajte viac:

V priemyselnom parku, ktorý dostal milióny eur, je jediný investor

Čudná firma

Laickými slovami, prípad okolo výstavby Priemyselného parku v Palárikove a s tým súvisiaci postup firmy DMS stav, s. r. o., síce vzbudzuje isté podozrenie, ale kde nie je účtovná agenda, tam logicky nie je ani vinník.

V súvislosti s firmou DMS stav, s. r. o., však zarazia ďalšie skutočnosti. Jednou z nich je otázka, na základe čoho dospela eseročka Eiffage Construction k záveru, že práve spomínaná firma je tá pravá na zhotovenie objednaných prác.

Aj zbežný pohľad do výpisu z Obchodného registra totiž naznačuje, že nešlo o stavbárov etablovaných na našom trhu. Firma vznikla niekoľko mesiacov pred tým, ako sa začal budovať park v Palárikove, a z dostupných informácií je tiež zrejmé, že to bola jej vôbec prvá a hádam aj posledná zákazka, čo sa stavebných prác týka.

Napokon, čosi možno vydedukovať aj z výpovede vtedajšej konateľky Hany Bellérovej, ktorá pred policajným vyšetrovateľom uviedla, že firma mala spočiatku len jedného zamestnanca, až neskôr, niekedy v roku 2012, sa jej rady rozšírili o neuveriteľných dvoch ľudí. A že ona sa vlastne stavebnej činnosti ani nevenovala, a tak tým splnomocnila svojho priateľa.

Splietala aj čosi o tom, ako náhodou prišli k zákazke v Palárikove a že ani o toku peňazí toho veľa nevedela, lebo to mal na starosti niekto iný. Viac o pozadí firmy DMS stav, s. r. o., sme chceli zistiť priamo v jej aktuálnom sídle na Vodnej 23 v Nitre. Úspešní sme neboli.

„Nie ste prví, kto ju tu hľadá. Už tu nesedí aj dva roky. Chodia sem len nešťastníci, ktorým je dlžná, ale nevieme im poradiť, kde a na koho sa majú obrátiť,“ vysvetlila nám zamestnankyňa spoločnosti sídliacej v budove, kde by mal byť aj DMS stav. Ten sme márne hľadali aj na bývalej adrese.

Otázky týkajúce sa firmy DMS stav, s. r. o., a jej výberu ako subdodávateľa na budovanie kanalizácie v Priemyselnom parku v Palárikove sme adresovali aj spoločnosti Eiffage Construction. Okrem iného nás zaujímalo, prečo si túto firmu vybrala, na základe akých preferencií a či má informácie o tom, že nezaplatila za odvedené práce.

Eiffage Construction nám dal vedieť, že „DMS stav, s. r. o., bol do systému subdodávateľov našej spoločnosti vybratý na základe výberového konania v zmysle interných pravidiel našej spoločnosti.

Otázka vzťahu spoločnosti DMS stav, s. r. o., s tretími subjektmi a platobná disciplína nie sú v zodpovednosti našej spoločnosti a na ne nemáme žiaden dosah“.

Toľko teda vysvetlenie Eiffage Construction, ktorý na slovenskom stavebnom trhu patrí medzi známejšie. Nejde síce o jedného z najsilnejších hráčov, ale v rokoch 2011 až 2015 sa dostal k prácam takmer za trinásť miliónov eur. V júni minulého roka v konzorciu spolu s ďalšími troma firmami dokonca získal zákazku za šesť miliónov eur od Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Majú čisté svedomie

Vráťme sa však k Palárikovu a k nevyplateniu menších firiem, ktoré sa podieľali na výstavbe tamojšieho priemyselného parku. Zástupcovia obce na záležitosť reagujú slovami, že oni mali zmluvu len s jedným dodávateľom a voči tomuto sú všetky faktúry zaplatené. Prednostka obecného úradu Alžbeta Jankulárová však potvrdila, že majú informácie o vzniknutých problémoch.

„Máme takúto informáciu, ale, bohužiaľ, ide o subdodávateľa a my sme s ním nemali žiadny zmluvný vzťah, takže situáciu nemáme ako riešiť. Necítime sa voči nemu zaviazaní ani dlžní,“ uviedla.

Čo sa týka samotného fungovania priemyselného parku, obec má podľa nej záväzok naplniť ho do piatich rokov od dokončenia. „Aktuálne sa tam stavia jedna výrobná hala a v rokovaní sme s ďalším investorom. Voľné zostávajú ešte dva pozemky a určite sa nám podarí dodržať to, k čomu sme sa zaviazali,“ presviedča pani prednostka.

Známe mená Spolu s Eiffage Construction je súčasťou zoskupenia nitrianska spoločnosť BEST STAV. V minulosti sa jej meno spájalo so súkromnou bezpečnostnou službou Bonul.

Mená oboch firiem sa začali skloňovať približne v roku 2009 za prvej vlády Roberta Fica. SBS preto, že za čudných okolností vyhrala tender na stráženie budov ministerstva hospodárstva za viac ako tri a pol milióna eur a v rovnakom roku zaplatil rezort aj firme BEST STAV, a to za rekonštrukciu fasády. Išlo pritom o sumu, o ktorej sa mohlo iným spoločnostiam len snívať.

Vysvitlo vtedy, že pri zadaní zákaziek zrejme nejde o náhodu. Majitelia oboch spomínaných firiem boli totiž rodinne prepojení - šéf Bonulu Miroslav Bödör bol svokrom spolumajiteľky BEST STAVU Petry Bödörovej.

Navyše ich spájali priateľské a susedské vzťahy s ministrom Jahnátkom. Odvtedy uplynulo viac ako šesť rokov a z Bonulu sa stala megaúspešná SBS, ťažiaca najmä zo štátnych zákaziek. Aktuálne stráži všakovaké inštitúcie za desiatky miliónov eur. Je medzi nimi Slovenská pošta, Transpetrol, Všeobecná zdravotná poisťovňa i Slovenský vodohospodársky podnik.

Nuž a opomenúť nemožno ani fakt, že na jej večierky chodí samotný premiér Robert Fico. Urobil tak v rokoch 2014 a 2015, keď sa na spoločenské posedenie so zamestnancami Bonulu snažil dostať čo najtajnejšie.

Vlani dokonca vchodom určeným na vykladanie tovaru v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Darí sa aj stavebnej firme BEST STAV, a to napriek tomu, že Petra Bödörová sa, podľa dostupných informácií, oficiálne vzdala podielu ešte v roku 2010.

Je pritom zaujímavé, že táto stavebná spoločnosť žne úspechy najmä v podnikoch, ktoré stráži práve Bonul. BEST STAV navyše až do júla 2014 sídlil v budove patriacej tejto SBS. Dodnes v tomto objekte sedí ďalšia firma jedného z konateľov eseročky BEST STAV Radomíra Vailinga.

Známe mená

Spolu s Eiffage Construction je súčasťou zoskupenia nitrianska spoločnosť BEST STAV. V minulosti sa jej meno spájalo so súkromnou bezpečnostnou službou Bonul. Mená oboch firiem sa začali skloňovať približne v roku 2009 za prvej vlády Roberta Fica.

SBS preto, že za čudných okolností vyhrala tender na stráženie budov ministerstva hospodárstva za viac ako tri a pol milióna eur a v rovnakom roku zaplatil rezort aj firme BEST STAV, a to za rekonštrukciu fasády. Išlo pritom o sumu, o ktorej sa mohlo iným spoločnostiam len snívať. Vysvitlo vtedy, že pri zadaní zákaziek zrejme nejde o náhodu.

Majitelia oboch spomínaných firiem boli totiž rodinne prepojení - šéf Bonulu Miroslav Bödör bol svokrom spolumajiteľky BEST STAVU Petry Bödörovej. Navyše ich spájali priateľské a susedské vzťahy s ministrom Jahnátkom.

Odvtedy uplynulo viac ako šesť rokov a z Bonulu sa stala megaúspešná SBS, ťažiaca najmä zo štátnych zákaziek. Aktuálne stráži všakovaké inštitúcie za desiatky miliónov eur. Je medzi nimi Slovenská pošta, Transpetrol, Všeobecná zdravotná poisťovňa i Slovenský vodohospodársky podnik.

Nuž a opomenúť nemožno ani fakt, že na jej večierky chodí samotný premiér Robert Fico. Urobil tak v rokoch 2014 a 2015, keď sa na spoločenské posedenie so zamestnancami Bonulu snažil dostať čo najtajnejšie.

Vlani dokonca vchodom určeným na vykladanie tovaru v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Darí sa aj stavebnej firme BEST STAV, a to napriek tomu, že Petra Bödörová sa, podľa dostupných informácií, oficiálne vzdala podielu ešte v roku 2010.

Je pritom zaujímavé, že táto stavebná spoločnosť žne úspechy najmä v podnikoch, ktoré stráži práve Bonul. BEST STAV navyše až do júla 2014 sídlil v budove patriacej tejto SBS. Dodnes v tomto objekte sedí ďalšia firma jedného z konateľov eseročky BEST STAV Radomíra Vailinga.