Pod skalu: Peniaze kázali mladíci vložiť pod kameň pri dome nováckeho primátora.

Primátor Novák mal nechať pod kameňom peniaze, teraz sa má ospravedlniť

Súd rozhodol, že primátor Novák sa musí ospravedlniť jednému z mužov, ktorí mu kázali vložiť pod skalu 10-tisíc eur.

Bolo to 5. apríla 2011, keď sa na policajnom Úrade boja proti organizovanej kriminalite priznal 27-ročný Radoslav O., že spolu s bratrancom chceli od primátora Novák Dušana Šimku získať peniaze nanajvýš zvláštnym spôsobom.

Najvyšší predstaviteľ mesta im mal zaplatiť desaťtisíc eur za odstavenie prevádzky internetovej stránky zameranej na jeho diskreditáciu. Primátor mal uvedenú čiastku vložiť za tmy pod skalu pred svojím domom. Neváhal a keďže mal pocit, že ide o vydieranie, prípad oznámil policajtom. Požadovanú sumu za asistencie polície pod skalu uložil.

Vyzdvihnúť si ju tam prišiel jeden z mladíkov zamaskovaný kuklou, kapucňou a rukavicami. Polícia ho chytila priamo pri čine. O niekoľko hodín skončil v jej rukách aj druhý muž. Obaja sa ku skutku priznali, napriek tomu neboli nikdy potrestaní. Polícia ich stíhanie zastavila.

Presne o dva roky neskôr, 5. apríla 2013, došlo k pozoruhodnému zvratu. Prvostupňový súd rozhodol, že primátor Novák sa musí jednému z mladíkov verejne ospravedlniť. Podľa súdu pošpinil jeho česť, dôstojnosť a povesť.

Primátor: Dušan Šimka považuje rozhodnutie súdu za škandalózne, a preto sa proti nemu odvolal. Foto: Juraj Roščák

Chudáčik

Žalobu o ochranu osobnosti na Dušana Šimku podal Radoslav O. na Okresný súd v Prievidzi ešte v júli 2011. Prekážalo mu, že šéf nováckej radnice používal pri opise udalosti slová ako vydieranie či diskreditácia, ale i to, že na základe jeho tvrdení boli vraj veľmi ľahko identifikovateľné osoby figurujúce v prípade. Posťažoval sa tiež, že masívna medializácia mu môže spôsobiť vážnu ujmu na cti a povesti.

To všetko do súdneho spisu uviedol človek, ktorý len niekoľko mesiacov predtým ponúkol vyšetrovateľovi presný opis plánu na nelegálne získanie desaťtisíc eur. Za prítomnosti svojich advokátov vysvetlil, ako spolu s bratrancom primátora oslovili, čo mu ponúkli a koľko od neho za to chceli. A prezradil aj podrobný plán onoho večera, keď si mali prebrať peniaze.

Každému súdnemu človeku po prečítaní uvedeného zrejme napadne, že spôsob, ako sa chcel aj s bratrancom dostať k tisíckam eur, za poctivý považovať nemožno a skôr pripomína vydieranie.

Súd rozhodol

Súd mu však dal za pravdu. Podstatu neoprávneného zásahu do osobnostných práv Radoslava O. zo strany primátora Novák videl v tom, že „v čase, keď boli zrealizované vyjadrenia odporcu (primátora, pozn. redakcie), respektíve keď takéto vyjadrenia odporca poskytoval pre prípravu článkov a spravodajských vstupov, voči navrhovateľovi (Radoslavovi O., pozn. redakcie) nebolo vznesené žiadne obvinenie zo spáchania akéhokoľvek trestného činu a ani nie vo veci trestného činu vydierania...“

Súd v rozhodnutí ďalej tvrdí, že „pokiaľ osoba informuje o okolnostiach súvisiacich s trestnou činnosťou, treba mať na zreteli tiež princíp prezumpcie neviny, v dôsledku uplatnenia ktorého je o určitej fyzickej osobe ako o páchateľovi trestného činu prípustné informovať verejnosť až po právoplatnom odsudzujúcom rozsudku“.

Laicky povedané, šéf nováckej radnice Dušan Šimka nemal čo médiám vykladať, že sa správaním mladíkov, ktorí od neho anonymne žiadali desaťtisíc eur, cítil vydieraný, ak za to neboli ešte súdom právoplatne potrestaní. Uvedené závery by určite nemali ujsť pozornosti zástupcov polície, prokuratúry, ministerstva vnútra či dokonca predsedu vlády. Okresný súd v Prievidzi im poslal jasný odkaz - už žiadne tlačové besedy o mafiánoch či o páchateľoch, ktorí sa ku skutkom priznali. Verejne o nich možno hovoriť, až keď budú sedieť v base.

Veď primátora Novák súd potrestal napriek tomu, že pri informovaní vychádzal z policajných zápisníc, v ktorých mladíci nič nezapreli. Navyše ich v médiách nikdy nemenoval celými menami. Vždy uviedol len krstné mená a iniciály priezvisk.

Paradoxne, práve vďaka rozhodnutiu súdu by sa teraz Slovensko mohlo dozvedieť celé meno jedného z aktérov. V plnom znení aj s titulom Bc. ho musí primátor uviesť v ospravedlnení, ktoré má na vlastné náklady zverejniť vo viacerých médiách.

„Osobne si myslím, že ide o škandalózne, absurdné rozhodnutie súdu. Ani verdikt pani sudkyne Miriam Kohútovej však nezmení môj postoj v danom prípade, a síce, že mladí muži ma bohapusto vydierali. Ináč ich počínanie nazvať jednoducho neviem,“ komentoval Dušan Šimka rozhodnutie, voči ktorému sa odvolal na krajský súd. Radoslavovi O. sa ospravedlňovať nehodlá.

Samé problémy

Prípad nováckeho primátora však sprevádzali problémy už od začiatku. Hneď ako polícia páchateľov dolapila, začala vec riešiť nie ako vydieranie, ale ako podvod. Kauza sa tak z elitného Úradu boja proti organizovanej kriminalite dostala na stôl okresnej polície v Prievidzi.

Na tunajšej ekonomickej kriminálke však všetkých dvadsaťdva vyšetrovateľov zistilo, že poznajú matku jedného z páchateľov, ktorá tam pracovala ako civilná zamestnankyňa, a tak sa pre zaujatosť odmietli prípadom zaoberať.

Po dlhých naťahovačkách vedenie krajskej polície v Trenčíne rozhodlo, že celý spis sa presunie do Nového Mesta nad Váhom. Počas opätovného dokumentovania prípadu však začali veci naberať priam absurdné rozmery. Mladíci si zrazu spomenuli, že veci sa zbehli inak. Tvrdili, že od primátora žiadali peniaze ako poctiví obchodníci. Že Dušanovi Šimkovi v podstate adresovali obchodnú ponuku na odstavenie stránky.

Hoci to vyzerá pritiahnuté za vlasy, polícia v Novom Meste nad Váhom sa s ich tvrdením stotožnila a začiatkom októbra 2011 stíhanie zastavila. Podľa záverov vyšetrovania sa chlapci nedopustili trestných činov vydierania ani podvodu. Dokonca sa vraj o to ani len nepokúsili. Otázku, ako by sa dalo nazvať získanie nezdanených peňazí, keby polícia nezasiahla, nemal nikto z kompetentných potrebu riešiť. Primátorovi Novák však poradili, že ak sa predsa len cíti správaním mladíkov poškodený, môže sa obrátiť na súd v rámci občianskoprávneho konania.

Na záver možno konštatovať, že postup polície pri vyšetrovaní tohto prípadu je nesmierne poučný. Vyplýva z neho, že na Slovensku je úplne v poriadku zadávať obchodné ponuky anonymne. Za bežnú prax možno považovať aj spôsob vyplácania dohodnutej čiastky, keď sa peniaze nechávajú pod rúškom tmy pod kameňom. Štandard je zrejme i to, ak si ich príde vyzdvihnúť človek zahalený kuklou a kapucňou, ktorý uteká pred políciou. Zabudnúť treba i na vystavenie príjmového dokladu. Veď prečo by mal váš obchodný partner zo zarobených peňazí platiť nejakú daň? Naopak, pykať bude ten, kto nepochopil, že tak to dnes na Slovensku jednoducho chodí.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].