Nešetrí: Kríza-nekríza, svojim poradcom Robert Kaliňák rozhodne dopraje.

Radcovia Roberta Kaliňáka, okrem platu berú aj štedré výsluhové dôchodky

Ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi radia bývalí policajti, ktorí okrem platu berú aj štedré výsluhové dôchodky.

Známe slovenské príslovie hovorí, že dobrá rada stojí groš. Svoje o tom vie aj staronový minister vnútra Robert Kaliňák, ktorému pomáhajú kvalitne riadiť silový rezort okrem desiatok ministerských úradníkov i piati poradcovia. Najmenej štyria z nich sú za túto činnosť platení lepšie ako samotný minister. Rady nad zlato totiž Robertovi Kaliňákovi rozdávajú bývalí muži zákona, ktorí k štedrej mzde vo výške takmer tritisíc eur poberajú aj slušný policajný dôchodok. Celkový mesačný príjem niektorých sa tak šplhá k piatim tisíckam eur. Príjmy Kaliňákových poradcov teda viacnásobne prevyšujú priemernú mzdu, ktorá bola v prvom štvrťroku 770 eur.

Poradca či odborník?

Aby sme však hneď v úvode dali všetko na správnu mieru, výraz poradcovia nie je celkom presný. Natália Hattalová z komunikačného odboru ministerstva vnútra nám ozrejmila, že funkcia poradca podľa platných všeobecne záväzných predpisov neexistuje. „Minister má v súčasnosti štyroch odborníkov, ktorým vznikol štátnozamestnanecký pomer v dočasnej štátnej službe od 1. júna 2012, a jedného zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti podľa Zákonníka práce.“

Pre lepšiu zrozumiteľnosť budeme dotyčných pánov naďalej nazývať poradcami, ktorí podľa Hattalovej plnia osobitne významné úlohy vyplývajúce z programového vy hlásenia vlády. Ide vraj o koordinovanie prípravy a spracúvanie koncepčných, plánovacích a iných materiálov rezortu a materiálov predkladaných ministrom na rokovanie najvyšších štátnych orgánov. Odborne tiež posudzujú a spracúvajú stanoviská k materiálom ústredných štátnych orgánov medzinárodného, celospoločenského a rezortného významu rôznych odborov a smerov. Hoci činnosť poradcov vyzerá vskutku náročne a fundovane, pri hlbšom zamyslení iste nejednému daňovému poplatníkovi napadne, či by také čosi nemali zvládať zamestnanci ministerstva, ktorých je tam požehnane.

Luxusná náplasť

Pozoruhodná je nielen náplň práce, ale i „vzťah“ poradcov k ministrovi. Jedným z Kaliňákových špecialistov je napríklad bývalý policajný viceprezident generál Stanislav Jankovič, ktorý bol po nástupe Ficovho kabinetu horúcim kandidátom na policajného prezidenta. Nevyvrátené a len pofi dérne zakamufl ované podozrenia z nezákonného vybavenia vodičského preukazu pre cestného piráta a podnikateľa Jána Božíka z čias, keď bol Jankovič ešte viceprezidentom, však ministra vnútra predsa len pribrzdili. Hoci generál netajil sklamanie z toho, že sa policajným šéfom nestane, zadosťučinenie v podobe lukratívnej funkcie poradcu mu zrejme zdvihlo náladu.

Paradoxne tak môže Jankovič získať viac ako jeho sok v prezidentskom kresle. Plat odborníka v štátnozamestnaneckom pomere vo výške 2 890 eur totiž ani zďaleka nie je konečná suma, ktorá mu mesačne pribudne na bankovom účte. Keďže v roku 2010 po vyše štvrťstoročí odišiel z policajných radov z vysokej, dobre platenej a pomerne často odmeňovanej funkcie v najvyššej možnej hodnosti, stal sa poberateľom slušného výsluhového dôchodku. Jeho výška sa môže pohybovať okolo dvoch tisíc eur. Keďže Jankovič je podľa Hattalovej občiansky zamestnanec, to znamená, že nie je v služobnom pomere ako policajt, nestop li mu ani vyplácanie výsluhového dôchodku. Civil Jankovič tak môže od štátu v krízových časoch dostávať približne päťtisíc eur.

Ján Packa: Zatiaľ pracuje na dohodu za euro mesačne, nie je však vylúčené, že čoskoro sa ujme lukratívnejšej funkcie.Foto: MATEJ KALINA/PLUS Jeden deň

Zeus

Zaujímavé je i meno ďalšieho Kaliňákovho radcu, Ľubomíra Minicha. Elitného expolicajta totiž spomínal vo svojej výpovedi v mediálne známej kauze bytovej mafi e i Jozef Drag. Muž, ktorý bol v minulosti viackrát odsúdený za trestnú činnosť rôzne ho druhu, sa v roku 2008 stal pod menom Jozef Kovačič policajným agentom.Po prevalení kauzy s bytmi skončil za mrežami a keďže kamaráti z polície ho nechali v štichu, počas súdneho pojednávania zverejnil svoju identitu.

Napriek počiatočnému popieraniu tejto skutočnosti kompetentní napokon museli priznať, že Drag v rokoch 2008 až 2009 pôsobil v policajných radoch. Drag tvrdil, že ponuku stať sa agentom dostal od vtedajšieho riaditeľa odboru zvláštnych operatívnych činností Minicha. Zároveň uviedol, že svojim nadriadeným odovzdával peniaze z trestnej činnosti. Hoci Dragove výpovede vyvolávajú značné rozpaky a pochybnosti, inšpekcia ministerstva vnútra na základe anonymného podnetu z 21. júna tohto roka začala vo veci bývalých predstaviteľov odboru zvláštnych operatívnych činností konať. Na výsledky si síce budeme musieť počkať, no žiadne zázraky podľa všetkého očakávať nemožno. Netreba totiž zabúdať, že policajti preverujú počínanie človeka, ktorý je ministrovým poradcom. Minich aktuálne poberá takmer trojtisícový plat poradcu a k tomu slušný výsluhový dôchodok, ktorého výšku nám rezort vnútra neprezradil. Odhadujeme ho na viac ako 1 500 eur.

Vyslúžilci

Nuž a aby bola zostava poradcov kompletná, v Kaliňákovom tíme pôsobí aj bývalý riaditeľ odboru dokladov a evidencií policajného prezídia Peter Kukučka, ktorý opustil policajné rady k 31. decembru 2010 po dvadsiatich šiestich odslúžených rokoch. Ďalší z radcov, Štefan Makara, zas pôsobil v rámci Železničnej polície. V ozbrojených silách a ozbrojených bezpečnostných zboroch bol od roku 1982 do roku 2010. V blízkosti ministra vnútra sa pohybuje aj bývalý policajný prezident generál Ján Packa. Ten je však zamestnaný na dohodu, pričom jeho mesačná odmena za vykonávanie poradenskej činnosti predstavuje jedno euro. Denník Pravda pred časom zverejnil, že Packa by sa mal od júla stať novým generálnym riaditeľom automobilových opravovní ministerstva vnútra s odhadovaným mesačným príjmom zhruba 2 500 eur. A keďže ide o civilné miesto, Packa by si k vyše dvojtisícovému výsluhovému dôchodku celkom slušne prilepšil. Na záver sa natíska už iba jedna otázka.

Prečo naslovovzatí odborníci z polície odišli, keď disponujú takými úžasnými znalosťami, že ich potrebuje sám minister? A na čo sú Kaliňákovi na ministerstve zástupy úradníkov, keď takmer celú agendu, súdiac podľa náplne ich práce, zabezpečia títo páni poradcovia? Vari toľkokrát omieľaná potreba šetriť sa týka len obyčajných občanov


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu plus7dn[email protected].
VIDEO Plus 7 Dní