Privatizéri Rosinovci: Bývalí majitelia Matadoru sa miliardami nechvália

Rosinovci sa na verejnosti majetkom nevychvaľujú a fotografi na nich nestriehnu za každým rohom.

Netúžim po jachte, míňam málo. Takto skromne sa vyjadril pred pár rokmi šéf púchovského Matadoru Štefan Rosina (53), syn privatizéra Štefana Rosinu (83), o bohatstve. Rodina, ktorá dlhé roky ovládala firmu na pneumatiky Matador a neskôr presedlala na automobilovú výrobu, pôsobí skôr nenápadne.

Jej členovia nevymetajú večierky pre smotánku a neplnia titulky bulvárnych denníkov. Venujú sa im skôr magazíny o podnikaní. Verejnosť o nich vie málo. Azda najznámejší je mladý pretekár Štefan „Štofi“ Rosina.

Privatizácia

Aj príbeh Rosinovcov sa začal, podobne ako v rodinách z predchádzajúcich dielov nášho seriálu, hlboko za socializmu - na významných postoch a v zaujímavých funkciách. V roku 1982 sa Štefan Rosina starší (83) stal riaditeľom národného podniku Gumárne 1. mája Púchov.

Súčasný šéf rodinného biznisu, jeho syn Štefan, vtedy študoval na Chemickotechnologickej fakulte v Bratislave a nikto sa nečudoval, keď ešte s čerstvým diplomom inžiniera v roku 1984 nastúpil práve do tohto podniku. Počas Nežnej revolúcie v novembri 1989 bol jeho otec stále vo funkcii, a tak mohol pretransformovať národný podnik na štátny podnik a potom na akciovku.

Neskôr firmu sprivatizoval manažment. Najaktívnejší boli práve Rosinovci. Oni sami však nemajú porovnávanie s inými privatizérmi z deväťdesiatych rokov radi, keďže ich vraj nehnala túžba po majetku a peniazoch. Len údajne nechceli, aby niekto fabriku rozkradol. Tak či onak, podobne ako ďalší Mečiarovi privatizéri, boli v správnom čase na správnom mieste.

Čítajte viac:

Zazobané deti privatizérov: Podnikajú a žijú z Mečiarových miliárd

Výmena stráží

V roku 2002 prevzal vedenie firmy po otcovi Štefan Rosina s bratom Miroslavom, ktorý má na starosti obchod a zahraničné vzťahy. Darilo sa im, Štefan bol niekoľkokrát nominovaný na manažéra roka. Predstavitelia koncernu Continental však podľa týždenníka Trend hodnotili prístup manažérov Matadoru ako málo tvrdý a nie veľmi vhodný pre biznis.

„Ak by som sa správal tak tvrdo, v prvý deň by som bol zrušil nemocnicu v Púchove, športový areál, školu, dotácie či charitatívnu činnosť. Tak to v tom období robili zahraniční investori,“ reagoval v roku 2005 pre Trend Rosina.

Ako dodal, prínos takýchto opatrení, dokonca aj ekonomický, by bol otázny. „Bol by som poštval proti sebe všetkých ľudí vrátane rodiny a bol by som manažér, ktorý nezvládol generačný prechod,“ tvrdil vtedy.

Čítajte viac:

Spevák Konárik: Spriahol sa s Mečiarom, jeho potomkovia z toho ťažia dodnes

Posun inde

O dva roky odpredali Rosinovci majoritnú časť gumární a vrhli sa na iný biznis. „Vývoj jednoznačne potvrdzuje, že to bolo výborné rozhodnutie. Neviem, ako by sme sa teraz pozerali do očí ľuďom a mali znižovať zamestnanosť,“ vysvetľoval šéf rodinného podniku v roku 2008 svoje rozhodnutie.

Dôvodom bola aj kríza. Teraz sa holding venuje strojárskej výrobe od lisovaných dielcov až po vývoj a konštrukciu automatizovaných zváracích liniek. Firmám, v ktorých Rosinovci pôsobia, sa darí. Akciovka Matador Industries mala podľa servera FinStat v roku 2014 zisk vyše 1,1 milióna eur. Matador Automotive Vráble 1,3 milióna, čo je však o asi milión menej ako rok predtým.

Konzuli

Takisto ako iní mocní muži slovenského biznisu, aj Rosinovci zatúžili po privilégiách, ktoré im umožňuje označenie ZZ. Obaja „starší“ Štefanovia boli honorárnymi konzulmi. Starý pán Rosina zastupoval ázijskú Kazašskú republiku a mladší africkú Etiópiu.

V roku 2008 dokonca vydal knihu Etiópia s Matadorom. O tom, či využívajú diplomatické značky na autách na parkovanie kade-tade, sa tam však nedočítate. Okrem spomínanej knihy vydali publikáciu Rosinovci: Malá história nášho rodu. U vydavateľa, rovnakého ako pri etiópskej knihe, je momentálne vypredaná.

Čítajte viac:

Kindermanažment klanov Rezešovci a Poórovci: Pán HZDS im ublížil

Nenápadné domy

Aj podľa výsledkov firiem sa zástupcovia postsocialistickej šľachty majú celkom fajn. Šéf firmy Štefan Rosina vlastní niekoľko lukratívnych nehnuteľností v Púchove aj v Bratislave. Zatiaľ čo v rodnom Púchove žijú známi podnikatelia skromne, v hlavnom meste sa riadne buchli po vrecku.

V centre majú napríklad byt v známom River Parku, kde ceny za byty dosahujú astronomické sumy. Podľa katastra by mohol mať 114 štvorcových metrov. Ďalší byt má Štefan Rosina v známej stavbe na Vajnorskej ulici, kde vlastní nehnuteľnosť aj Eduard Kukan.

Trojpodlažný dom má aj oproti Fakulte telesnej výchovy a športu. V Púchove však má Štefan Rosina i nenápadný rodinný dom vedľa domu rodičov. Neznalý človek by si vôbec netipol, že ho vlastní možno najbohatšia rodina v regióne. „Mám všetko, čo potrebujem, dom, chatu, auto. Netúžim po jachte, míňam málo. Keď som menil audinu za Superb, ľudia sa pýtali, či na drahšie nemáme,“ vyjadril sa šéf rodinného podniku v minulosti.

Čítajte viac:

Mečiarova privatizácia: Petrobarón Hatina a nepotrestaná celebrita Lexa

Pretekár

Najznámejší z rodiny je najmladší Štefan „Štofi“ Rosina mladší (28). Mladík síce ostal blízko fachu, no miesto výroby áut a ich súčastí na nich jazdí. Ako úspešný automobilový pretekár síce v októbri 2013 ukončil svoju medzinárodnú kariéru, ale pred pár dňami sa vrátil na scénu.

Je jediný Slovák, ktorý vyhral prestížne preteky FIA GT Series a pravidelne bodoval v Porsche Supercupe. Teraz bude jazdiť na Lamborghini. Vlani na Slovakia Ringu mu totiž zhorelo auto. Zháňal nové a dostal ponuku od Grasser Racing Teamu, aby zaň jazdil.

„To auto je skutočne nádherné,“ tešil sa mladý Rosina. Pretekanie vníma ako súčasť marketingovej činnosti Matadoru. „Kde lepšie nadviazať kontakty ako pri okruhoch a fabrikách, ktoré na tomto podujatí budú štartovať. Lamborghini je súčasťou Volkswagenu a ten je naším najsilnejším zákazníkom,“ vysvetlil a dodal, že bez motošportu nevie žiť.