Premiér Fico: Tvrdí, že vláda bojuje proti korupcii a chce viac chrániť oznamovateľov. Antikorupčná linka však nefunguje.

Protikorupčná linka na úrade vlády je na smiech. Skôr sa dovoláte na lampáreň

Antikorupčná linka, ktorú v roku 2011 s veľkou pompou zaviedol úrad vlády, vtedy ešte pod vedením Ivety Radičovej, nefunguje.

S tým, že na antikorupčnú linku sa jednoducho nedá dovolať, sa na nás obrátil náš čitateľ. Pokúšal sa totiž nahlásiť korupčné správanie. „Kedykoľvek zavoláte, vždy vás odbije záznamník a povie, že sa máte ozvať v pracovnom čase. Aj keď voláte v pracovnom čase,“ hovorí čitateľ. Ako vysvetľuje, v jeden deň volal na linku vyše tridsaťkrát. Ani ďalšie dni mu nik nezdvihol.

Nedovoláte sa: Hoci na stránke je číslo na antikorupčnú linku, ozve sa vám len záznamník a oznámi vám, že voláte mimo pracovného času. Aj keď voláte o desiatej v pondelok.
Nedovoláte sa: Hoci na stránke je číslo na antikorupčnú linku, ozve sa vám len záznamník a oznámi vám, že voláte mimo pracovného času. Aj keď voláte o desiatej v pondelok.
Foto: archív

Musíte skúsiť inde

Rozhodli sme sa preto linku vyskúšať. Volali sme dnes, krátko po 10-tej hodine. „Dovolali ste sa na antikorupčnú linku po 14. hodine 30. minúte. Je nám ľúto, ale náš pracovník sa vám bude venovať v pracovnej dobe, od 8. hodiny 30. minúty do 14. hodiny 30. minúty,“ reagoval záznamník a ukončil telefonát.

A hoci premiér Robert Fico vyhlásil korupciu za rakovinu spoločnosti a tvrdí, že vláda proti nej bojuje a chcela by dokonca nahlasovateľov odmeňovať a viac chrániť, podľa linky to tak nevyzerá. Na hlavnej stránke Úradu vlády však stále svieti baner na antikorupčnú linku.

Štatistiky zaspali

Krátko po spustení bola linka veľmi vyťažená. Napríklad len za päť mesiacov v roku 2011 sa na ňu ozvalo 125 ľudí, z ktorých len 43 oznamovali podozrenie anonymne. Po páde Radičovej vlády nastupujúca Ficova vláda ohlásila, že linku zachová. Štatistiky o tom, koľko hlásení na ňu prišlo a ako s nimi naložili, sú však len do roku 2013. Z nich je jasné, že počet volaní na linku klesal. Úrad ju však nezrušil, len presunul na odbor kontroly a prevencie korupcie.


  • jb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní