Advokát Medveď: Jeho kancelária má sídlo na rovnakej ulici ako breznianska prokuratúra.

Prokurátor uchránil advokáta pred súdnym konaním, opieral sa aj o falošný argument

Súdom ustanovený správca konkurznej podstaty mal prístup k účtom mnohých podnikov, firiem a on z nich ťahal peniaze, akoby boli jeho vlastné.

Ako v čarovnej rozprávke žil advokát Miroslav Medveď celé roky. Nemusel sa trápiť, či má na radovánky dostatok peňazí. Stačilo zájsť do banky s veľkou taškou a zobrať si, koľko mu len srdce ráčilo.

Ako súdom ustanovený správca konkurznej podstaty mal prístup k účtom mnohých podnikov, firiem a on z nich ťahal peniaze, akoby boli jeho vlastné. Tu dvestotisíc slovenských korún, tam tristotisíc, potom zase dvestotisíc...

Aj dom si postavil v Čiernom Balogu, aj ho patrične zariadil a zrejme si myslel, že takto parádne bude žiť až do smrti. Obzvlášť po tom, čo prokurátor z Brezna vyhlásil, že žiadnu škodu nespôsobil.

Veľká banda

Na informatívny výsluch na Krajskom súde v Banskej Bystrici museli JUDr. Miroslava Medveďa predviesť policajti. Na všetky predchádzajúce výzvy, aby sa osobne na súd dostavil, reagoval iba výhovorkami.

K rozumu ho nepriviedli ani súdom uložené pokuty vo výške päťsto a osemsto eur. Až zoči-voči mužom zákona poslušne nastúpil do policajného auta a pekne v sprievode, aby náhodou nezdupkal, kráčal pred sudcu.

Takto rázne začali zodpovedné orgány konať voči Medveďovi až toto leto, čo možno považovať prinajmenšom za zvláštne. Veď advokátovi Medveďovi v úlohe správcu konkurznej podstaty zveroval štát už od roku 1998 nemalý majetok nie jednej, ale viacerých firiem v konkurze. On bol zodpovedný za to, aby sa majetok konkrétnych krachujúcich firiem výhodne rozpredal a získané peniaze putovali k tým, ktorým tieto krachujúce firmy ostali dlžné. Všetky dôležité Medveďove rozhodnutia mal odobriť súd. Povinnosťou konkrétnych konkurzných sudcov bolo Medveďovo počínanie vo zverených firmách kontrolovať. Lenže kontrola súdu totálne zlyhala. A nielen v tomto prípade.

V roku 2010 sa na Krajskom súde v Banskej Bystrici prevalil škandál so štyrmi správcami, ktorí peniaze konkurzných firiem vložili do nebankovky. Nebankovka skrachovala a stovky miliónov slovenských korún, ktoré do nej správcovia poslali, boli zrazu fuč. Advokáti si už pomaly balia veci do väzenia, prvostupňové rozsudky hovoria o trestoch vo výške od sedem rokov vyššie.

Vedenie súdu si uvedomilo, že v konkurzných veciach čosi veľmi smrdí a nariadilo veľké upratovanie vo všetkých konkurzných spisoch. Zrazu sa zistilo, že peniaze z účtov zverených firiem rabovali ďalší a ďalší správcovia. Všetci na pohľad slušní ľudia, s titulom a dobrou povesťou. Medveď bol jedným z nich.

Prokurátor namäkko

Vyšetrovateľ obvinil Medveďa z prečinu marenia konkurzného konania v prípade úpadcu IPS Slovakia v auguste 2012. V uznesení o vznesení obvinenia sa píše: „... najmenej od roku 2006 nepredkladal riadne a včas správy vyžadované súdom a po právoplatnom zbavení funkcie správcu konkurznej podstaty neodovzdal všetky listinné doklady súvisiace s konkurzným konaním novej ustanovenej správkyni.“

Medveď na polícii kajúcne priznal svoju „nečinnosť“, teda že nerobil to, čo mu zákon káže. Neinformoval súd o stave konkurzného konania a novej správkyni neodovzdal potrebné dokumenty.

Áno, porušil zákon, no „nie celkom úmyselne“. Šesťročné zahmlievanie šafárenia so zvereným majetkom ospravedlňoval svojimi obrovskými zdravotnými problémami. Trpel vraj poruchou spánku a tiež si dal vybrať znamienka, ktoré sa javili ako onkologické. Okrem toho dvakrát vytopilo dom, v ktorom býva, a v ňom držal aj materiály týkajúce sa konkurzov.

Brezniansky prokurátor Ľuboslav Čižmár konštatoval, že v Medveďovom prípade boli naplnené formálne znaky aj všetky obligatórne znaky skutkovej podstaty prečinu marenia konkurzného konania. Prokurátor si dokonca jasne uvedomoval, že Medveď nielenže čosi spáchal v minulosti, ale jeho porušovanie zákona sebaisto, drzo pokračovalo aj počas vyšetrovania.

Naďalej novú správkyňu konkurzu ťahal za nos, na súde stále nevedeli, čo presne sa stalo s majetkom firmy IPS Slovakia. Prokurátor Medveďovu trestnú činnosť časovo ohraničil slovami „minimálne od roku 2006 až doposiaľ“. Ako strážca zákona s ignorantom Medveďom zatočil? Nijako. Jeho trestné stíhanie podmienečne zastavil.

Znamená to, že Miroslav Medveď nielenže nie je za porušenie zákona potrestaný, ale dokonca sa nemusí ani len postaviť pred súd. Prečo? Prokurátor Čižmár videl v jeho protizákonnom správaní trvajúcom šesť rokov samé poľahčujúce okolnosti - chudáčik advokát sa predsa priznal, navyše bol dlhodobo chorý, postretla ho živelná pohroma a hlavne vyhlásil, že svojím činom nespôsobil žiadnu škodu. Prokurátor bol z Medveďovho osudu tak namäkko, že mu ani len neuložil žiadne sankcie v rámci skúšobnej lehoty. Nedal mu ultimátum, aby konečne spravil, čo mu zákon káže.

Príde o dom?

Prokurátor zjavne vôbec neskúmal, či Medveď skutočne vo zverenej firme nespáchal škodu, ale v zdôvodnení svojho rozhodnutia sa o tento falošný argument oprel. Ide o neprofesionalitu alebo sa s Medveďom, ktorého advokátska kancelária sídli na rovnakej ulici ako breznianska prokuratúra, poznajú?

Veď stačilo jedným očkom pozrieť na účty spoločnosti IPS Slovakia, na ktoré nabiehali peniaze za speňažený majetok. Zostalo na ňom niečo vyše dvanásťtisíc eur. Minimálne osemdesiatšesťtisíc eur chýba. Podľa výpisov z banky peniaze vyberal Medveď osobne. V hotovosti. Napríklad v roku 2007 chodil do banky pravidelne.

Raz za mesiac si odniesol okrúhlu sumičku, obyčajne dvesto-, tristotisíc slovenských korún. A ako sa nám podarilo zistiť, podobné sumy vyťahoval aj z účtov ďalších spoločností, prípadne si peniaze za exekvovaný majetok dal poslať rovno na svoj vlastný účet. Celková škoda v týchto firmách je údajne ešte vyššia ako v IPS Slovakia.

„Sudcovia krajského súdu evidujú negatívne správanie Miroslava Medveďa aj v iných konkurzných konaniach,“ opatrne pomenoval chúlostivú situáciu hovorca banskobystrického súdu Ľuboš Murgaš. „Podozrenie zo spáchania prečinu marenia konkurzného konania existujú aj v konaniach vedených proti úpadcom Horehronská drevárska fabrika, MB Stroing a Vomex.“

Polícia sa už jednotlivými prípadmi zaoberá a súd prikročil aj k preventívnym opatreniam. V záujme konkurzných veriteľov zakázal Miroslavovi Medveďovi predať, prenajať či niekomu darovať jeho novopostavený dom v Čiernom Balogu a tiež mu zakázal disponovať s jeho vlastným účtom. Aby, až príde na lámanie chleba a Medveď bude musieť uchmatnuté peniaze vrátiť, nemohol tvrdiť, že on nič nevlastní.

Na chýbajúce peniaze na účtoch zverených firiem sme sa pýtali priamo Miroslava Medveďa. Zastihli sme ho v jeho advokátskej kancelárii v Brezne. Tvrdil, že by sa s nami rád porozprával a celú záležitosť vysvetlil, len práve nemá čas. Vypýtal si telefónne číslo redakcie a s uistením, že sa čoskoro ozve, rýchlo odišiel. Na jeho telefonát sme čakali dva týždne. Zbytočne.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].