Blatné Remety: V obci je sedemnásť pestúnskych rodín, ktoré sa starajú o zhruba šesťdesiat detí.

Profesionálne rodičovstvo je platený džob. V tejto obci sa ním živia

Dieťa vychovávané profesionálnymi rodičmi zomrelo, zo zabitia je obvinený profi otec. Na Slovensku je vyše sedemsto profesionálnych rodín, ktoré dostávajú za opateru detí plat.

Pomliaždeniny hrudníka a hlavy, natrhnuté črevá a vnútorné krvácanie. To je len niekoľko zranení, na ktoré zomrela vyše poldruharočná Simonka. Narodila sa v rómskej rodine so srdcovou chybou. Skončila v košickom detskom domove a nakoniec v starostlivosti profesionálnych rodičov vo Veľkom Šariši. Zo zabitia dievčaťa je obvinený profesionálny otec.

Tragédia či skrat?

Mladí manželia sa starali o dve vlastné a tri zverené deti. V rodinnom dome vo Veľkom Šariši žili pár mesiacov. Susedia tvrdia, že s nimi neboli žiadne problémy. Ako bezproblémových ich hodnotili aj v košickom detskom domove i na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

Doterajšie vyšetrovanie nepotvrdilo, že dievča bili alebo systematicky týrali. Fakt však je, že Simonka zomrela na následky vážnych poranení, ktoré si podľa znalca nespôsobila sama. Pri príchode záchranárov bola v bezvedomí, nepomohlo ani hodinové oživovanie.

Polícia obvinila z jej zabitia profesionálneho otca Ivana G. Tridsaťsedemročný muž bol v čase incidentu doma s troma zverenými deťmi. Manželka s dvoma vlastnými dcérami boli mimo bydliska. Susedia i známi rodiny si nedokážu vysvetliť, čo sa mohlo stať. Či dieťa mužovi spadlo, alebo u profesionálneho rodiča nastal psychický skrat, ukáže vyšetrovanie. V prípade, že Ivan G. zavinil Simonkinu smrť, hrozí mu deväť až dvanásť rokov za mrežami.

Čítajte viac:

Zúfalý plač biologického otca: Keby Simonka ostala so mnou, mohla žiť

Profi rodičia

V detských domovoch na Slovensku je 4 780 detí, o ktoré sa biologickí rodičia nevedia alebo nechcú postarať. Ďalšou formou starostlivosti o takéto deti je ich umiestňovanie do profesionálnych rodín alebo pestúnskej starostlivosti v snahe uľahčiť im ďalší život a priblížiť realitu rodinného života.

Zo štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny vyplýva, že ku koncu minulého roka pôsobilo na Slovensku vyše sedemsto profesionálnych rodín, ktoré sa starali o 1 474 detí. Profesionálnym rodičom sa môže stať každý, kto absolvuje prípravu, psychotesty a osobný pohovor. Súčasťou výberového konania je návšteva zástupcov detského domova priamo v domácnosti.

Ak uchádzači vyhovejú, nič nebráni tomu, aby sa stali zamestnancami príslušného detského domova a začali sa starať o zverené deti. „Profi rodič sa stará o dieťa dvadsaťštyri hodín denne a nesmie chodiť do inej práce. Má za to mesačný plat päťsto eur na jedno zverené dieťa. Zvyčajne si rodičia berú dve-tri deti,“ dozvedáme sa od profesionálneho rodiča z východného Slovenska, ktorý si neželá byť menovaný.

Tvrdí, že ide o náročnú prácu. „Dieťa si nemôžete vybrať. Dostanete akékoľvek dieťa, zväčša mladšie, od novorodencov až po deti vo veku deväť rokov, čiže deti vhodné na adopciu.“ Upozorňuje, že zhruba každé dva roky mu môžu zveriť iné dieťa. „Znamená to, že by som sa nemal citovo viazať, hoci niekedy sa to nedá,“ dodáva.

Profesionálny rodič chodí na školenia a sústredenia, je kontrolovaný, niekedy aj viackrát do mesiaca. Náš zdroj pripúšťa, že s manželkou sa rozhodli pre profesionálne rodičovstvo po tom, čo si dlhší čas nenašli prácu.

„Máme deti radi, no nevedeli sme, do čoho ideme. Deti sa potrebujú pritúliť, musíte mať na ne trpezlivosť. Samozrejme, sú vystrašené, aj ony si musia zvyknúť na rodinu. Navyše, často trpia rôznymi zdravotnými alebo psychickými poruchami,“ prezrádza profesionálny rodič.

Riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Jana Lukáčová dopĺňa, že profesionálny rodič komunikuje v prípade problémov s odborným tímom detského domova, z ktorého dieťa pochádza a ktorý situáciu monitoruje. Prvoradý je záujem dieťaťa.

„Plat profesionálneho rodiča určuje jeho zamestnávateľ, ktorým je príslušný detský domov.“ O výške príjmu rozhoduje viacero kritérií, napríklad počet detí v starostlivosti a jej náročnosť.

Pestúnstvo

Ďalšou formou starostlivosti o deti je pestúnstvo, ktoré si mnoho ľudí zamieňa s profesionálnym rodičovstvom. Kým profesionálny rodič je zamestnancom detského domova a medzi ním a dieťaťom nevzniká právny vzťah, pestún nie je a dieťa získava do opatery na základe rozhodnutia súdu.

Profesionálny rodič nevykonáva iné zamestnanie a deti si nemôže vybrať, pestún, naopak, áno. Obaja musia spĺňať osobné, zdravotné i morálne predpoklady, absolvujú prípravu a podliehajú kontrole.

Zatiaľ čo profesionálni rodičia dostávajú ako zamestnanci detského domova plat, pestúni majú nárok na viacero finančných príspevkov od štátu vrátane dávok na dieťa, ako je rodičovský príspevok či prídavok na dieťa.

Vysokou koncentráciou pestúnov sú už roky známe Blatné Remety pri Sobranciach, obec so 680 obyvateľmi a s rómskou väčšinou. „V dedine je momentálne sedemnásť pestúnskych rodín, ktoré sa starajú asi o šesťdesiat detí,“ vypočítava starosta Ľuboš Sliško. On sám je pestúnom a okrem vlastnej dcéry vychováva tri zverené deti - súrodencov.

Tradícia

„Prvá rodina si vzala deti z domova po roku 1990. A potom sa pridali ďalší,“ pokračuje starosta. Okolo roku 2010 mali viac než sto detí v pestúnskej starostlivosti. „No vinou pár nezodpovedných pestúnov zakročili úrady a dnes nedovolia, aby sa deti brali do pestúnstva vo väčšom. Je to škoda, pretože tu mám minimálne pätnásť rodín, ktoré by si vzali deti okamžite.“

Sliško chce preto s úradmi spolupracovať viac ako doposiaľ a ukázať, že obec bude vo všetkom nápomocná. „Zriadili sme terénnych pracovníkov, ktorí budú chodiť po rodinách. Presne vieme, čo sa deje v rodinách, ktorá je vhodná na pestúnstvo,“ vysvetľuje ďalej mladý starosta.

Netají, že pestúnstvo je obojstranne výhodné. V dedine sa zastaví vymieranie, keďže mnohí odchovanci tu zostali a založili si vlastné rodiny. Miestna základná škola tak nemá problém naplniť triedy a môže fungovať.

„Otvorene a na rovinu - majorita dáva deti do okolitých škôl. Ak nenaplníme potrebný počet detí, môžeme školu zavrieť, čo by bolo škoda,“ priznáva. V dedine vraj odchovali zhruba dve stovky detí. Starší Rómovia odovzdali svoje skúsenosti mladým a tí teraz žiadajú o pestúnstvo.

„Mnohí majú iba základné vzdelanie, no som toho názoru, že rómske deti by mali ísť do rómskych rodín. Majorita ťažko pochopí ich temperament a povahu,“ dôvodí terénny sociálny pracovník a pestún Miroslav Gunár.

Pri výchove sa riadi sedliackym rozumom - poskytnúť deťom domov a vzdelanie, dať im najesť, naučiť ich gazdovať a ako funguje rodina. Prvoradá je však škola.

„Mnohí chlapci sa vyučili za automechanikov, dievčatá zas za kuchárky, čašníčky. Keď budú mať remeslo, budú sa vedieť uživiť. Bez škôl to nejde,“ hovorí Gunár.

Starosta pripúšťa, že nikdy nevedia, o akých súrodencov sa budú starať. „Tieto deti sú často hyperaktívne, mnohé majú rôzne zdravotné aj psychické problémy. A tie musia pestúni zvládať.“

Pripúšťa, že deti občas odídu z rodiny skôr, ako dosiahnu plnoletosť. „Najmä vtedy, keď prídu do puberty a stanú sa nezvládateľnými. No takýchto prípadov sme tu mali len pár,“ tvrdí Sliško. Vzápätí však dodáva: „Skôr sa stáva, že deti zostanú v rodinách aj po dovŕšení osemnástky. Ak aj odídu, sú s pestúnmi v kontakte.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].